امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 00:40:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23227

تاریخ انتشار : 01/05/1394 - 07:50

روند توهم آفرینی و القای امید کاذب به مردم چه زمانی در رسانه ملی پایان می یابد؟

رسانه ملی ضمن سکوت در برابر ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی متن نهایی توافق، در بسیاری از برنامه های غیر تخصصی تلاش کرده تا با برجسته سازی این توافق به جامعه چنین القا کنند که یک توافق تاریخی حلال همه مشکلات کشور انجام گرفته! و این روند تا جایی ادامه یافت که روند توهم آفرینی ها در این باره به برنامه های غیر سیاسی و اجتماعی- فرهنگی رسانه ملی نیز سرایت کرده است

جویباران ـرجانیوز:با گذشت نزدیک به یک هفته پس از قرائت متن نهایی مذاکرات وین، ابعاد مختلف این سند در حال روشن شدن است و در شرایطی که بر اساس این سند، علاوه بر باقی ماندن ساختار تحریم ها در دراز مدت، محدودیت های قابل توجهی نیز متوجه برنامه موشکی و تسلیحاتی ایران شده است، مشخص نیست رسانه ملی تا چه زمانی به «توهم آفرینی» نسبت به نتیجه این متن ضعیف و پر حاشیه ادامه خواهد داد.

 
به گزارش رجانیوز، از همان روزهای منتهی به اعلام توافق هسته ای و تا به امروز که نزدیک به یک هفته از اعلام جمع بندی مذاکرات زمان می گذرد، رسانه ملی ضمن سکوت در برابر ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی متن نهایی توافق، در بسیاری از برنامه های غیر تخصصی تلاش کرده تا با برجسته سازی این توافق به جامعه چنین القا کنند که یک توافق تاریخی حلال همه مشکلات کشور انجام گرفته! و این روند تا جایی ادامه یافت که روند توهم آفرینی ها در این باره به برنامه های غیر سیاسی و اجتماعی- فرهنگی رسانه ملی نیز سرایت کرده است بگونه ای که در ویژه برنامه پایانی برنامه ماه عسل به مناسبت عید فطر، مجری برنامه بدون توضیح درباره جزییات این توافق،  ضمن تبریک چندباره این ماجرا طی تماسی تلفنی با محمد جواد ظریف نتوانست ذوق زدگی خود را از این ماجرا پنهان کند.
 
این در حالی است که وی روز قبل از آن نیز در برنامه ای که با حضور خانم شهرزاد قلی خان که سالها در زندان های آمریکا به سر می برد برگزار شد، از وی پرسید آیا از توافق هسته ای خوشحال است یا خیر که با پاسخ «اگر آمریکا به وعده های خود عمل کند» خانم قلی خان مواجه شد.
 
اما مجری برنامه ماه عسل دوباره پرسش خود را مطرح کرد و تلاش کرد تا کلمه «بله» را از زیر زبان میهمان برنامه اش بیرون بکشد که باز هم با امتناع میهمان برنامه مواجه شد و او اعلام کرد نمی تواند در یک کلمه به این پرسش پاسخ دهد زیرا سالها در آمریکا زندگی کرده و آنها را از نزدیک می شناسد و به راحتی نمی تواند به آنها و سرنوشت این توافق امیدوار باشد.
 
اما جدای از ماه عسل، برنامه خندوانه نیز در این مدت برای توافقی که هنوز ابعاد آن برای مردم روشن نشده است، کم نگذاشت و با توهم آفرینی نسبت به آینده این متن ضعیف و پر حاشیه، نقش قابل توجهی در القای امید کاذب به مردم در پس توافقی داشت که در آینده سرمنشاء بسیاری از مشکلات اقتصادی، نظامی و امنیتی کشور خواهد بود.
 
همزمان برنامه «امشب» نیز با رپرتاژ گسترده برای شلوغی های چند خیابان شمال تهران تحت عنوان «جشن هسته ای» عملا این آدرس غلط را به مخاطبان داد که ظاهرا قرار است در پس این توافق اتفاق مثبتی برای مردم رخ دهد.
 
 
این در حالی است که به نظر می رسد منشاء اصلی این روند توهم آمیز در القای یک پیروزی بزرگ! به افکار عمومی بخش های خبری رسانه ملی است که تا روز گذشته بدون ورود مناسب و جزیی به متن سند نهایی وین، با کلی گویی تصویری نادرست از آنچه که تاکنون در عرصه عمل اتفاق افتاده است را به مخاطب القا کرده اند بگونه ای که اگر فردی هیچ اطلاعی از جزییات مذاکرات و سابقه عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای دولت یازدهم نداشته باشد، تصور می کند در توافق وین قدرتهای بزرگ تسلیم ایران شده اند و قرار است ضمن لغو همه تحریم ها و تحول در عرصه اقتصادی کشور، جمهوری اسلامی ایران با قدرت تمام به برنامه هسته ای اش بدون هیچ محدودیتی ادامه دهد و این ۱+۵ است که از این به بعد تحت تحریم های جمهوری اسلامی ایران خواهند بود! در حالی که بر اساس متن رسمی منتشر شده سند وین،  نه تنها هیچ خبری از لغو تحریم های اصلی نیست، بلکه ضمن محدودیت های بسیار شدید بر برنامه هسته ای کشورمان که در عمل آن را فقط به یک «دکور» تبدیل کرده است، محدودیت های قابل توجهی نیز نصیب برنامه های موشکی و تسلیحاتی کشور شده است که در آینده همین توافق باعث تنش های گسترده تری میان ایران و ۱+۵ خواهد شد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : روند توهم آفرینی و القای امید کاذب به مردم چه زمانی در رسانه ملی پایان می یابد؟

روند توهم آفرینی و القای امید کاذب به مردم چه زمانی در رسانه ملی پایان می یابد؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS