امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 16:03:28
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23108

تاریخ انتشار : 30/04/1394 - 17:43

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

کشتی میس‌میسی و لافندبازی ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت کشتی «میس میسی» و «لافندبازی» دو آیین سنتی در لیست آثار ملی ناملموس میراث فرهنگی کشور خبر داد.

جویباران ـبه گزارش بلاغ

، دلاور بزرگ نیا گفت: لافندبازی (بندبازی) به شماره ۱۰۶۹ و کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت) روستای فشکور به شماره ۱۰۷۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: از این پس این آثار در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۴ و ماده ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲و۳ آیین نامه اجرایی مذکور مصوب ۸۶/۱۱/۶ هیات وزیران جزو آثار ناملوس میراث فرهنگی کشور به شمار می آید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت) به عنوان یکی از وزش های سنتی منطقه مازندران نام برد و اظهار کرد: این کشتی سنتی مازندرانی به مناسبت های مختلف عروسی، آیین های سنتی تیرماه سیزده شو و بیست و شش عید ماه و جشن خرمن در روستاها و شهرهای مازندران برگزار می شود.

بزرگ نیا با بیان اینکه این مراسم در گذشته در مراسم استقبال از پادشاهان و امیران معمول بوده است و در پایان نیز گاو یا گوسفندی به عنوان جایزه به برنده کشتی سنتی اهدا می شود، بیان کرد: خوشبختانه کشتی سنتی همه ساله در قالب جشنواره بازی های محلی در روستای فشکور شهرستان چالوس برگزار می شود.

وی بیان کرد: بندبازی که در مازندران به لافندبازی مشهور است از نمایش های سنتی و بومی مازندران در مناطق کوهستانی است که بیشتر در فصل تابستان در فاصله اوایل تیر تا اواخر مرداد ماه و همچنین در روزهای نوروز معمول بوده که در بازارهای هفتگی نیز تماشاگران زیادی را به خود جلب می کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت این آیین ها به‌عنوان قدمی موثر برای پویایی و احیای دوباره این آیین ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم با به ثبت رساندن این ورزش ها و آیین سنتی بتوانیم دست کم بخش مهمی از دانش و دانسته های موجود درباره این مهم را دسترس علاقمندان و پژوهندگان این حوزه قرار دهیم.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : کشتی میس‌میسی و لافندبازی ثبت ملی شد

کشتی میس‌میسی و لافندبازی ثبت ملی شد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS