امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 11:18:57
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23044

تاریخ انتشار : 29/04/1394 - 18:07

میزان دارایی‌های بلوکه شده ایران در چین چقدر است؟

براساس مستندات بانک مرکزی، رقم دارایی‌های بلوکه شده ایران در حساب بانک های خارجی حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار است.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

 

 

 

یکی از ابهامات اصلی بعد از اعلام جمع بندی مذاکرات هسته ای وین، میزان دارایی‌های بلوکه شده ایران است که در روزهای اخیر با اما و اگرهای فراوانی همراه شده است.

سیف هفته گذشته بعد از جلسه هیات دولت به جمع خبرنگاران آمده و اعلام کرده بود که رقم دارایی‌های بلوکه شده ایران 29 میلیارد دلار است که 23 میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی در کشورهای ژاپن، کره و امارات متحده عربی موجود است و 6 میلیارد دلار از محل فروش نفت نیز در هند وجود دارد که پس از رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد، البته بانک مرکزی 5 میلیارد دلار بدهی به خارج از کشور دارد.

همزمان با رئیس کل بانک مرکزی، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز البته ارقام اعلام شده درباره پول های بلوکه شده ایران را اغماض دانست و گفت: حدود 35 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده در شرکت نفتی نیکو سرمایه‌گذاری شده است که مربوط به طرح‌های توسعه‌ای شرکت نفت است و حدود 22 میلیارد دلار در چین به عنوان وثیقه‌های فاینانس موجود است که اگر تمامی این مبالغ را ارزیابی کنید به آن عددی خواهید رسید که رئیس کل بانک مرکزی بیان کرده است.

اما اعلام رقم های مختلف درباره میزان دارایی‌های بلوکه شده ایران در حساب بانک های خارجی به همینجا ختم نمی شود چراکه غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران در مجلس پیش از خطبه های نماز جمعه تهران نیز به ایراد سخنانی در اینباره پرداخته و گفته "ایران 130 میلیارد دلار ذخایر خارجی دارد که در خارج از کشور در حساب‌های بانک مرکزی است. برخی گفته‌اند منابع بلوکه شده ایران در خارج از کشور 29 میلیارد دلار است که باید گفت این رقم تنها بخشی از منابع ارزی ماست که در خارج از کشور است چون ما مطالبات بانک مرکزی را هم داریم، در طول مدتی که تحریم بودیم و نمی‌شد ارز وارد کشور کرد، تمام درآمدهای نفتی ایران تبدیل به درآمدهای بانک مرکزی شده است."

ولی برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز به اظهارات رئیس جمهور آمریکا مبنی بر بلوکه بودن 150 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران اشاره می کنند و خواستار توضیحات بانک مرکزی هستند.

* دارایی‌های بلوکه شده ایران چقدر است؟

در همین ارتباط خبرنگار تسنیم با یکی از مقامات بانک مرکزی به گفت‌وگو پرداخت؛ وی در این خصوص اعلام کرد که حدود 35 میلیارد دلار برای پروژه های نفتی (شرکت نیکو) و حدود 22.5 میلیارد دلار وثیقه تأمین مالی پروژه ها در چین می باشد که این هم جزو دارایی‌های ارزی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

وی افزود: در عین حال حدود 10 میلیارد دلار بعنوان سپرده گذاری نزد بانک های داخلی در پی مصوبات مراجع مختلف وجود دارد که جزو این دارایی‌ها به حساب می آیند.

این مقام مسئول همچنین گفت: 23 میلیارد دلار منابع بانک مرکزی و 6 میلیارد دلار برای دولت است که هم اکنون در حساب های خارجی مسدود شده است. در مجموع حدود 90 تا 100 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده در بانک های خارجی داریم.

وی البته این را هم گفت که دارایی های ارزی با ذخایر ارزی تفاوت دارد و بانک مرکزی هرگز میزان ذخایر ارزی خود را اعلام نمی کند.

به گزارش تسنیم، در همین ارتباط برخی از نمایندگان مجلس از ارسال نامه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهوری خبر دادند ولی کسب اطلاع تسنیم از مقامات ارشد بانک مرکزی حکایت از رد این اخبار دارد./ع

 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : میزان دارایی‌های بلوکه شده ایران در چین چقدر است؟

میزان دارایی‌های بلوکه شده ایران در چین چقدر است؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS