امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 12:33:38
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23880

تاریخ انتشار : 08/05/1394 - 07:55

ژن بدخیم سرطان با همکاری دانشمند ایرانی کشف شد

دانشمندان با همکاری «یاسر ریاض‌الحسینی» دانشمند ایرانی دانشگاه «مک‌گیل» کانادا، نوعی جهش ژنی را شناسایی کرده‌اند که با گسترش شکل‌های بدخیم سرطان مغز مرتبط است.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، ایسنا، محققان حاضر در این مطالعه دریافتند بروز اشتباهات در ژنی موسوم به TCF12 با شکل‌های بدخیم بیماری به نام anaplastic oligodendroglioma مرتبط است. این ژن، نقش مهمی را در شکل‌گیری مغز جنین ایفا می‌کند.


تحقیق جدید، بزرگ‌ترین مطالعه ژنتیکی درباره oligodendroglioma است و دیدگاه‌های جدیدی درباره عامل این بیماری و چگونگی درمان احتمالی آن در اختیار می‌گذارد.

شکل‌های بدخیم این بیماری، سرطان‌های به سرعت در حال رشدی هستند که پنج تا 10 درصد تومورهای مغزی و سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می‌دهند و تشخیص آن‌ها بسیار دشوار است.

محققان موسسه تحقیقات سرطان در لندن با همکاری آزمایشگاه‌هایی در فرانسه و کانادا، توالی ژنتیکی 134 تومور مغزی از این دست را با دی‌ان‌ای سلول‌های سالم مقایسه کردند. ریاض‌الحسینی و همکارانش، جهش‌هایی را در ژن TCF12 در 7.5 درصد تومورهای anaplastic oligodendrogliomas شناسایی کردند.

مولفه TCF12، رمز ژنتیکی برای پروتئینی است که به دی‌ان‌ای متصل شده و فعالیت ژن‌های دیگر را کنترل می‌کند. محققان دریافتند جهش‌های موجود در ژن TCF12، موجب می‌شوند این پروتئین کمتر به دی‌ان‌ای متصل شود؛ این امر به نوبه خود، موجب کاهش فعالیت ژن‌های کلیدی دیگر از جمله ژن‌ CHD1 می‌شود که با گسترش سرطان مرتبط است.

دانشمندان توالی دی‌ان‌ای متعلق به 51 تومور و جهش‌های TCF12 را در گروهی دیگر از 83 تومور بررسی کردند. محققان همچنین اشتباهاتی را در ژن IDH1 در 78 درصد تومورها یافتند.

شناسایی این موضوع که چه اشتباهات ژنتیکی عامل بروز شکل‌های بدخیم سرطان anaplastic oligodendrogliomas است، به دانشمندان در ارائه درمان‌های شخصی جدیدی کمک می‌کند که گستره وسیعی از جهش‌های عامل این بیماری‌ها را هدف قرار می‌دهند.

حذف این تومور توسط جراحی مشکل است و به خوبی به شکل‌های دیگر درمان واکنش نشان نمی‌دهد.

ریاض‌الحسینی و همکارانش امیدوارند اطلاعات جدید را بتوان برای ارائه درمان‌های هدفمند جدید به کار برد و این موضوع به بیماران مبتلا، شانس بیشتری برای زنده‌ماندن از این سرطان بدخیم می‌دهد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Communications ارائه شده است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : ژن بدخیم سرطان با همکاری دانشمند ایرانی کشف شد

ژن بدخیم سرطان با همکاری دانشمند ایرانی کشف شد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS