امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 13:20:43
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23244

تاریخ انتشار : 01/05/1394 - 17:55

فرهنگ انقلاب در چالش اباحی‌گری ـ 1

مسئولانی بی‌تفاوت در قبال تربیت دینی جامعه

امروزه، بسیاری از مسئولان را می‌توان نام برد که خود دچار ناهنجاری‌های فرهنگی و رفتاری هستند. وقتی خود حجاب را رعایت نکنند و در رفتارشان، عفاف وجود نداشته باشد و یا همسر و دخترانشان نمونه‌ای از بد حجابی باشند، چگونه می‌توان از آنها انتظار شایسته داشت؟

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ، حجاب به عنوان مهم‌ترین عامل حفظ عفاف، قانونی است که از سوی خداوند برای همه ادیان و فطرت انسانها وضع شده تا بهترین خدمت را به انسان‌ها ارائه دهد که صیانت از حریم فردی و خانوادگی و حفظ مناسبات سالم و صحیح بین انسان‌ها از زمره این خدمات است.

با آغاز فصل گرما، وضع حجاب در مازندران و شهرهای مختلف آن بویژه از سوی مسافران، نگران‌کننده‌تر از گذشته است. عدم واکنش مسئولان دولتی و نداشتن هیچ طرح و برنامه‌ای در این زمینه، واکنش‌هایی را از سوی متدینان و دلسوزان شهرهای مازندران بوجود آورده، که در قالب تجمع و راهپیمایی‌های آرام از سوی دختران و بانوان محجبه و درخواست آنان از مسئولان برای چاره‌اندیشی در این زمینه، خود را نشان داده است.

این تجمعات اعتراضی، که به صورت خودجوش از طرف دختران محجبه و بانوان مازندارن شکل می‌گیرد، به گفته اغلب دست‌اندرکاران آن، معتقد است تا با رساندن مراتب نگرانی و دلواپسی خود به مسئولان، آنان را نسبت به فسادهای ناشی از رهاسازی حجاب و عفاف و برخورد لیبرالیستی و بی‌مبالات با آن آگاه کنند.

*فرهنگ، اولویتی فانتزی

شهیده بزرگی، محقق اجتماعی، مشکل بزرگ فرهنگی جامعه را در فراموشی یزرگ مسئولان نسبت به سلامت روح و روان جامعه می‌داند و می‌گوید: بخشی از فرهنگ شامل نهادینه کردن ارزش‌های انسانی و اسلامی از طریق آموزش تئوری و عملی از سوی متولیان مختلف در خانواده، جامعه، معلمان، اساتید، رسانه‌ها و ... است که باید طراحی‌های لازم در مرکزی مهندسی و پخته شود و در این زمینه از همه توان‌ها و ظرفیت‌های تخصصی باید بهره برده شود، آن گاه از طریق قرارگاه واحد، عملیات اجرایی به صورت هوشمندانه فرماندهی و هدایت و اصلاح شود و به صورت مستمر با دریافت بازخوردها، کار تداوم یابد.

وی به لزوم هماهنگ شدن ظرفیت‌های همه دستگاه‌ها ذیل مدیریت واحد اشاره کرد و گفت: علاوه بر ضرورت پرهیز از کارهای جزیره‌ای، متاسفانه در حال حاضر حتی این افدام ناهماهنگ هم انجام نمی‌شود، باید ابتدا مسئولان خود به لزوم فعالیت‌های سیستمی فرهنگی اعتقاد قلبی و راسخ داشته باشند تا بتوانند منشاء حرکتی تاثیرگزار شوند.

این محقق در ادامه افزود: امروزه، بسیاری از مسئولان را می‌توان نام برد که خود دچار ناهنجاری‌های فرهنگی و رفتاری هستند. وقتی خود حجاب را رعایت نکنند و در رفتارشان، عفاف وجود نداشته باشد و یا همسر و دخترانشان نمونه‌ای از بد حجابی باشند، چگونه می‌توان از آنها انتظار شایسته داشت؟

*حجاب، معروفی فراموش شده

زهره محمودیان، مدرس دانشگاه، حجاب را بهترین حافظ حضور دختران و بانوان در جامعه برای فعالیت‌های اجتماعی ذکر می‌کند و اظهار می‌دارد: علاوه بر تاکید خداوند بر لزوم و وجوب رعایت حجاب از سوی زنان و مردان، آثار اجتماعی این مقوله حیاتی نیز قابل بررسی و تامل است.

وی با برشمردن محاسن استراتژیک حجاب، می‌افزاید: بدحجابی و بی‌حجابی، تعرض به حقوق طبیعی دیگران در برخورداری از یک زندگی سالم است. وقتی دختر و یا خانمی با وضع تحریک‌کننده در جامعه حاضر می‌شود، عملا به حقوق زنان دیگر در داشتن همسری پاک و وفادار تجاوز کرده و موجبات انحراف و افساد دیگران را فراهم می‌آورد.

این پژوهشگر دانشگاهی ادامه می‌دهد: در جامعه ما بدلیل بی‌تفاوتی مسئولان در مسائل فرهنگی، موضوع "حق" و "تکلیف" کاملاً نادیده گرفته می‌شود. افراد که حق حضور در جامعه را پیدا می‌کنند، مکلف به رعایت الزاماتی هستند که "بایدها" و "نبایدهای" اخلاقی از الزامات گریزناپذیر می‌باشد که متاسفانه سال‌هاست در کشورمان به فراموشی سپرده شده و نسل کنونی نیز با این بی‌قانونی، مأنوس شده است.

* اساسی ترین عرصه و در عین حال مظلوم ترین ساحت

خانم پولایی، دبیربازنشسته، با اشاره به ضعیت ناگوار و بحران‌آفرین کنونی عرصه فرهنگ، جهت‌گیری غیر فرهنگی بسیاری از خانواده‌ها را ناشی از فقدان آگاهی نسبت به معارف دینی و انسانی می‌داند و می‌گوید: متاسفانه در منظومه تربیتی جامعه بر محور دین، هیچ نگاه کلان و آینده‌نگر، که از جایگاه حقوقی و حکومتی امور پیچیده و فرهنگی را تدبیر کند، وجود ندارد و این خلاء فاحش، موجب شکل‌گیری فرهنگ غیر دینی و در اغلب موارد ضد دینی شده که اگر چاره‌اندیشی فوری از سوی حکومت و نظام نشود، فاجعه‌ای رخ خواهد داد که بهیچوجه آثار ویرانگر آن قابل جبران نیست.

/3004

دیدگاه شما در مورد : مسئولانی بی‌تفاوت در قبال تربیت دینی جامعه

مسئولانی بی‌تفاوت در قبال تربیت دینی جامعه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS