امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 16:03:36
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23468

تاریخ انتشار : 03/05/1394 - 17:02

کوتاه و گویا از همه‌جا ـ شنبه

6 خبر ویژه با طعم‌های مختلف

اعتماد یکطرفه روزنامه دولت به شیطان بزرگ/ قاتق نان یا بلای جان؟/ایران بعد از تحریم باید 2 برابر قبل نفت بفروشد!/افکارعمومی ایران احتمالا علیه توافق هسته‌ای بسیج خواهد شد/روی ما حساب کنید اما برای تخریب نیروگاه‌های هسته‌ای!/ نقش گروه متصل به بانک مرکزی در گران کردن سکه پس از توافق

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

اعتماد یکطرفه روزنامه دولت به شیطان بزرگ

روزنامه دولتی ایران برخلاف واقعیت‌های مذاکرات و توافق ادعا کرد توافق وین براساس اعتماد متقابل شکل گرفته است.

این روزنامه در یادداشتی نوشت: مذاکرات هسته‌ای در ژنو از این حیث دستاوردی بزرگ تلقی می‌شود که ایران بالاخص توانست گروه 5+1 را متقاعد کند که یگانه راه برون رفت از بحران، رضایت دادن به راه‌حلی است که متضمن منافع هر دو طرف باشد و طبیعی است که چنین وضعیتی نیازمند عنصر کلیدی «اعتماد» است. از این منظر ویدئوی منتشره از سوی وزیر خارجه کشورمان و تأکید وی بر خطرهای امنیتی کنونی جهان علیه «ما» (و نه من یا تو) اقدامی هوشمندانه و درست برای برجسته‌کردن منافع مشترک بود و حالا نوبت سایر نهادهای حاکمیتی است که با تقویت «عنصر اعتماد» تیم مذاکره‌کننده را در نوع روش دقیق و منطقی که انتخاب کرده است، یاری دهند.

برخلاف این ادعا، مقامات آمریکایی از باراک اوباما گرفته تا جان کری، وندی شرمن، سوزان رایس و... بارها به عنوان یک رویکرد استراتژیک تصریح کرده‌اند که مذاکره و توافق با ایران نه براساس «اعتماد» بلکه مبتنی بر راستی‌آزمایی است و آمریکا کمترین اعتمادی به ایران ندارد. به تعبیر دیگر آنها تصریح می‌کنند که در این توافق، به چشم متهم به ایران نگاه می‌کنند و خود را در جایگاه قاضی و مدعی‌العموم می‌پندارند و متأسفانه بخش‌هایی از توافق نیز این توهم را در آمریکایی‌ها گسترش می‌دهد.

اعتماد یکسویه به طرف دعوا که خود را در موضع مخاصمه می‌بیند، غفلت در برابر دشمن بیدار است و نتیجه‌ای جز شبیخونی که دکتر مصدق از آمریکایی‌ها دریافت کرد، به دنبال ندارد.

گفتنی است برخی مقامات آمریکایی از جمله اوباما طی روزهای اخیر اعلام کردند با وجود توافق گزینه نظامی روی میز است.

قاتق نان یا بلای جان؟

احتمال دسترسی به دارایی‌های بلوکه شده، قاتق نان می‌شود یا بلای جان؟

روزنامه فرهیختگان- ارگان دانشگاه آزاد- با بررسی این سؤال نوشت: اگرچه میزان دارایی‌های بلوکه شده 100 تا 120 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، اما گفته می‌شود فقط 30 میلیارد دلار آن قابل استفاده است چرا که طبق برخی گمانه‌زنی‌ها، بخشی از این دلارها، در قالب افزایش «خالص بدهی‌های خارجی بانک مرکزی» خرج شده است.

رامین پاشایی فام، مدیر عامل سابق بانک سپه می‌گوید: «بی‌شک اگر این ارز متعلق به دولت بوده و ناشی از صادرات نفتی یا مشتقات آن است به احتمال زیاد قبلاً همه این ارزها توسط دولت به بانک مرکزی فروخته شده است و معادل ریالی آن به خزانه واریز شده، بنابراین حتی در صورت در دسترس بودن، این ارز کمکی به منابع دولتی نخواهد کرد.»

داود سوری، کارشناس مسائل اقتصادی به فرهیختگان می‌گوید: «دارایی‌های بلوکه شده اگر به درستی مصرف نشود، همان مشکلاتی را ایجاد می‌کند که آثار آن از گذشته تا به امروز بر اقتصاد کشور سنگینی می‌کند.»

وی با بیان اینکه افزایش نقدینگی و تورم از مهم‌ترین خطرات دسترسی به دارایی‌های بلوکه شده است، اضافه می‌کند: «تبدیل دلارهای آزاد شده به ریال از سوی بانک مرکزی نه تنها نقدینگی را افزایش می‌دهد که همین موضوع می‌تواند منجر به تورم شود.»

سوری تأکید می‌کند: «حل و فصل مشکلات جاری کشور با توجه به کسری بودجه دولت، خطر دیگری است که استفاده از این دارایی‌ها می‌تواند ایجاد کند، چرا که در این صورت امکان دارد دولت منابع ارزی را به ریال تبدیل کند که همین اتفاق می‌تواند مشکلاتی چون افزایش تورم را به دنبال داشته باشد.»

این استاد دانشگاه شریف اضافه می‌کند: «تشدید فشار از طرف وزارتخانه‌ها برای گرفتن بودجه نیز از موارد دیگری است که می‌تواند خطرآفرین باشد.»

ایران بعد از تحریم باید 2 برابر قبل نفت بفروشد!

رئیس اتاق بازرگانی آلمان و ایران، سفر وزیر اقتصاد آلمان به تهران را سفری نمادین و بدون معامله و قرارداد توصیف کرد.

برن بک در مصاحبه با دویچه وله و درباره سفر زیگما گابریل (معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان) به تهران گفت: این توافق میان طرف آلمانی و ایرانی وجود دارد که در جریان این دیدار، هنوز معامله‌ای  انجام نمی‌گیرد، بلکه این سفر جنبه مقدماتی دارد و تا اندازه‌ای گونه‌ای سفر نمادین است تا نشان دهد که موفقیت در مذاکرات فقط روی کاغذ نبوده است بلکه همچنین بیان خود را در دیدارهای مشخص شخصی هم می‌یابد.

وی درباره تحریم‌ها گفت: مسئله اصلی که باید حل شود این است که مناسبات عادی بانکی و امکان انتقال پول دوباره برقرار گردد و در گام دوم تامین مالی از طریق اوراق اعتباری و در گام سوم «بیمه هرمس». در پایان این زنجیره، بانک‌های هم فرجام (کنسرسیال) قرار دارند که برای پروژه‌های بزرگ با هم همکاری می‌کنند تا متحدا از پروژه‌های بالاتر از یک یا دو یا سه میلیاردی پشتیبانی کنند. ولی این امر قطعا یک یا دو سال طول خواهد کشید تا خود را تثبیت کند.

برن بک خاطر نشان کرد:  اقتصاد ملی ایران تا اندازه زیادی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز و محصولات پتروشیمی وابسته است تا از جمله بتواند ارز مورد نیاز خود را تامین کند. برای ایران کاهش بهای نفت وقتی بخواهد دوباره به بازار جهانی بازگردد  طبعا یک تنگناست.  بنابراین ایران می‌باید دو برابر نفتی را در مقایسه با زمانی بفروشد که بهای نفت بشکه‌ای 100 دلار آمریکایی یا بیشتر بود، تا بتواند به سطح این درآمد برسد.

افکارعمومی ایران احتمالا علیه توافق هسته‌ای بسیج خواهد شد

«اگر شرایط اقتصادی در ایران پس از توافق هسته‌ای بهبود نیابد، افکار عمومی علیه این توافق برانگیخته خواهند شد و این توافق را از بین می‌برد».
ماکس‌فیشر روزنامه‌نگار آمریکایی در پایگاه اینترنتی ووکس نوشت: چطور اقتصاد ایران می‌تواند توافق هسته‌ای را از بین ببرد؟ توافق هسته‌ای ایران سبب اعمال محدودیت‌هایی سخت‌گیرانه بر برنامه هسته‌ای این کشور به منظور ممانعت از توسعه بمب هسته‌ای می‌شود.

براساس این توافق بازرسی‌های سخت‌گیرانه‌ای نیز از تأسیسات هسته‌ای ایران انجام خواهد شد تا اطمینان حاصل شود ایران به تعهدات خود پایبند است. در ازای این اقدامات، تحریم‌های اعمال شده بر ایران کاهش خواهند یافت و در صورتی که ایران مفاد توافق نامه‌ هسته‌ای را نقض کند، این تحریم‌ها بار دیگر بر تهران اعمال خواهند شد.

وی می‌افزاید: از این حیث، به نظر می‌رسد توافق به دست آمده، توافقی خوب است زیرا مشوق‌های سیاسی و اقتصادی در آن گنجانده شده است. اما این مشوق‌های سیاسی می‌توانند تغییر یابند. اگر شرایط اقتصادی ایران بهبود نیابد اراده سیاسی و عمومی علیه این توافق‌نامه تغییر خواهد یافت. مشکلات اقتصادی ایران می‌تواند سبب از بین رفتن توافق‌نامه هسته‌ای شود و اقدامات کمی برای جلوگیری از وقوع این کار می‌توان انجام داد.

فیشر می‌نویسد: با توجه به این که بسیاری از ایرانی‌ها علاقمندند که توافق هسته‌ای سبب بهبود  شرایط اقتصادی کشورشان شود اما شاید این امر محقق نشود. اگر این نارضایتی و خشم شدت یابد به یک فاجعه علیه توافق تبدیل خواهد شد.

پایگاه اینترنتی ووکس همچنین خاطرنشان کرد: واقعیت این است که اقتصاد ایران همچنان با مشکلاتی روبرو خواهد بود. رژیم تحریم‌ها طی سال‌های آتی تنها تعلیق خواهد شد نه این که به طور کامل از بین بروند. طی این دوره، اگر ایران مفاد توافق نامه هسته‌ای را نقض کند، تحریم‌ها بار دیگر علیه تهران اعمال خواهند شد. شرکت‌های خارجی که در بخش زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت انجام می‌دهند با بازگشت تحریم‌ها آسیب‌ فراوانی خواهند دید.

جفری لوئیس کارشناس کنترل تسلیحاتی اعلام کرد: «زمانی که دیدم ایرانی‌ها با خوشحالی به خیابان ریخته‌اند کمی عصبانی شدم. آنها باید انتظارات خود را کمی بهتر مدیریت کنند. زمانی که افکار عمومی ایران به تدریج دریابند که تحریم‌های اقتصادی یک شبه برداشته نخواهد شد ممکن است اشتیاق خود را به توافق هسته‌ای از دست بدهند و حتی در پی مخالفت با آن برآیند.

فیشر می‌نویسد: دلیل حمایت از سیاست‌مداران میانه‌رو در ایران این است که آنها وعده دادند دست‌یابی به توافق‌نامه هسته‌ای سبب کاهش فشارها بر اقتصاد ایران می‌شود. اگر این فشارها کاهش نیابد؛ ممکن است افکار عمومی ایران به مخالفت با میانه‌روها برخیزند. آنها ممکن است سبب روی کار آمدن تندروها در انتخابات سال 2016 شوند.

روی ما حساب کنید اما برای تخریب نیروگاه‌های هسته‌ای!

معاون صدراعظم آلمان در اصفهان مدعی شد انرژی هسته‌ای به درد نمی‌خورد.

زیگمار گابریل با  تأکید بر اینکه من مخالف انرژی هسته‌ای هستم گفت: اگر ایران روزی بخواهد نیروگاههای هسته‌ای خود را تخریب کند، همان افراد خودمان که نخستین نیروگاه ایران را ساختند را برای خراب کردن به این کشور می‌فرستیم(!)

وی در دیدار با استاندار اصفهان در هتل عباسی اصفهان افزود: تولید برق از انرژی هسته‌ای بسیار گران قیمت است و در 40 تا 50 سال گذشته در آلمان بر سر استفاده از انرژی هسته‌ای و مسائل زیست‌محیطی مرتبط با آن از جمله زباله‌های رادیو اکتیو دعوا است.

وی با بیان اینکه اکنون دو پروژه نیروگاه هسته‌ای در آلمان در دست اجراست اظهار کرد: این پروژه‌ها زمان بر و پرهزینه شده و بدون سوبسید دولت نمی‌توان برای آن کاری انجام داد.

وی خطاب به مسئولان ایرانی گفت: انرژی هسته‌ای را بدون ما توسعه دهید اما برای صرفه‌جویی انرژی روی ما حساب کنید.

استاندار اصفهان در پاسخ گفت: اما نخستین نیروگاه اتمی در ایران توسط آلمانی‌ها ساخته شد، که این جمله او با واکنش و خنده حاضران آلمانی همراه شد.

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان هفته گذشته به همراه هیئتی 60 نفره متشکل از دست‌اندرکاران امور اقتصادی تجاری و جمعی از مقامات سیاسی آلمان به اصفهان سفر کرد.

نقش گروه متصل به بانک مرکزی در گران کردن سکه پس از توافق

«سکه برخلاف توقع باز هم گران‌تر شد. گروهی که به بانک مرکزی متصل هستند این حباب قیمتی را ایجاد می‌کنند.»

روزنامه شرق در گزارشی به گران شدن سکه و طلا پس از توافق هسته‌ای پرداخته و نوشت: تا امروز  هر چه دست پنهان بود مشغول بر هم زدن بازار ارز می‌شد، اما از زمانی که این بازار وارد دوره تثبیت خود شده است، دست‌های پنهان مشغول سودگیری از بازار طلا و سکه هستند. حدود دو هفته‌ای می‌شود که اونس جهانی طلا در مسیر ریزش قرار گرفته است. در این دوره کوتاه هر اونس طلا حدود 80 دلار ریزش کرد و برای اولین بار زیر هزار و صد دلار معامله شد. با این حال این کاهش قیمت در بازار طلای داخلی دیده نشد و حتی حباب مثبت  هم گرفت.

این روزنامه می‌افزاید: دو هفته پیش یعنی قبل از آنکه اونس طلا ریزش ناگهانی قیمت را تجربه کند، سکه طرح جدید حباب منفی داشت و زیر ارزش ذاتی معامله می‌شد. اما در طول این دو هفته بازار طلای داخلی نه فقط ریزشی متناسب با افت قیمت اونس جهانی طلا را ندید، بلکه در مسیر رشد قیمت حرکت کرد. به‌طوری که براساس قیمت‌های اونس جهانی طلا و دلار آزاد، حدود 25 هزار تومان حباب مثبت دارد، یعنی بالاتر از ارزش طلای به کار رفته در آن فروخته می‌شود.

شرق نوشت: بازاریان می‌گویند  روزی پنج هزار تومان بر حباب مثبت سکه افزوده می‌شود. آنان در پاسخ به این پرسش که چه کسانی این حباب را ایجاد می‌کنند، می‌گویند: «گروهی قوی و بزرگ که به نظر می‌رسد متصل به بانک مرکزی باشند این حباب را ایجاد می‌کنند.»

کشتی‌آرای رئیس اتحادیه طلا می‌گوید: سکه حباب قیمتی ندارد. در حالی که در همین روز هر سکه طرح جدید 20 هزار تومان حباب داشت و هر چه می‌گذرد این حباب بزرگتر هم می‌شود. نیم سکه با وجود کوچک بودنش حدود 50 هزار تومان بیش از ارزش ذاتی فروخته می‌شود، یعنی 50 هزار تومان گران‌تر از ارزش طلایی که در ساخت آن به کار رفته است.

در آن سوی مرزها و در بازارهای جهانی، اونس طلا رکوردهای کم‌سابقه‌ای را بر جا می‌گذارد. طلا در ریزش‌های اخیر خود رکورد پنج ساله را شکست و به زیر هزار و صد دلار رسید و حتی تا هزار و 70 دلار هم ریزش کرد و دیروز بلومبرگ خبر داد طلا می‌رود تا در پایان دهمین روز کاهش قیمت خرید، طولانی‌ترین دوره افت قیمت از سال 1996 را تجربه کند. دیروز اونس طلا تا هزار و 88 دلار پایین آمد تا همچنان زیر هزار و صد دلار معامله شود. در واقع از زمانی که بانک مرکزی آمریکا خود را برای افزایش نرخ بهره‌ آماده می‌کند، قیمت طلا رو به کاهش گذاشته است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : 6 خبر ویژه با طعم‌های مختلف

6 خبر ویژه با طعم‌های مختلف

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS