امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 02:22:15
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23533

تاریخ انتشار : 04/05/1394 - 17:42

نشست مشترک ۸ اندیشکده‌ بزرگ آمریکا درباره توافق هسته‌ای

موسسه صلح آمریکا، وودرو ویلسون، رند، انجمن کنترل تسلیحات، مرکز امنیت جدید آمریکا، مرکز استیمسون، مرکز مشارکت برای آمریکای امن و بنیاد پلاو شرز در اقدامی نادر، نشستی ترکیبی با عنوان بیم‌ها و نویدهای توافق برگزار کردند.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

روز گذشته چند موسسه تحقیقاتی آمریکا در اقدامی نادر با همکاری هم و به صورت ترکیبی به برگزاری نشستی در خصوص توافق هسته ای 1+5 و ایران مبادرت کردند. این درحالی است که اندیشکده های آمریکایی معمولا به صورت مستقل نشستهای خاص خودشان را برگزار می کنند. این جلسه ترکیبی در محل موسسه تحقیقاتی وودرو ویلسون در واشنگتن برگزار شد. عنوان این جلسه عبارت بود از بیم ها و نویدهای توافق هسته ای ایران. در این جلسه به این مسئله پرداخته شد که توافق هسته ای برای هر یک از طرفها بویژه آمریکا چه دستاوردهایی داشته است.

هشت اندیشکده آمریکایی برگزار کننده این نشست بودند. این موسسه تحقیقاتی عبارت بودند از: موسسه صلح آمریکا، وودرو ویلسون، موسسه رند، انجمن کنترل تسلیحات، مرکز امنیت جدید آمریکا، مرکز استیمسون، مرکز مشارکت برای آمریکای امن و بنیاد پلاو شرز. شرکت ایران پرایمر که به موسسه صلح آمریکا وابسته است نیز حامی دیگر این نشست بود. همه این موسسات تحقیقاتی آمریکا، پژوهشهای مفصلی درباره ایران انجام داده اند و به دولتهای مختلف آمریکا درباره مسائل ایران مشورت داده اند.

هدایت این جلسه را دویل مک مانوس ستون نویس روزنامه لس انجلس تایمز برعهده داشت که سی و پنج سال فعالیت حرفه ای خبری دارد.

در این جلسه افراد ذیل سخنرانی کردند:

1. رابین رایت که کارشناس ارشد موسسه تحقیقاتی وودرو ویلسون، و موسسه صلح آمریکا و موسسه بروکینگز است. او بنیانگذار شرکت ایران پرایمر است که به صورت ویژه بر مسائل سیاسی-راهبردی ایران تمرکز دارد. وی نویسنده چند کتاب درباره ایران است و اخیرا برای ماموریت خبری برای نشریه نیویورکر به ایران آمده بود. وی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به صورت مرتب به ایران آمد و شد داشته است. او از چهل سال پیش، به بررسی مسائل ایران مشغول بوده و کارشناس شناخته شده مسائل ایران در واشنگتن است.

2. دکتر اولی هاینونن که معاون سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی است و در حال حاضر کارشناس ارشد مرکز تحقیقاتی بلفر در دانشگاه هاروارد است. او بیست و هفت سال برای آژانس بین المللی انرژی اتمی کار می کرد.

3. الیزابت روزنبرگ که مدیر بخش انرژی، اقتصاد و امنیت در مرکز امنیت جدید آمریکا است. وی قبلا مشاور ارشد وزارت خزانه داری آمریکا در حوزه تروریسم و اطلاعات مالی و تحریم ها بود و درنتیجه نقش کلیدی در طراحی و تدوین تحریمهای اعمال شده علیه ایران ایفا کرد.

4. جوزف سیرین سیونی که رئیس بنیاد پلاو شرز است. وی قبلا از مشاوران حرفه ای کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا بوده است. از سیرین سیونی به عنوان کارشناس ارشد هسته ای در آمریکا نام برده می شود و دولتهای آمریکایی از مشاوره های او بهره می گیرند. وی بیست و پنج سال در حوزه خلع سلاح هسته ای سابقه کار دارد. وی کتابهای مختلفی ازقبیل کابوس هسته ای نوشته است.

هاینونن: اشکالات فنی بر توافق هسته ای وارد است

دکتر اولی هاینونن (Olli Heinonen) معاون سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی که 27 سال برای آژانس کار می کرد و در حال حاضر کارشناس ارشد مرکز تحقیقاتی بلفر در دانشگاه هاروارد است در این نشست گفت:« من می خواهم از منظر بسیار فنی و بسیار خشک به بررسی توافق هسته ای وین بپردازم. از منظر یک مهندس یا دانشمند هسته ای به این توافق هسته ای نگاه می کنم.

هاینونن در ادامه افزود: ایران موافقت کرده است پروتکل الحاقی را اجرا کند. این تحول خوب است. اما باید توجه داشت که ایران این کار را به صورت موقت انجام می دهد. این مسئله برای من نگران کننده است.

هاینونن گفت: موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت، مسئله راستی آزمایی است. به نظرمن، نظام کنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی، قوی است. با این سازوکار موجود، آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند در فاصله زمانی کوتاه هرگونه انحراف مواد هسته ای را در مراکزی ازقبیل نطنز یا فردو یا مرکز تبدیل اورانیوم اصفهان تشخیص بدهد.

با توافق هسته ای جدید نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی ابزارهای جدید بیشتری به دست می آورد که می تواند از آنها برای راستی آزمایی استفاده کند.بنابراین، می بینیم که اطمینان خاطر در این خصوص افزایش نمی یابد چرا که همین حالا هم وجود دارد.

اما در این میان باید به نیروی انسانی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بررسی مسائل دیگر ازقبیل فعالیت های اعلام نشده توجه داشت. در حال حاضر سازوکار نظارت بیست و چهار ساعته به مراکز هسته ای ایران وجود دارد که بسیار سودمند است. ممکن است تا سال پانزدهم اجرای توافق هسته ای، فواید دیگری نیز بر این روند مترتب باشد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : نشست مشترک ۸ اندیشکده‌ بزرگ آمریکا درباره توافق هسته‌ای

نشست مشترک ۸ اندیشکده‌ بزرگ آمریکا درباره توافق هسته‌ای

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS