امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 19:35:11
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23322

تاریخ انتشار : 02/05/1394 - 08:09

طیب‌نیا: رقم قابل استفاده از دلارهای بلوکه‌شده کمتر از ۳۰ میلیارد دلار است

وزیر اقتصاد، علت تفاوت ارقام دارایی‌های بلوکه شده ایران را تعاریف افراد مختلف از این پول‌ها دانست و گفت: رقم قابل استفاده از دلارهای بلوکه شده کمتر از ۳۰ میلیارد دلار است که جزء منابع مالی بانک مرکزی است.

جویباران ـبه گزارش مشرق،

شبکه اخبار اقتصادی و دارایی، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در نشست شورای وزیران صندوق اوپک در وین با اشاره به اینکه هدف اصلی صندوق اوپک تامین مالی برنامه های توسعه وکمک به از بین بردن فقر در کشورهای غیر عضو اوپک است،گفت: درجلسه امروز برنامه های سالانه ،سیاست ها و برنامه بلند مدت ده ساله صندوق اوپک مورد تصویب شورای وزیران اوپک  قرار گرفت که بر اساس آن فعالیتهای این موسسه توسعه ای برای 10 سال آینده مشخص خواهد شد.

طیب نیا در ادامه از برگزاری همایشی در خصوص سرمایه گذاری و تجارت در ایران در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در وین خبر داد و افزود: همزمان با برگزاری اجلاس وزرای صندوق اوپک، همایشی در شهر وین در خصوص سرمایه‌گذاری و تجارت در ایران برگزار می‌شود.

وی گفت: با توجه به فضای جدید ایجاد شده پس از موفقیت مذاکرات هسته‌ای، سرمایه گذاران و تجار و فعالان اقتصادی در کشورهای اروپایی علاقه مندند فعالیت های خودشان را در ایران توسعه بدهند و برگزاری این همایش کمک خواهد کرد که فرصت های موجود در ایران به سرمایه گذاران اروپایی شناسانده شود و زمینه مناسبی برای حضور آنها در ایران فراهم شود.

طیب نیا در ادامه با اشاره به مزیتهای قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ایران در خصوص برنامه ها و اقدامات ویژه وزارت امور اقتصاد ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی به ایران گفت :محدودیت های ناشی از تحریم ها برطرف خواهد شد و شرایط برای استفاده از سرمایه های خارجی و ورود فناوری های پیشرفته به کشور فراهم می‌شود.

دلارهای قابل استفاده ایران بعد از لغو تحریم‌ها کمتر از 30 میلیارد دلار است

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در باره پول های بلوکه شده ایران در خارج و مطرح شدن رقم های مختلف در این خصوص از 25 میلیارد دلار تا 175 میلیارد دلار، گفت: علت اصلی تفاوت در ارقام و اعداد به تعاریف مختلف افراد از این پول ها است. ذخایر ما در خارج از کشور ممکن است نزدیک به 100 میلیارد دلار باشد.

وی افزود: آنچه قابل استفاده و دسترسی است رقم اعلام شده از سوی رییس کل بانک مرکزی است ،حدود 35 میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی نزد شرکت نیکو وابسته به شرکت ملی نفت ایران در گذشته سپرده گذاری شده و این پول در پروژه‌ها و یا هزینه‌های شرکت نفت و یا سایر موارد اختصاص یافته است و اکنون قابلیت استفاده را ندارد. همچنین حدود 22 میلیارد دلار از این منابع نزد شرکت بیمه کشور چین بصورت وثیقه برای طرح های تامین مالی ایران مورد استفاده قرار گرفته و بنابراین قابل استفاده نیست و رقم قابل استفاده، کمتر از 30 میلیارد دلار است که جزء منابع مالی بانک مرکزی است.

منبع: نسیم
 
 
دیدگاه شما در مورد : طیب‌نیا: رقم قابل استفاده از دلارهای بلوکه‌شده کمتر از ۳۰ میلیارد دلار است

طیب‌نیا: رقم قابل استفاده از دلارهای بلوکه‌شده کمتر از ۳۰ میلیارد دلار است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS