امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 13:34:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23514

تاریخ انتشار : 04/05/1394 - 17:25

مسئول کمیته بانوان جمعیت دوستداران بهزیستی ساری:

350 بانو زیرپوشش جمعیت دوستداران بهزیستی قرار دارند/بانوان را به کارآفرینی تشویق می‌کنیم

خدمات جمعیت شامل؛ حمایت از زنان بدسرپرست، بی سرپرست و کاهش مشکلات مرتبط با آنان می شود که در این راستا از طریق بالا بردن سطح آگاهی و توانمندی بانوان درصدد کمک به آنها برمی آییم.

جویباران ـبه گزارش بلاغ، نازنین مرتضوی، متولد سال 1331، فارغ التحصیل رشته معماری ساختمان از کشور آلمان است. وی از سال 1371 در جمعیت های مختلف مردم نهاد فعالیت داشته و هم اکنون نیز مسئول کمیته بانوان جمعیت دوستداران بهزیستی شهرستان ساری است. گفت‌وگویی با این بانو که علاوه بر کمک به زنان بدسرپرست و بی سرپرست فرصتی برای کارآفرینی آنها نیز به وجود آورده است، ترتیب داده ایم که می خوانید:

چطور شد که به سمت فعالیت در جمعیت مردم نهاد کشیده شدید؟

در سال 1355 با همسرم که فارغ‌التحصیل رشته معماری است، ازدواج کردم؛ پس از 10 سال زندگی در تهران به ساری آمدیم، متاسفانه در سال 1371 مادرم را از دست دادم و به خاطر علاقمندی برای کمک به دیگران، به همراه خواهر و برادرانم هزینه مراسم او را به مرکز توانبخشی معلولان اهدا کردیم.

همین امر سبب شد، پس از کمک به مرکز همکاری با آنجا را آغاز کنم، تا اینکه پس از مدتی، جمعیت مردم نهاد دوستداران بهزیستی در تهران شروع به کار کرد و جمعیت دوستداران بهزیستی شهرستان ساری نیز یکی از شعبه های آن است که از سال 71 فعال و مسئولیت کمیته بانوان بر عهده من است.

در جمعیت دوستداران بهزیستی چند نفر را تحت پوشش دارید و چه خدماتی ارائه می‌دهید؟

البته در طول 23 سالی که جمعیت کار خود را شروع کرده است افراد بسیاری زیرپوشش ما قرار داشتند که هم اکنون مستقل شده و رفته اند ولی در حال حاضر 300 الی 350 نفر در جمعیت دوستداران بهزیستی پرونده دارند و تحت پوشش خدمات ما قرار می گیرند.

خدمات جمعیت شامل؛ حمایت از زنان بدسرپرست، بی سرپرست و کاهش مشکلات مرتبط با آنان می شود که در این راستا از طریق بالا بردن سطح آگاهی و توانمندی بانوان درصدد کمک به آنها برمی آییم.

معمولا زنان بدسرپرست یا بی سرپرست بیشتر چه مشکلاتی دارند؟

99 درصد زنانی که به ما مراجعه می کنند همسران معتاد دارند، برخی نیز همسر یا فرزند بیمار دارند یا حتی خود بیمار هستند.

در واقع همه آنها به نوعی مشکلات مالی دارند و برای دریافت کمک به ما مراجعه می کنند ولی توانایی کمک به همه آنها را نداریم؛ از طرفی تنها با مبلغی ناچیز نمی توان مشکلات را حل کرد، به همین دلیل پس از مصاحبه و تشکیل پرونده آن ها را تشویق به شرکت در کلاس های آموزشی جمعیت می کنیم تا توانمند شوند و استقلال لازم را به دست آورند.

درباره کلاس های آموزشی و فعالیت های دیگر جمعیت بیشتر توضیح می دهید؟

با همکاری مربیان در حرفه های مختلف؛ کلاس های آموزش کامپیوتر، زبان، آرایشگری، آشپزی، شمع سازی، ساخت زیورآلات و ... را به صورت رایگان برای زنان برگزار می کنیم.

یک روان شناس و همچنین خواهرم که پزشک عمومی است برای مشاوره بانوان در روزهایی از هفته به جمعیت می آیند، کتابخانه کوچکی هم در مرکز داریم که بانوان کتاب امانت می گیرند. خوشبختانه خیرین و حامیانی هستند که کمک های نقدی یا غیرنقدی خود را به جمعیت می سپارند و ما نیز آن ها را به افراد تحت پوشش می دهیم. علاوه بر این موارد؛ اگر افرادی علاقمند به جذب نیروی کار برای منشی و پرستاری باشند، بانوان علاقمند را به آن ها معرفی می کنیم.

در حقیقت ما سعی می کنیم تا حد امکان، بانوان را تشویق و ترغیب به استقلال مالی و کارآفرینی کنیم و حتی بانوانی سیرداغ، پیازداغ یا ... درست می کنند و ما با عنوان واسطه آنها را به مشتریان عرضه می کنیم.

چند نفر پرسنل دارید و آیا فرزندان شما در جمعیت همکاری می کنند؟

4 همکار داریم که به صورت شیفتی در روزهایی از هفته در جمعیت حضور دارند. خیر، یکی از دخترانم در آلمان مشغول گذراندن پایان نامه دکتری خود در رشته محیط زیست است و دومی هم مترجمی زبان خوانده و بر 3 زبان مسلط است و به دلیل علاقمندی مشغول به تدریس پخت شیرینی و کیک است.

البته زمانی که کوچک بود در بازارچه ها حضور داشت و کیک ها و شیرینی های خوشمزه ای درست می کرد که مردم بسیار علاقمند بودند.

آیا در طول سال بودجه مالی هم از نهادهای حمایتی دریافت می کنید؟

خیر، در طول این 23 سال تنها دو بار از سوی دولت به ما کمک کردند؛ مسلما با توجه به اینکه جمعیت دوستداران بهزیستی از طریق حمایت مردمی اداره می شود، نمی توان انتظار چندانی برای حمایت دولت داشت.

در حال حاضر دغدغه شما چیست؟

معمولا برای دریافت کمک از حامیان بازارچه های کوچکی با همکاری بانوان تحت پوشش در محل جمعیت برگزار می کنیم و خیرین با خریداری محصولات بازارچه به ما کمک می کنند؛ اگر محلی از سوی مسئولان یا افراد خیر برای برگزاری بازارچه یا مراسمی تفریحی در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم دل حامیان و بانوان تحت پوشش را شاد کنیم بسیار خوشحال می شویم.

از طرفی 10 نفر بودیم که این کار را آغاز کردیم، در حال حاضر دغدغه داریم که پس از ما، چه کسی مسئولیت جمعیت را برعهده می گیرد؛ به همین دلیل از جوانان علاقه مند برای همکاری دعوت می کنیم تا ادامه دهنده کار جمعیت باشند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : 350 بانو زیرپوشش جمعیت دوستداران بهزیستی قرار دارند/بانوان را به کارآفرینی تشویق می‌کنیم

350 بانو زیرپوشش جمعیت دوستداران بهزیستی قرار دارند/بانوان را به کارآفرینی تشویق می‌کنیم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS