امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 23:12:38
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23630

تاریخ انتشار : 05/05/1394 - 18:02

اندرمصائب یک شهر

مرزن‌آباد و زخم‌های کهنه خدمات درمانی

مرزن آباد با 20 هزار نفر جمعیت و پل ارتباطی پایتخت، استان البرز و استان های جنوبی کشور به مازندران که سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را بدرقه می کند از حداقل امکانات درمانی و دارویی بی بهره است و از مزایای طرح تحول نظام سلامت نمی تواند استفاده کند.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

مرزن آباد در 30 کیلومتری شهرستان چالوس با دست کم 20 هزارنفر جمعیت ثابت و 50 هزار نفر جمعیت متغییر در قالب 103 روستا و یک شهر در حاشیه جاده کرج - چالوس (کندوان) از یک مرکز درمانی کوچک با قدمت حدود 40 سال برخوردار است.

مرزن آباد به لحاظ موقعیت جغرافیایی جزو نخستین شهرهای غرب مازندران است که در مسیر جاده چالوس - کرج (کندوان ) واقع شده که از سمت غرب با فاصله حدود 30 کیلومتر به شهر چالوس و جنوب نیز با فاصله حدود 150 کیلومتر به استان البرز محدود می شود.

اگر چه دولت تدبیر وامید گام های موثری در حوزه بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی برداشته است و در ماه های نخست سال گذشته نیز طرح تحول نظام سلامت را اجرا نمود اما ساکنان این خطه از امتیازات این طرح به علت فراهم نبودن زیرساخت های درمانی بی بهره اند و همچنان با مشکلات درمانی و دارویی دست و پنجه نرم می کنند.

گردشگرپذیری، پراکندگی و سخت گذر بودن راه های روستایی، فاصله مرزن آباد با شهر چالوس، دشواری های خطرپذیری و ترافیک سنگین جاده کندوان برای اعزام بیماران بدحال به دیگر مراکز درمانی از جمله مسائل مهمی است که توجه مسوولان نهادهای ذیربط نسبت به رفع مشکلات درمانی و دارویی دراین منطقه را ضروری می سازد.

مسئولان محلی، روستاییان و شهروندان این بخش از کم توجهی مسوولان نهادهای ذیربط نسبت به رفع مشکلات بهداشتی و درمانی این منطقه انتقاد دارند و به لزوم فراهم شدن زیر ساخت های لازم برای بهره مندی دستکم 20 هزار نفر جمعیت ثابت این منطقه از طرح تحول نظام سلامت تاکید دارند.

هاشم صمدی یکی از اهالی روستای گرمابک در این‎باره، گفت: کمبود امکانات درمانی و اقلام دارویی دغدغه و نگرانی روستاییان این منطقه را تشدید کرده است.

وی توزیع ناعادلانه امکانات و تجهیزات درمانی و بهداشتی، کم توجهی، نبود مدیریت منسجم و برنامه ریزی هدفمند و همگرایی در میان مسوولان را از علت های اساسی این نارسایی ها در حوزه دارویی و درمانی این منطقه معرفی کرد.

وی افزود: شاید مسئولان سطوح کلان بهداشتی و درمانی توزیع امکانات و تجهیزات بهداشتی در مناطق کشور را براساس آمارهای جمعیت بومی در نظربگیرند اما روستاهای این بخش به لحاظ برخورداری از مناظر طبیعی زیبا و آب و هوای مطبوع سالانه میزبان شمار چشمگیر مسافران و گردشگران داخلی وخارجی بوده که نیازمند خدمات مناسب در ابعاد مختلف از جمله بهداشتی و درمانی هستند.

وی همچنین از ارائه نشدن داروهای مورد نیاز به بیماران مراجعه کننده داروخانه این منطقه انتقاد کرد و ادامه داد: متاسفانه پزشکان این داروخانه از عرضه داروهای مورد نیازی که پزشکان به بیماران تجویز می کنند، امتناع می ورزند و به همین دلیل آنان ناگزیرند به شهر چالوس مراجعه کنند.

صمدی، افزود: با این که این نارسایی و مشکلات بارها به اطلاع مسوولان بهداشتی و درمانی گزارش شده است و حتی در رسانه ها نیز منعکس شد اما متاسفانه تاکنون برای حل آن از سوی متولیان امر اقدام اساسی صورت نگرفته است .

مهدی ردایی از شهروندان مرزن آباد نیز گفت: مرکز درمانی این منطقه از حداقل امکانات و تجهیزات درمانی محروم است به گونه ای اگر شهروندان منطقه به بیماری جزیی مبتلا شوند سعی می کنند به دیگر مراکز درمانی خارج از مرزن آباد روی آورند.

وی افزود: به عنوان نمونه یک ماه پیش حوالی ساعت 21 و 30 دقیقه برای مداوای گوش درد دخترم به مرکز درمانی مرزن آباد مراجعه کردم که متاسفانه دستگاه معاینه گوش این مرکز درمانی باتری نداشت از این رو برای التیام گوش درد دخترم شبانه با پرداخت حدود 40 هزار تومان به مرکز درمانی شهرچالوس مراجعه کردم.

این شهروند خواستار تعیین تکلیف وضعیت این مرکز درمانی شد و گفت: اگر اقدامی برای بهبود وضعیت این مرکز درمانی صورت نمی گیرد بهتراست نسبت به غیرفعال کردن آن اقدام شود تا اهالی این منطقه از حالت بلاتکلیفی نجات یابند.

خدیجه سام دلیری، عضو شورای شهر مرزن آباد نیز گفت: با این که غالب مسافران و گردشگران داخلی و خارجی استان مازندران بویژه غرب استان را به عنوان مقصد سفرهای خویش برمی گزینند و برای سفر به شهرهای رامسر، نوشهر، چالوس و حتی استان گیلان از مسیرکندوان جاده کرج - چالوس تردد می کنند، ضروری است مرکز درمانی مجهزی در منطقه داشته باشیم تا در مواقع لزوم از جمله حوادث غیرمترقبه و حوادث رانندگی امدادرسانی کند.

وی افزود: این مرکز درمانی با قدمت حدود 40 سال متاسفانه همچنان با امکانات و تجهیزات گذشته فعالیت دارد و این شایسته بخش بزرگی از توابع شهرستان چالوس با حدود 20 هزار نفر جمعیت نیست.

وی با تاکید بر اینکه این مرکز درمانی توان ارائه خدمات به جمعیت شهری این منطقه را ندارد، گفت: اهالی برخی روستاها که گاهی فاصله آنها به حدود 40 کیلیومتر تا مرزن آباد می رسد با عبور از راه های سخت گذر خود را به مرزن آباد می رسانند اما متاسفانه امکاناتی وجود ندارد که از خدمات درمانی بهره مند شوند.

عضو شورای شهر مرزن آباد گفت: با بازدیدهایی که به اتفاق شهردار و دیگر اعضای شورای شهر از این مرکز درمانی داشتیم فقط یک پزشک به طور تمام وقت فعالیت دارد و طبیعی است که به لحاظ کارآیی در ارائه خدمات با مشکل مواجه خواهد شد.

سام دلیری افزود: هرچند شهرداری نسبت به خریداری یک دستگاه آمبولانس و تهیه دیگر تجهیزات پزشکی و درمانی در این درمانگاه اقداماتی انجام داده است اما باید برای ساخت یک درمانگاه جدید با امکانات مناسب در این شهر فکر اساسی شود.

فرماندار چالوس نیز با اشاره به انجام اقداماتی در گذشته برای ساخت یک مرکز درمانی، مکان ساخت بیمارستان 10 تختخوابی از طرح های مصوب دوره گذشته در شهر مرزن آباد را مناسب ندانست و گفت: با این که نیمی از عملیات ساخت این مرکز درمانی انجام گرفته اما در انتخاب مکان کار کارشناسی صورت نگرفته است.

محمدناصر زندی در نشستی که یک ماه پیش با حضور استاندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و سایر مدیران استانی با هدف بررسی مشکلات و موانع روند عملیات اجرای طرح های عمرانی، مرزن آباد در شهرداری این شهر برگزار شد، گفت: مرزن آباد به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه ای واقع شده است که باید نسبت به تجهیز امکانات بهداشتی و درمانی و تامین اقلام دارویی در این بخش توجه جدی تری شود.

وی با تاکید مجدد به نامناسب بودن مکان تعیین شده برای ساخت درمانگاه ادامه داد: با پیگیری های به عمل آمده و همکاری فرد خیری تلاش می شود تا کار ساخت درمانگاه با قابلیت امکان بستری بیماران در مکانی مناسب آغاز و به بهره برداری برسد.

استاندار مازندران نیز در این نشست گفت: جاده کرج - چالوس (کندوان) از جمله راه های ملی است، بنابراین با توجه به واقع شدن مرزن آباد در مسیر این جاده باید نسبت به فراهم کردن زیرساخت های در بخش های مختلف بویژه در حوزه درمانی توجه جدی تری از سوی مسئولان ذیربط شود.

ربیع فلاح خواستار شتاب بخشی در فرآیند عملیات اجرایی طرح ساخت درمانگاه درمان بستر در این بخش شد.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت نیز با تاکید به لزوم توجه به بخش درمان و بهداشت مردم، گفت: بحث بهداشتی و درمانی بخش مرزن آباد با توجه به موقعیتی که به لحاظ جغرافیایی دارد باید از دغدغه جدی مسئولان باشد و برای حل این مشکل به طور اساسی برنامه ریزی کنند.

قاسم احمدی لاشکی خواستار تعیین تکلیف وضعیت زمین منظورشده برای ساخت درمانگاه درمان بستر در این بخش شد و افزود: امیدواریم که مسئولان با فرد خیری که آمادگی خود را برای اهدا و واگذاری زمین برای ساخت درمانگاه درمان بستر در حوزه شهری در این منطقه اعلام کرده است، همکاری لازم داشته باشند تا شاهد رفع حداقلی مشکل بهداشت و درمان در این منطقه باشیم.

این نماینده مجلس وعده داد تا حدود 4 میلیارد ریال از محل ماده 180 اعتباراتی برای ساخت این درمانگاه اختصاص یابد.

احمدی افزود: اکنون درصدد هستیم این درمانگاه به شکلی ساخته شود که در طبقه پایین آن خدمات اورژانسی و در طبقات بالای آن نیز خدمات بهداشتی، درمانی ارائه گردد و تخت هایی نیز برای بستری موقت بیماران و بخشی نیز برای اسکان پزشکان تعبیه شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز دقت نداشتن در جانمایی درست و کارشناسی نبودن طرح را ازعلت های اساسی نیمه کاره ماندن این درمانگاه درمان بستر را که از طرح های مصوب دولت گذشته است، معرفی کرد.

قاسم جان‌بابایی گفت: اکنون عملیات ساخت این درمانگاه در حد یک سوله باقی مانده که به علت مناسب بودن مکان آن نباید برای ادامه ساخت آن اعتباری هزینه شود.

وی ارائه خدمات اورژانسی با توجه واقع شدن مرزن آباد در حاشیه مسیر کندوان را بسیار ضروری دانست و تاکید کرد دراین زمینه با افراد سرمایه گذار مکاتباتی داشتیم و قرار شد به زودی در این حوزه سرمایه گذاری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: عملیات اجرایی این طرح به لحاظ اهمیت آن جزو برنامه های اولویت دار به شمار می رود و تلاش خواهیم کرد در سال جاری با همکاری مسئولان نهادهای ذیربط بویژه شهرداری نسبت به اجرایی کردن آن اقدام کنیم.

جان بابایی اظهار کرد: این طرح درمانی در زمینی به گستره حدود 500 متر و با زیربنای حدود 750 متر اجرا خواهد شد که طبق پیش بینی های صورت گرفته از استانداردهای لازم برخوردار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین از صرف حدود یک میلیارد ریال برای مرمت مرکز درمانی و خانه های بهداشت موجود در بخش تجهیزات خبر داد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : مرزن‌آباد و زخم‌های کهنه خدمات درمانی

مرزن‌آباد و زخم‌های کهنه خدمات درمانی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS