امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 15:31:36
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23467

تاریخ انتشار : 03/05/1394 - 17:02

لطف ویژه ابتکار به یوزپلنگ، پلنگ و خرس/ببرها از دایره حفاظتی ابتکار خارج شدند

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست تاکید کرد: رویکرد ما در زمینه ببر فقط برای نگهداری است ولی برای یوزپلنگ ایرانی، پلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای و خرس سیاه و گونه‌های دیگر در معرض تهدید انقراض برنامه ویژه حفاظتی داریم.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

معصومه ابتکار روز جمعه در حاشیه یازدهمین دوره جشن تیرگان و ثبت روز ملی دماوند درباره انتقال ببر به سمسکنده مازندران گفت: هم‌اکنون ببر موضوع ملی سازمان محیط‌زیست نیست، زیرا باید با بررسی موقعیت اولویت‌ها را ببینیم.

وی افزود: در چند سال گذشته دو ببر در دولت قبلی از روسیه وارد شد ولی برنامه داخلی برای آنها وجود نداشت و هم‌اکنون درباره ببر برنامه‌ای جز نگهداری و حفاظت از آنها وجود ندارد چون این ببر ممکن است با تنها بودن در آینده دچار مشکلاتی شود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست تاکید کرد: رویکرد ما در زمینه ببر فقط برای نگهداری است ولی برای یوزپلنگ ایرانی، پلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای و خرس سیاه و گونه‌های دیگر در معرض تهدید انقراض برنامه ویژه حفاظتی داریم.

ابتکار تصریح کرد: مهم‌ترین برنامه برای گونه‌های در معرض انقراض را حفاظت از آنها قرار داده‌ایم زیرا گونه‌های ارزشمند زیادی در کشور وجود دارد، همچنین در کنار حفاظت از آنها و چهارپایان، مبارزه با شکارهای غیرمجاز نیز از دیگر برنامه‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌ویژه در مناطقی است که دارای آب و هوای خشک بوده و با معضل خشک‌سالی، مشکلات زیادی در آنها داریم.

وی ادامه داد: شکار غیرمجاز لطمه‌های جدی به محیط‌زیست وارد می‌کند و محیط‌بانان ما در حال حفاظت از محیط‌زیست هستند به گونه‌ای که اخیرا در منطقه «سرخه‌حصار» درگیری جدی بین محیط‌بانان و شکارچیان غیرمجاز صورت گرفته است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست بیان کرد: به طور کلی شکار در ایران غیرقانونی است و هرگونه شکار حیات وحش در طبیعت را شامل می‌شود مگر مواردی که سازمان حفاظت محیط‌زیست تشخیص داده و مجوزهایی را صادر کند که عمده مجوزهایی که تاکنون صادر شده تنها در زمینه صیادی بود تا برای مردم و افرادی که معیشت آنها وابسته به این صیدها است راهکاری طرح‌ریزی شود.

ابتکار افزود: این مجوزها برای پرندگان و بعضی آبزیان در داخل رودخانه‌ها صادر شد ولی پروانه شکار برای چهارپایان نداشتیم و علت آن نیز کنترل شکار بی‌رویه و غیرمجاز و سقوط شاخص‌های تنوع زیستی در ایران است.

وی گفت: مردم نیز باید در این راه مسئولان دولتی را کمک کنند تا تخلفات مربوط به شکار غیرمجاز گزارش شود و با حفاظت از طبیعت و گونه‌های حیات‌وحش بتوانیم از خطر انقراض و نابودی جانوران جلوگیری کنیم.

جلوگیری شدید از تخریب دماوند / دولت در زمینه آلودگی هوا دستاوردهای خوبی داشت

ابتکار اظهار کرد: در شرایطی که در کره‌زمین محیط‌زیست طبیعت، کوه‌ها تالاب و جنگل تنوع زیست‌محیطی گیاهی و جانوری در معرض تهدید قرار دارد، این تهدیدات زندگی، حیات، کار و تلاش نسل‌های آینده را به خطر می‌اندازد.

وی با بیان اینکه امروز حرکت جهانی برای جلوگیری از روند تخریبی گونه‌های جانوری، گیاهی، شکار غیرمجاز و از بین بردن تالاب‌ها به راه افتاده است، افزود: امروزه حفاظت از کوهستان هم باید همراه با تشکل‌های مردم‌نهاد تبدیل به جریان جهانی شود و ایران هم باید به این جریان جهانی بپیوندد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست با اعلام اینکه حفاظت از طبیعت و نگهداری از مواهب الهی از تاکیدات دین اسلام است و به‌عنوان یک اصل مطرح است، خاطرنشان کرد: در این زمینه ما نیز باید پیش‌گام باشیم و برای تغییر رفتار گام برداریم.

این مسئول با اشاره به اینکه متاسفانه الگوی مصرف در زمینه انرژی و آب با وضعیت بارندگی و منابع آب کشور سازگار نیست و در شرایطی به‌سر می‌بریم که وضعیت آب بحرانی است، گفت: باید الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی، خانگی، صنعتی و عمومی تغییر کند و تحول بزرگی اتفاق بیفتند زیرا در الگوی مصرف انرژی روند خاصی را نداریم.

ابتکار با اعلام اینکه باید در تولید گازهای گلخانه‌ای روند کاهشی را در پیش بگیریم، اضافه کرد: باید به‌سمت روش‌های صنعتی، روی‌آوری به انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر گام برداریم و برای احیای رودخانه، جنگل و انباشت نکردن زباله، الگوی مصرف اصلاح شود، زباله کمتری تولید کنیم و فرهنگ بازیافت را جایگزین کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید روش‌ها در زمینه زباله تغییر یابد، چنانچه بخش مهمی از فعالیت‌ها در دولت دنبال می‌شود، تصریح کرد: برنامه گسترده‌ای با همکاری وزارت آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، فدراسیون‌های ورزشی، سازمان حفاظت از محیط‌زیست برای دانش‌آموزان از ابتدایی تا دبیرستان داریم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست با اشاره به اینکه فعالیت هنرمندان در قالب جشنواره فیلم سبز با تولیدات فیلم محیط‌زیست برای تعمیق حفاظت از محیط‌زیست برگزار می‌شود، بیان کرد: با رسانه ملی کار بزرگی را در پیش داریم که به‌عنوان نمونه هشت مرداد برای حفاظت از جنگل‌های ایران به‌عنوان میراث ملی و خدمات ارزنده آن با تمام نهادهای دولتی برای حفاظت از جنگل و برنامه در دستور کار داریم.

این مسئول با اشاره به اینکه در زمینه گرد و غبار که منطقه غرب آسیا را آزار می‌دهد، در زمینه آلودگی هوا دولت دستاوردهای خوبی در شهرهای بزرگ داشته است، گفت: با همکاری وزارت نفت، صنعت معدن و تجارت کیفیت هوا نسبت به گذشته بهبود یافته است.

ابتکار با تاکید بر اینکه بهره‎مندی از محیط‌زیست، طبیعت و آب حق هر ایرانی است، یادآور شد: با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور باید طبیعت و آب و هوای سالم در کشور داشته باشیم و با توجه به قرار داشتن در سال هم‌دلی و هم‌زبانی باید آب، خاک و فضای سبز ایرانیان سالم باشد و غذای سفره مردم سلامت آنها را به خطر نیندازند و همه باید برای پاکی و سربلندی دماوند بکوشیم و از تخریب به‌شدت جلوگیری شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : لطف ویژه ابتکار به یوزپلنگ، پلنگ و خرس/ببرها از دایره حفاظتی ابتکار خارج شدند

لطف ویژه ابتکار به یوزپلنگ، پلنگ و خرس/ببرها از دایره حفاظتی ابتکار خارج شدند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS