امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 01:11:21
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23697

تاریخ انتشار : 06/05/1394 - 08:11

نامه بیش از 100 تشکل دانشجویی کشور به شورای عالی امنیت ملی و مجلس:

شباهت های زیادی بین متن برجام و فکت شیت آمریکا پس از لوزان وجود دارد / از اجرای هر گونه توافق ناقض منافع ملی جلوگیری شود

جنبش دانشجویی فراموش نکرده‌ است که اصلی ترین هدف برای ورود به این سطح از مذاکرات، برچیده شدن تمام تحریم‌ها به صورت یک‌جا در عین حفظ حقوق هسته‌ای کشور بود.دولت با وعده لغو کامل همه تحریم‌ها وارد مذاکره با غرب شد؛ این درحالی است که با رجوع به متن توافق شده در می‌یابیم که اکثر تحریم‌ها هم‌چنان پابرجا خواهدماند و تحریم‌های معدودی که مرتبط با هسته‌ای هستند، به جز در مورد قطعنامه‌های شورای امنیت، همه تعلیق یا متوقف خواهندشد.

جویباران ـ

به گزارش پایگاه 598

بیش از 100 تشکل دانشجویی از دانشگاه های سراسر کشور طی نامه ای خطاب به شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم بررسی دقیق متن برجام برای صیانت از حقوق ملت ایران از نگرانی های خود درخصوص محدودیت های دانش هسته ای در کشور گفته اند.

متن این نامه که نسخه ای از آن برای پایگاه 598 ارسال گردیده است در ادامه می آید:
حضور اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی

با عرض سلام و احترام

پس از قرائت بیانیه مشترک و انتشار متن برجام شاهد موضع گیری هایی متفاوت در رسانه ها و نخبگان بودیم. به نظر میرسد تحلیل ها و موضع گیری های عجولانه قبل و بعد از انتشار متن، توسط نخبگان، جهت گیری های سیاست زده توسط بنگاه های خبری – تحلیلی و ایجاد فضای جشن های خیابانی، باعث غلبه فضای احساسی بر مواجهه خردمندانه در فضای عمومی جامعه شد.

بعد از انتشار متن برجام، برخی از چهره های سیاسی با نیات متفاوت سعی کردند با ارائه تحلیل بی اساس خود مبنی بر مطلع بودن و موافقت ضمنی رهبری با متن جمع بندی مذاکرات، راه بررسی دقیق متن و سنجش عیار توافق را ببندند. با توجه به «مشخص بودن خطوط قرمز نظام»، «یکسان بودن مواضع رهبری در جلسات خصوصی و عمومی»، «عدم ورود ایشان به جزئیات روند مذاکرات» و «مطالبه رهبری مبنی بر ملاحظه با دقت در متن و قرار گرفتن در مسیر قانونی پیش بینی شده» تحلیل ذکر شده بی اساس است.

بنا بر فرمایش رهبر انقلاب که فرمودند «انتظار ما این است که دست‌اندرکاران، با دقّت مصالح را -مصالح کشور را، مصالح ملّی را- در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهند داد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند.» (27/04/1394) ، جنبش دانشجویی از اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی انتظار دارد فارغ از هر سمت لشگری و کشوری، به عنوان حافظان منافع ملت ایران، در این برهه از نبرد تاریخی حق و باطل، وظیفه خود را به نحو احسن اجرا نمایند و بدانند عملکرد ایشان در حافظه تاریخی ملت ایران خواهد ماند.

جنبش دانشجویی پس از بررسی های دقیق متن منتشر شده برجام و تطبیق آن با خطوط قرمز صریح نظام، نکات زیر را بیان می دارد:

الف) جنبش دانشجویی فراموش نکرده است که اصلی ترین هدف برای ورود به این سطح از مذاکرات، برچیده شدن تمام تحریم ها به صورت یکجا در عین حفظ حقوق هسته ای کشور بود. دولت با وعده لغو کامل همه تحریم ها وارد مذاکره با غرب شد؛ این در حالی است که با رجوع به متن توافق شده در می یابیم که اکثر تحریم ها همچنان پابرجا خواهد ماند و تحریم های معدودی که مرتبط با هسته ای هستند به جز در مورد قطعنامه های شورای امنیت، همه تعلیق یا متوقف خواهند شد. نکته تاسف بار تر این که تعلیق یا توقف همین تحریم ها هم منوط به اقدام ایران و راستی آزمایی و بازرسی های گسترده آژانس شده است. به عنوان مثال بر اساس بند 21 برجام بخشی از تحریم های مرتبط با هسته ای امریکا پس از اجرای اقدامات ایران و راستی آزمایی آژانس، تعلیق (cease) می شود. و از این نمونه ها در متن فراوان یافت می شود.

در مورد تحریم های مربوط به قطعنامه های شورای امنیت طبق بند 6 و 7 پاراگراف های اجرایی متن قطعنامه، هر زمان که مدیر کل به این نتیجه کلان رسید که تمام مواد هسته‌ای در ایران تحت فعالیت‌های صلح‌آمیز است، شورای امنیت تصمیم میگیرد که تمهیدات هفت قطعنامه پیشین را لغو کند. حال سوال اینجاست که مدیر کل آژانس با چه مکانیزمی قرار است به این نتیجه کلان برسد که تمام مواد هسته‌ای در ایران تحت فعالیت‌های صلح‌آمیز است؟ آیا جز این است که باید تک تک خانه‌ها و وجب به وجب سرزمین کشور را جستجو کنند تا اطمینان حاصل کند؟ وقتی که تحریم ها طی یک ساختار بسیار پیچیده و چند لایه تعلیق، متوقف یا لغو می‌شوند –به طوری که میتوان از آن چشم پوشی کرد- پس دست آورد عینی این مذاکرات چه بوده‌است؟

ب) سه خط قرمز در حوزه امنیت ملی و منطقه ایِ نظام، عدم نفوذ دشمن در امنیت کشور به بهانه نظارت، حفظ و توسعه ی توان دفاعی و بازدارندگی کشور و حمایت از مقاومت اسلامی می باشد که در متن برجام بارها مورد خدشه واقع شده اند. به طور مثال در بند 14 برجام با پرداختن به گزارش مورخ 8 نوامبر 2011 آژانس (مسئله PMD) با دسترسی کامل به سایت، تجهیزات، اشخاص و اسناد موافقت شده است. آیا این بدان معنا نیست که به واسطه افشای این اطلاعات محرمانه باید منتظر به خطر افتادن امنیت دانشمندان و نخبگان هسته ای باشیم؟

برگ برنده قدرت دفاع و بازدارندگی ما در منطقه، در اختیارداشتن سامانه موشکی قدرتمند علی الخصوص موشک های بالستیک میباشد. ولی آیا این امتیاز با توجه به بند 3 ضمیمه B قطعنامه مبتنی بر عدم فعالیت ایران در ارتباط با موشک‌های بالستیک در طول هشت سال از ایران سلب نشده و با توجه به ناامنی حاصل شده از حضور مستکبرانه آمریکا و اسرائیل در منطقه، قدرت ایران برای مقابله با تهدیدات خارجی تقلیل پیدا نخواهد کرد؟

با توجه به اظهارات اخیر مسئولین مبنی بر نپذیرفتن بندهای تسلیحاتی قطعنامه، اساساً آیا امکان این وجود دارد که جمهوری اسلامی قطعنامه ای را که به طور ضمنی در متن برجام پذیرفته و درباره متن آن مذاکره شده است، نپذیرد و بندهایی از آن را اجرا نکند؟ و بر فرض امکان عدم اجرای بندهای فوق الذکر توسط ایران، سرنوشت لغو تحریم هایی که در مکانیزم های این قطعنامه پیش بینی شده بود، چه می شود؟

همچنین حمایت ما از مقاومت اسلامی در منطقه، به واسطه تمهیدات مربوط به بند 5 ضمیمه B قطعنامه مبنی بر لزوم تصویب مورد به مورد هر گونه تأمین، فروش و یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات متعارف جنگی و ارائه آموزش فنی یا خدمات مالی، توسط شورای امنیت بسیار محدود و عملا ناممکن شده است. مگر نه این است که حمایت های نظامی ایران از عراق، لبنان و سوریه موجب تنگ شدن عرصه جولان برای تروریست هایی مانند داعش و اسرائیل شد؟

گذشته از همه این مسائل سوال جنبش دانشجویی از مسئولان این است که چرا باید در جریان مذاکرات هسته ای خطوط قرمز امنیتی کشور مورد معامله قرار گرفته و به مذاکره گذاشته شود؟

ج) از مهم ترین خطوط قرمز نظام در بحث مذاکرات موارد مربوط به حفظ دستاوردهای صنعت هسته ای است. اما این نگرانی وجود دارد که در متن جمع بندی مذاکرات، بعضی از خطوط قرمز هسته ای که ضامن چرخیدن چرخ های هسته ای کشور هستند، مورد خدشه واقع شده است.

شباهت های زیادی که بین متن برجام و فکت شیت کاخ سفید پس از لوزان وجود دارد این نگرانی را تا حد زیادی افزایش داده است. فراموش نکرده ایم که رهبر انقلاب همان زمان فرمودند به هیچ وجه این فکت شیت ملاک عمل نخواهد بود.

آیا در مواردی همچون عدم محدودیت های بلند مدت 10 ساله و دوازده ساله شباهت های نگران کننده ای بین فکت شیت امریکا و متن برجام دیده نمی شود؟ نظر به این که هر گونه محدودیت در تحقیق و توسعه در شرایط حساس کنونی به معنای عبور از خطوط قرمز و ضربه زدن به رشد علمی کشور است، مفاد بند 19 برجام مبنی بر تعهد ایران به محدودیت الی الابد برای عدم بازفرآوری یا تحقیق و توسعه بازفرآوری و مفاد بند 5 متن برجام مبنی بر محدودیت 15 ساله تحقیق و توسعه در غنی سازی فردو، چطور قابل توضیح است؟

به فرض چشم پوشی از تمام این مسائل و اجرای کامل برجام، بر اساس بند 8 قطعنامه به ایجاد اعتماد به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران، صرفا کمک خواهد کرد. آیا منطقی است که برای کمک به ایجاد اعتماد، زیر بار چنین محدودیت های سنگینی برویم؟

با توجه به موارد ذکر شده جنبش دانشجویی از اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی انتظار دارد فارغ از هیاهوهای رسانه ای و تبریک و تخریب های نابه‌جا، در فضایی آرام و منطقی به روشن گری مردم پرداخته و از اجرای هر گونه توافق ناقض منافع ملی جلوگیری به عمل آورد.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته


 

امضاها:

1. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان

2. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتیشریف

3. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران

4. بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت تهران

5. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیتهران

6. بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی تهران

7. بسیج مدرسه علمیهم عصومیه قم

8. بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس تهران

9. بسیج دانشجویی داشگاه خواجه نصیر تهران

10. بسیج دانشجویی دانشگاه چمران اهواز

11. بسیج دانشجویی دانشگاه روابط بین الملل تهران

12. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

13. بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد

14. بسیج دانشجویی دانشگاه باهنرکرمان

15. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران

16. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادعلوم پزشکی تهران

17. انجمن مستقل دانشگاه شاهد تهران

18. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان

19. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

20. بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان

21. بسیج دانشجویی دانشگاه یزد

22. جامعه اسلامی دانشگاه یزد

23. بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز

24. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز

25. جامعه اسلامی دانشجویی دانشگاه الزهرا تهران

26. بسیج دانشجویی آزاداسلامی واحدتهران شمال

27. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادتهران جنوب

28. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادتهران غرب

29. بسیج دانشجویی دانشگاه قم

30. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادواحددندانپزشکی تهران

31. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه هنراصفهان

32. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز

33. جامعه اسلامی علوم پزشکی شیراز

34. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز

35. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز

36. انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز

37. مجمع دانشجویان عدالت خواه دانشگاه شیراز

38. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

39. بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه

40. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه

41. بسیج دانشجویی دانشگاه سراسری ارومیه

42. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

43. بسیج دانشجویی دانشگاه شهرکرد

44. بسیج دانشجویی دانشگاه جامع کاشان

45. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد

46. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سراسری ارومیه

47. بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر اقلید

48. جامعه اسلامی دانشجویان صنعتی بیرجند

49. بسیج دانشجویی دنشگاه علوم پزشکی زاهدان

50. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک

51. جامعه اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

52. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

53. بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان

54. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

55. جامعه اسلامی علوم پزشکی یاسوج

56. بسبج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

57. بسیج دانشجویی دانشگاه اراک

58. بسیج دانشجویی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)-قزوین

59. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهیدباهنرکرمان

60. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بابل

61. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل

62. بسیج دانشجویی علوم پزشکی کاشان

63. جامعه اسلامی دانشگاه گیلان

64. بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد

65. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

66. بسیج دانشجویی دانشگاه سراسری بیرجند

67. بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان

68. بسیج دانشجویی شهدای خلیج فارس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان هرمزگان

69. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سمنان

70. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان

71. جامعه اسلامی علوم پزشکی کرمان

72. بسیج دانشجویی دانشگاه سیستان وبلوچستان

73. بسیج دانشگاه آزاداسلامی اصفهان

74. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاداصفهان (خوراسگان)

75. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادواحدقم

76. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاداسلامی خمینی شهر

77. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادشاهرود

78. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی کرج

79. بسیج دانشحویی دانشگاه آزاداسلامی بیرجند

80. دانشجویی دانشگاه پیام نور بیرجند

81. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاداسلامی واحدتالش

82. بسیج دانشجویی دانشگاه سپیده کاشانی بیرجند

83. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادکرج

84. بسیج دانشجویی دانشگاه ملی زابل

85. بسیج دانشجویی دانشگاه ولایت ایرانشهر

86. بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نورگلپایگان

87. بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نورزاهدان

88. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادفلاورجان

89. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادزابل

90. بسیج دانشجویی دانشگاه پرستاری خاش

91. بسیج دانشجویی دانشگاه دریانوردی چابهار

92. بسیج دانشجویی دانشگاه آزادزاهدان

93. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خاش

94. بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نورخاش

95. بسیج دانشجویی دانشکده سلامت خاش

96. بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهیدمطهری

97. بسیج دانشجویی علوم پزشکی کرمانشاه

98. بسیج دانشجویی دانشکده خبر تهران

99. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز

100. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شهرکرد

101. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی ارومیه

102. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رشت

103. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد همدان

104. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زاهدان

/3004

دیدگاه شما در مورد : شباهت های زیادی بین متن برجام و فکت شیت آمریکا پس از لوزان وجود دارد / از اجرای هر گونه توافق ناقض منافع ملی جلوگیری شود

شباهت های زیادی بین متن برجام و فکت شیت آمریکا پس از لوزان وجود دارد / از اجرای هر گونه توافق ناقض منافع ملی جلوگیری شود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS