امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 12:53:14
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23584

تاریخ انتشار : 05/05/1394 - 07:36

آیت الله هاشمی رفسنجانی:

اقتدار دیپلماسی ایران به ظلم طولانی در حق مردم پایان داد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به دلیل صلابت و مقاومت خوب مردم ایران، صراحت رهبری و اقتدار دیپلماسی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ظلمی طولانی و تاریخی که در حق مردم ایران با اعمال تحریم های ظالمانه شده بود در توافق ابتدایی روی کاغذ پایان داده شد. اقتدار دیپلماسی ایران به ظلم طولانی در حق مردم پایان داد/منتقدان داخلی همدلی را تقویت کنند

جویباران ـ

به گزارش پارسینه،ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ابتدای جلسه امروز (شنبه) مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی به سرعت تحولات مهم در منطقه و جهان و تأثیر آن بر معادلات جهانی اشاره کرد و اظهارداشت: علائم زیادی قابل مشاهده است که به نظر می رسد کوه یخی که در فضای اقیانوس منطقه و جهان به وجود آمده گوشه ای از آن پیداست.

 
وی تاکید کرد: ایام معنوی و پرفیض ماه مبارک رمضان، حضور پرشور مردم در مراکز دینی، عبادی، شور مردم سراسر کشور در راهپیمایی پرشکوه روز جهانی قدس و نهایتاً برگزاری نماز باشکوه عید سعید فطر با سخنان مهم رهبر معظم انقلاب در تهران نشان دهنده وجود آرامش، امید و همدلی آحاد مردم است.
 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار امیدواری کرد که این آرامش و همیاری در آینده به ویژه تا مقطع برگزاری انتخابات در کشور حفظ و تقویت شود.
 
هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این که ایران، کانون تحولات منطقه ای و جهانی است، به تشریح روند شروع مذاکرات منطقه ای و هسته ای ایران با کشورهای 1+5 ماه ها قبل از برگزاری انتخابات یازدهم ریاست جمهوری پرداخت و گفت: چند ماه قبل از انتخابات با وساطت آقای سلطان قابوس که پیام کتبی از آقای اوباما آورده بود با موافقت رهبری دو دور مذاکره در عمان برگزار شد که به نتیجه نرسید.
 
وی افزود: رهبری انقلاب در سخنرانی ابتدای سال، موافقت خود را با مذاکرات اعلام کردند و در واقع مذاکرات هسته ای در دولت یازدهم با اراده، رویکرد و روش جدیدی ادامه یافت.
 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انجام مذاکره با نمایندگان 6 کشور قدرتمند جهانی را اقدامی سخت و مهم دانست و خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران، مقتدرانه و عالمانه، با اهداف حق طلبانه پا به عرصه دور جدید مذاکرات گذاشت و مذاکره کنندگان مقابل را واقف کردند که در حق مردم غیور و رشید ایران ظلم کرده اند و باید این ظلم را به نحوی جبران کنند.
 
هاشمی رفسنجانی افزود: مجادلاتی که در حال حاضر بین دولتمردان و جمهوری خواهان آمریکا از یک طرف و مقامات اسرائیلی در جریان است و اعترافاتی که از آنان در مورد اقتدار و قدرت هسته ای ایران شنیده می شود و این که مخالفان صریحاً می گویند ایران توانسته 6 قدرت جهان را فریب بدهد و کلاه سرشان بگذارد، در نوع خود بسیار مهم و قابل توجه است.
 
وی ادامه داد: از طرفی دیگر اعتراف وزیر خارجه آمریکا در مواجه با جمهوری خواهان در مقابل کنگره که می گوید ایران به قدرت هسته ای رسیده و تسلیم شدن این کشور خیالی خام و وهم انگیز است و ادامه تحریم ها تنها به عمیق تر شدن شکاف بین آمریکا و اروپا منجر خواهد شد و اگر اسرائیل دست به حمله نظامی یا سایبری علیه ایران بزند، سخت اشتباه کرده است حاکی از واقعیت مهم پیروزی بزرگ جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی و هسته ای دانست.
 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اظهار داشت: این که رییس جمهوری آمریکا مخالفان توافق هسته ای در این کشور را جنگ طلب معرفی می کند و به اعراب خلیج فارس می گوید بودجه نظامی شما 10 برابر بودجه ایران است، چرا ایران هراسی می کنید؟ و در سرزمین های اشغالی قدس نیز حتی نیروهای نظامی علیه نتانیاهو و دولتمردان دیگر این رژیم عنوان می کنند که این رژیم در حالت انزوای سیاسی در جهان است، نشانه دیگری از تحولات مثبت و ادامه جنگ سرد در منطقه و جهان است.
 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز امیداواری کرد که در شرایط کنونی و حساس منطقه به ویژه پس از نتایج مذاکرات، منتقدان داخلی با حفظ مصالح و منافع ملی کشور، ضمن توضیح مواضع خود، سعی کنند آرامش، امید و همدلی و اتحاد بین مردم را حفظ و تقویت کنند.
 
 
 
**ورود ترکیه به صحنه جنگ با داعش می تواند نقطه امیدی برای اضمحلال این گروهک تروریستی باشد
 
هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود تغییر موضع ترکیه در مورد گروهک تروریستی داعش و پیوستن این کشور به ائتلاف ضد این گروه را از دیگر تحولات اخیر در منطقه توصیف کرد و افزود: ممکن است اقدام تروریستی این گروه در شهر مرزی سوروچ -ترکیه و کشته شدن افراد بیگناه زیادی در این اقدام تروریستی در این تغییر نگرش ترکیه مؤثر باشد، ولی در مجموع ورود این کشور به صحنه جنگ با داعش و اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک به آمریکایی ها برای بمباران مواضع داعش، می تواند راه حملات زمینی علیه داعش را هموار و نقطه امیدی برای اضمحلال این گروه باشد.
 
وی یادآور شد: همچنین بمباران مرکز پ.ک.ک در شمال کردستان عراق در تحولات این منطقه نیز مؤثر خواهد بود.
 
وی، ناکامی و شکست عربستان سعودی در حملات کور و ظالمانه به کشور مظلوم یمن و عجله این کشور در سرکوب مردم این کشور با 44 حمله دیشب به صعده را برای پایان دادن به مشکلات خود در منطقه، یکی دیگر از تحولات مهم منطقه ذکر کرد و گفت: هرچند این کشور برای خلاصی از مصائب حمله به کشور یمن، حملات هوایی خود را افزایش داده، ولی در نهایت جز شکست و بدنامی های بدتر برای عربستان عواقبی نخواهد داشت.
 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مجموع تحولات منطقه ای و جهانی را نشانه حاکم شدن نوعی تعقل و اجماع جهانی برای مبارزه با تروریسم و گروه های افراطی و تندرو توصیف کرد و با توجه به استقبال بسیاری از کشورهای جهان برای برقراری تعامل و همکاری با جمهوری اسلامی ایران، گفت: باید هوشیارانه و به دور از افراط و تفریط های احساسی و عجولانه، راه را گم نکنیم و با تدبیر و تعاملات جهانی، خود را تقویت و عقب ماندگی ها را جبران کنیم.
 
هاشمی رفسنجانی همچنین تأکید کرد: خوشبختانه از شروع مذاکرات تاکنون، رهبری انقلاب بر کلیت امور اشراف دارند و باید ظلم هایی که در حق کشورمان در این چند سال شده، جبران و با تکیه بر احکام مترقی اسلام و مردم مقاوم، صبور و متمدن خود، راه توسعه و پیشرفت کشور را برای آینده هموارتر کنیم.
 
 
 
**مبادا ارزش و جایگاه کنونی جمهوری اسلامی ایران را دست کم بگیریم
 
وی در ادامه سخنان خود به همه گروه ها، جناح ها و شخصیت ها و مسوولان توصیه کرد: مبادا ارزش و جایگاه کنونی جمهوری اسلامی ایران را دست کم بگیریم.
 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: با حفظ انتقاد سازنده، نباید با طرح موضوعات متعصبانه جناحی و سیاسی، عزت و اقتدار کشور را تضعیف کنیم.
 
وی افزود: باید با همدلی، همیاری و پرهیز از تخریب و بداخلاقی های سیاسی نسبت به یکدیگر، وحدت و یکپارچگی خود را برای استفاده از موقعیت ها و فرصت های مناسب در جهان و منطقه حفظ کنیم.

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : اقتدار دیپلماسی ایران به ظلم طولانی در حق مردم پایان داد

 اقتدار دیپلماسی ایران به ظلم طولانی در حق مردم پایان داد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS