امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 11:15:30
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23585

تاریخ انتشار : 05/05/1394 - 07:36

وزیر صنعت و تجارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:

شمارش معکوس برای پیوستن ایران به سوئیفت

وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با خبرگزاری رویترز، گفت: ایران انتظار دارد، سه ماه پس از لغو تحریم ها، بار دیگر به سیستم بین المللی پرداخت الکترونیکی 'سوئیفت' بپیوندد.

جویباران ـ

به گزارش پارسینه، محمدرضا نعمت زاده افزود: با اتصال به سوییفت، شرکت های خارجی راحت تر می توانند در خصوصی سازی اقتصاد ایران مشارکت نمایند.

رویترز نوشت، اظهارات وی نشان می دهد، اقتصاد ایران که برای یک مدت طولانی منزوی بوده و متکی به بخش انرژی است، به محض لغو تحریم ها، به روی سرمایه گذاران خاری باز خواهد شد.

نعمت زاده افزود: مجموع ذخایر ارزی ایران، شامل دارایی های صندوق ذخایر ارزی، بین 115 تا 125 میلیارد دلار است.

 این یکی از دقیق ترین تعاریف از ذخایر ایران توسط یک مقام ایرانی است. اندازه ذخایر ارزی و راهی که ایران از این ذخایر استفاده می کند، در پیشنهادهای این کشور برای بازسازی اقتصاد ایران پس از سالها تحریم های بین المللی نقش بسیار مهمی دارد.

رویترز افزود: وقتی از وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران خواستیم، زمان پیوستن به سوییفت را مشخص کند، وی گفت، سه ماه پس از لغو تحریم ها.

نعمت زاده گفت: لغو تحریم ها، در راستای مشارکت در خصوصی سازی شرکت های دولتی ایران، راه را برای شرکت های خارجی هموار خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار داشت: برخی صنایع پایین دست مانند صنایع پتروشیمی یا صنایع پالایش، همه یا خصوصی هستند یا در حال خصوصی شدن می باشند.

وی تاکید کرد: شرکت ملی نفت ایران (ان.آی.او.سی)به فروش نخواهد رفت و دولت بیش از 20 درصد سهام شرکت ها در صنایع مهم را نگه خواهد داشت.

نعمت زاده جزییات بیشتری در این زمینه ارایه نکرد.

 پیشنهاد معافیت مالیاتی برای شرکت های خارجی

مقامات ایرانی از کنفرانس تجارت برای پیشنهاد معافیت مالیاتی و سودهای دیگری که برای شرکت های فناوری خارجی به منظور تشویق آنها برای راه اندازی مراکز تحقیق و توسعه در ایران در نظر گرفته شده، استفاده کردند.

سورنا ستاری معاون وزیر علوم و فناوری ایران، گفت: دولت از سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه توسط شرکت های خارجی حمایت می کند و با آنها درست مانند یک شرکت داخلی رفتار خواهد شد.

نعمت زاده نیز گفت: دولت ایران یک اعتبار یک میلیارد دلاری برای شرکت های خصوصی به منظور حمایت از بخش تحقیق و توسعه معین و در بودجه لحاظ کرده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، دولت بیش از نصف هزینه تحقیقات شرکت های خصوصی را از محل بودجه امسال پوشش خواهد داد.

نعمت زاده در کنفرانس وین گفت: ذخایر خارجی بانک مرکزی ایران که از محل صادرات نفت و گاز به دست آمده در حدود 90 تا 100 میلیارد دلار است.

دارایی صندوق توسعه ملی ایران که در سال 2011 تاسیس شده و بخشی از عایدی صادرات نفت و گاز را ذخیره می کند، در حدود 20 تا 25 میلیارد دلار است.

رویترز اضافه کرد: علاوه بر این، برخی از شرکت ها و سازمان های دولتی ایران نیز دارایی خارجی دارند که در حدود پنج تا 10 میلیارد دلار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به همراه معاونان وزیران نفت و اقتصاد و هیاتی از تجار ایرانی، برای شرکت در همایش دو روزه همکاری های ایران و اتحادیه اروپا اواخر هفته گذشته به وین سفر کردند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : شمارش معکوس برای پیوستن ایران به سوئیفت

 شمارش معکوس برای پیوستن ایران به سوئیفت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS