امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 21:56:09
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23351

تاریخ انتشار : 02/05/1394 - 17:29

زهرا سلمانی، کارآفرین کشاورزی:

می‌گفتند؛ تو زنی کار می‌خواهی چه‌کار؟! / از حمایت دولت خبری نیست

سلمانی با بیان اینکه شعار حمایت دولت زیاد است اما معمولاً از حمایت خبری نیست، می گوید: به جای شعار دادن باید مشکلات را حل کرد. بوروکراسی های اداری را حذف کرد چرا که جوانان را دلزده و خسته می کند.

جویباران ـبه گزارش بلاغ، زهرا سلمانی جلودار، کارشناس کشاورزی است و از سال 83 با ایجاد گلخانه به پرورش گل و گیاه زینتی در زمینی که پدرش به او واگذار کرد، فعالیتش را آغاز نمود و طی چهار سال توانست عنوان تولیدکننده برتر استانی و شهرستانی را از آن خود کند.

سلمانی در مورد اینکه چه چیزی باعث شد تا انگیزه ایجاد اشتغال در وی ایجاد شود، می گوید: «چون رشته تحصیلی ام کشاورزی بود بعد از پایان تحصیل حدود سه سالی در مرکزی کار می کردم و پس از کسب تجربه، در کنار دانشی که در این زمینه داشتم، تصمیم گرفتم تا با ایجاد گلخانه به طور مستقل به پرورش گل و گیاه بپردازم که خوشبختانه با استقبال و تشویق پدرم روبرو شد و در زمینی که ایشان در اختیارم قرار داد و با 20 میلیون وام اشتغال زایی در سال 83 فعالیتم را شروع کردم و اکنون از این کارم رضایت کامل دارم.»

سلمانی می‌گوید «اگرچه درآمد بالایی در شغلم ندارم اما به دلیل اشتغال زایی برای 4 نفر در گلخانه و در کنار آن شرکتی که در زمینه فضای سبز و کشاورزی راه اندازی کردم و در این دو مرکز برای ده نفر توانستم ایجاد اشتغال نمایم، برایم بسیار لذت بخش است و این کار را اکنون با هیچ چیزی عوض نمی کنم.»

کار کردن یک اصل است

این بانوی کارآفرین در مورد اصل اشتغال و فعالیت می گوید: «به نظرم کار کردن یک اصل است لذا برای کار کردن اول باید تجربه کسب کرد و برای کسب تجربه هم باید در جایی کار کرد. اما متاسفانه در جامعه ما دیدگاه مناسبی در این زمینه وجود ندارد و رفتار کارفرمایان نسبت به کارگران معمولاً شایسته نیست و کار کردن امر قابل احترامی نیست و اغلب، کارفرما تفکرش اینگونه است؛ کسی که برای کار مراجعه می کند، محتاج پول است. در حالی که خیلی وقتها اینگونه نیست. نمونه اش خودم هستم که نیازی به پول نداشتم ولی دوست داشتم کار کنم و این امر در جامعه ما هنوز جا نیفتاده همه باید کار کنند و هر کس باید تلاش کند تا خودش درآمدزایی کند نه اینکه از نظر اقتصادی وابسته به کسی باشد.»

سلمانی در پاسخ به این سوال که، ایجاد اشتغال مشکلات خاص خودش را دارد و شما هم مطمئنا با این مشکلات مواجه شدید و از سویی از نظر اقتصادی هم نیازی نداشتید در میانه راه جهت ادامه کار دچارتردید نشدید، می گوید:« به نظرم هر کسی باید کار کند، فرقی ندارد مرد باشد یا زن. بعضی ها چون فکر می کنند کار صرفا برای پول درآوردن است به من می گفتند تو یک زنی و کار می خواهی چکار! اما خودم اینگونه فکر نمی کردم و زمانی که مجرد بودم فعالیتم را به عنوان یک کارآفرین با تشویق پدرم شروع کردم و بعد از ازدواجم نیز همسرم در این زمینه بسیار کمک کرد و به من انگیزه داد و معتقد است؛ اشتغالزایی یک شان اجتماعی است.»

سلمانی با بیان اینکه یک زن صد در صد توانایی کار کردن مثل مرد را دارد، ادامه می دهد:« زنها می توانند هم پای مرد کار کنند، مهم تفکر کار است. اگر چه من به خاطر فرزندانم در فصل گرده افشانی نمی توانم به گلخانه بروم اما دلیل نمی شود توان کار نداشته باشم. معتقدم؛ کارآفرینی ربطی به مرد یا زن بودن ندارد.»

* به خاطر جدیت، مدیرکل بنیاد مسکن شخصا کارم را پیگیری کرد

او از خاطرات آغاز فعالیتش می گوید: «گرفتن مجوز برای شروع، کاری بسیار خسته کننده است. زمان زیادی را صرف این اداره و آن اداره کردم و گاهی اینقدر طول می کشید که حتی ساعت اداری تمام می شد. مثلا برای زمین پروانه می خواستند و بنیاد مسکن هم سنگ اندازی می کرد که زمین خارج از بافت است. من آنقدر مصر شدم تا مدیر کل بنیاد مسکن وقتی جدیت و انگیزه را در من دید، گفت باید به این انگیزه احترام گذاشت و شخصا پیگیر کارم شد و با نامه ایی کارم را راه انداخت که جا دارد از ایشان قدردانی کنم. اوایل کار چون آشنایی زیادی با بازار نداشتم، بازاریابی سخت بود و طرف مقابل هم چون می دید آشنایی زیادی به بازار ندارم به قول معروف "سر مال می زد" اما وقتی کمی جلوتر رفتم و بازار دستم افتاد، مشکلم هم کم شد.»

این بانوی کارآفرین در حوزه کشاورزی در پیشنهاد به علاقه مندان این رشته می گوید: «در حال حاضر ایجاد اشتغال با توجه به مشکلات جامعه بسیار کار سختی است. من در سالن روباز 1000 متری با 20 میلیون کارم را شروع کردم اما الان کسی که می خواهد در یک سالن سرپوشیده کارش را شروع کند حتما به 100 میلیون وام نیاز دارد و با توجه به مشکلات موجود نمی توان درآمد چندانی داشته باشد تا وامش را پس بدهد و هم برایش در آمد زایی شود مگر اینکه مسئولین حمایت کنند.»

 


* از حمایت دولت خبری نیست

سلمانی با بیان اینکه شعار حمایت دولت زیاد است اما معمولاً از حمایت خبری نیست، می گوید: «به جای شعار دادن باید مشکلات را حل کرد. بوروکراسی های اداری را حذف کرد چرا که جوانان را دلزده و خسته می کند. طبق قانون جدید برای ایجاد گلخانه، فرد باید 6 هزار متر زمین یکپارچه داشته باشد که این زمین در کویر وجود دارد اما در مازندران به ندرت این زمین به دست می آید. لذا مسئولین مازندرانی باید در این خصوص تجدید نظر کنند زیرا با توجه به آب و هوای خوب استان در زمین 500 متری هم این کار را می توان انجام داد. چنین متراژ زمین یا وجود ندارد و یا اگر کسی هم بخواهد بدون مجوز این کار را انجام بدهد به خاطر سوخت آزاد به مشکل بزرگی بر می خورد و باز مجبور است از این کار صرفنظر کند و این یعنی افزایش بیکاری و به تبع آن مشکلاتی که منشا آن بیکاری است.»

سلمانی در گلخانه اش گل هایی مثل استرا، لیندا، سپاراگوس، کاج مطبق آپارتمانی، دراسینا، سانس و پوتوس تولید می کند و استان های جنوبی، تهران و سمنان مشتری های ثابت گل های او هستند. استان های جنوبی کشور به خاطر گرما معمولا گل های گلدانی این گلخانه را بیشتر می پسندند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : می‌گفتند؛ تو زنی کار می‌خواهی چه‌کار؟! / از حمایت دولت خبری نیست

می‌گفتند؛ تو زنی کار می‌خواهی چه‌کار؟! / از حمایت دولت خبری نیست

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS