امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 23:47:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23476

تاریخ انتشار : 03/05/1394 - 17:10

نشستن گرد گذر زمانه بر چهره پروژه ایجاد سایت موزه گردکوه قائم‌شهر

وعده ایجاد سایت موزه مازندران با گوبرداری و کاووش در تپه باستانی گردکوه قائمشهردر سال های 89 و90 مطرح شد ولی چندسالی است که دیگر خبری از کاووش باستان شناسان وتب و تاب تلاش برای اجرایی شدن این وعده مشاهده نمی شود.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

 

با کشف آثار باستانی مربوط به دوره های اشکانی ، ساسانی و اسلامی در تپه باستانی گردکوه در منطقه جمنان قائمشهر ایجاد سایت موزه مازندران مطرح شد و خیلی زود تیتر یک اخبار آنزمان قرار گرفت.

تپه گردکوه به ارتفاع 26 متردر منطقه جمنان در جنوب شرقی شهر قائم شهر واقع است که دهم خرداد 1382 با شماره ثبت 8803 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقایای کشف شده از ظروف پارتی و اشکانی درتپه گردکوه حکایتگر حضور و سکونت ایرانیان این دوره در این مکان است و نیز کشف گورستانی در نزدیکی این تپه که به احتمال زیاد متعلق به 3 هزار سال پیش از ظهور اسلام است قدمت بیشتر این تپه را نشان می دهد.

همچنین شواهد موجود نشان می دهد که این تپه مرتفع در سال 168 هجری قمری پایگاه یا برج نظامی بود که در متون تاریخی آمده است. در اوایل دوره اسلامی ابن اسفندیار 44 پادگان نظامی یکی را همین منطقه انتخاب کرد و 300 سرباز را برای حفاظت از این منطقه گمارده که تعداد زیاد سرباز نشان از اهمیت این منطقه است.

در میانه کار بود که کاووش باستان شناسان تپه گردکوه به معضل همیشگی و ثابت کمبود و نبود اعتبارات برخورد کرد و دیگر راهی برای بازگشت آنان نگذشت و بدین گونه وعده ایجادسایت موزه گردکوه نیز به گذر تاریخ واسپاری شد شاید وقتی بشود.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قائمشهر به خبرنگار ایرنا گفت: در زمان کاووش و گودبرداری تپه گردکوه و دارا بودن ویژگی هایی این امکان برای تبدیل شدن این تپه به سایت موزه امکانپذیر بود.

محسن باستانی به ارتفاع 26 متر از زمین تپه باستانی گردکوه اشاره کرد و ادامه داد: سایت موزه های کاشان و تورنگ تپه گرگان به ترتیب هرکدام به 10 و هفت متر ارتفاع ایجاد شد که ارتفاع 26 متری گردکوه، این تپه به لحاظ ارتفاع از سازه های بی نظیر ایران به شمار می رود .

وی گفت: با توجه به ویژگی های خاص و منحصر بفرد ، مسوولان ایجاد سایت موزه در گردکوه را وعده دادند .

سایت موزه به عنوان موزه با فضای باز به شمار می رود که همزمان با انجام کارهای کاووش و گودبرداری، آثار کشف شده در همان محل در معرض دید عموم قرار می گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان قائم شهر آغاز زمان کاووش و گودبرداری گردکوه را سال 1389 اعلام کرد و ادامه داد: این روند تا پایان سال 1390 با صرف 800 میلیون ریال اعتبار ادامه داشت .

وی گفت: بدلیل عدم تخصیص اعتبار مورد نیاز فعالیت های کاووش و گودبرداری این تپه در ابتدای سال 91 متوقف شدو همچنان این روند ادامه یافت.

باستانی پیش بینی هزینه یک میلیاردریالی برای انجام هرفصل کاووش در تپه گردکوه اعلام کرد و افزود: تعداد گودبرداری و کاووش های لازم بسته به میزان کشف آثار باستانی متغیر است و تا شناسایی و کشف دیگرآثار به این کاووش ها نیاز است .

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ایجاد بستر و فضایی برای به نمایش گذاشتن آثار باستانی کشف شده در تپه گردکوه در گیر و دار تخصیص اعتبارات باقی مانده است تا به سرانجام خوشی برسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائم شهر ادامه داد: تا زمانیکه اعتبار مورد نیاز برای کاووش و ایجادسایت موزه تخصیص نیابد وسایل کشف شده برای نگهداری به فضاهای موجود در شهرهای همجوارانتقال یافته است.

وی گفت: کمبود منابع مالی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران باعث شده تا قادر به تخصیص اعتبار موردنیاز برای این سایت موزه نباشند.

باستانی ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبار مورد نیاز و ایجادسایت موزه تپه گردکوه، فضا و بستر مناسبی برای به نمایش گذاشتن بخشی از فرهنگ و تاریخ کهن قائم شهر ایجاد شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: پیش بینی اقدامات لازم برای حفاظت و حراست از اشیاء کشف شده درسایت موزه می بایست از سوی این اداره کل فراهم شود.

مهدی ایزدی ادامه داد: تامین امکانات حفاظتی و امنیتی برای حضور بازدید کنندگان از دیگر اقدامات مورد نیاز برای فراهم کردن بسترهای لازم ایجاد سایت موزه است .

وی گفت: بدلیل نبود اعتبارات هنوز این بسترها برای ایجاد سایت موزه در تپه باستانی گردکوه فراهم نیست و این روند تا تامین منابع مالی موردنیاز باقی خواهد ماند.

رسانه ها پیش از این در خصوص کاووش در تپه باستانی گردکوه و وعده ایجاد سایت موزه اخبار و گزارش مطرح کرده اند اما آنچه به نظر می رسد که تحقق ایجاد سایت موزه تپه برای به نمایش گذاشتن تمدن کهن قائمشهرهمچنان در انتظار تخصیص اعتبار موردنیاز برای این کار باشد.

3004

دیدگاه شما در مورد : نشستن گرد گذر زمانه بر چهره پروژه ایجاد سایت موزه گردکوه قائم‌شهر

نشستن گرد گذر زمانه بر چهره پروژه ایجاد سایت موزه گردکوه قائم‌شهر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS