امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 18:22:01
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22953

تاریخ انتشار : 29/04/1394 - 07:23

روایت «وندی شرمن» از رایزنی‌های آمریکا و اسراییل در مسیر توافق هسته‌ای با ایران:

«پیکربندی رآکتور اراک به تایید متخصصان اسراییلی رسیده است»

«ما از متخصصان اسراییلی درخواست کردیم اعتبار آزمایش های علمی ما و ابعاد فنی مرتبط با این توافق را بررسی کنند. به همین خاطر است که از تضمین های امنیتی این توافق اطمینان داریم»

جویباران ـ

به گزارش پارسینه

شفقنا- وبسایت روزنامه اسراییلی «هاآرتص» در گزارشی به قلم «باراک راوید» به اظهارات «وندی شرمن» درباره مشارکت اسراییلی ها در حصول توافق هسته ای با ایران پرداخته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا در این گزارش آمده است:

 

«وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا که مسئولیت تیم آمریکایی را در مذاکرات هسته ای با ایران بر عهده داشت در گفتگویی تلفنی با خبرنگاران اسراییلی اظهار داشت اسراییل بر بخش های مهمی از توافق اتمی با ایران تاثیر گذاشته است.

به گفته ی او، تاثیرگذاری اسراییل از خلال گفتگوهای بین اسراییل و متخصصان آمریکایی طی یک سال گذشته صورت گرفته است.

«شرمن» که سالهاست ریاست تیم مذاکره کننده  ی آمریکایی را بر عهده دارد، 27 روز متوالی را در «وین» گذراند تا توافق را به سرانجام برساند. طبق اظهارات «شرمن»، او سه بار با «یوسی کوهن» مشاور امنیت ملی «بنیامین نتانیاهو» گفتگو کرده است.

«شرمن» به خبرنگاران گفت او چهارشنبه شب از طریق خط امن و طی ویدئوکنفرانسی طولانی،‌ با «کوهن» و «یووال استاینیتز» وزیر زیرساخت ملی، انرژی و آب اسراییل گفتگو کرده است تا توافق را به بحث بگذارد، موضع آمریکا را تشریح کند، و دغدغه های آنها را بشنود.

«شرمن» گفت: «ما به آنها گفتیم به باور ما این توافق امنیت بیشتری برای همه ی ما ایجاد خواهد کرد. با این توافق، زمان دستیابی ایران به سلاح هسته ای دست کم تا 10 سال آینده به یک سال افزایش می یابد. ما به دنبال یک توافق خوب و توافق درست بودیم. معتقدیم توافق خیلی خوبی بدست آوردیم. این توافق همه ی مسیرهای منتهی به تسلیحات هسته ای را مسدود می کند. و تضمین می کند که اگر ایران معاهده را نقض کند تحریم ها سریعا به وضعیت اول خود باز خواهد گشت».

روز سه شنبه، چند ساعت پس از اعلام حصول توافق، «باراک اوباما» رییس جمهور آمریکا گفتگویی طولانی با «نتانیاهو» داشت. روز پنج شنبه، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا برای اولین بار از سه هفته گذشته که آغاز مذاکرات حساس در وین بود، با «نتانیاهو» گفتگو کرد.

قرار است «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا هفته ی آینده برای گفتگو درباره مسائل امنیتی به اسراییل سفر کند.

«شرمن» گفت حتی با وجود اینکه در مسیر توافق با ایران، «دست اندازها»یی هم بین اسراییل و ایالات متحده بوده است، تعاملات حرفه ای بین اسراییل و آمریکا در رابطه با این توافق عالی و دوستانه بوده است.

به گفته ی او، «در تمام مدت مذاکرات، نتانیاهو اصرار داشت متخصصان اسراییلی با ما در گفتگو باشند. خب این مسئله پیامدهای زیادی داشت. اما ما یک دیالوگ امنیتی پایدار با اسراییل داریم که قرار نیست خللی در آن وارد شود. مشارکت های اسراییل این توافق را به صورت فعلی آن درآورد و ما قدردان همه ی این مشارکت ها هستیم. ما ارتباط خود با اسراییل را حفظ کرده ایم و این ارتباط را خیلی جدی گرفته ایم.»

«شرمن» در مورد رایزنی های بین اسراییل و آمریکا پیش از حصول توافق توضیحاتی داد. او گفت: «ما از متخصصان اسراییلی درخواست کردیم اعتبار آزمایش های علمی ما و ابعاد فنی مرتبط با این توافق را بررسی کنند. به همین خاطر است که از تضمین های امنیتی این توافق اطمینان داریم».

به گفته ی او، متخصصان اسراییلی در پیکربندی دوباره ی رآکتور اراک تاثیرگذار بودند.

او توضیح داد: «یکی از متخصصان اسراییلی به ما ایمیلی فرستاد تا اطلاعات فنی بیشتری بدست آورد و ببیند که آیا رایزنی های ما تاثیری بر توافق داشته است یا نه».

«شرمن» خاطرنشان کرد این توافق هسته ای بهترین راه حل برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای است. او تاکید کرد دولت «اوباما» انتظار دارد طی بحث و نظرهای عمومی که طی هفته های آینده درباره ی این توافق مطرح می شود، افراد بر واقعیت ها و اطلاعات دقیق تمرکز کنند.

او افزود: «آیا این توافق زمان دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای را از یک سال به 10 سال افزایش می دهد؟ بله. آیا امکان راستی آزمایی و شفافیت سنجی بی سابقه ای در اختیار سازمان انرژی اتمی می گذارد؟ بله. آیا امنیت بیشتری برای همه ی ما ایجاد می کند؟ بله. در مورد واقعیت ها بحث کنید. لفاظی خیلی آسان است ولی الان مسئله به الفاظ مربوط نمی شود. مسئله به واقعیت ها و بحث های علمی مربوط است».

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، از جامعه اسراییل خواست که متن توافق را بخوانند و فکر کنند به جای آن چه کاری می شد انجام داد.

«شرمن» گفت: «نتانیاهو می گوید توافق بهتر این بود که ایران را از هر کاری که انجام می دهد باز دارد، اما هدف از این توافق تغییر رژیم در ایران یا جلوگیری از هر کار ناشایستی که ایران انجام می دهد نبود. هدف تضمین این مسئله بود که ایران به یک سلاح هسته ای دست نخواهد یافت».

«شرمن» خاطرنشان کرد هدف ایالات متحده این است که به فعالیت علیه مشارکت ایران در تروریسم و مداخله در امور منطقه ای ادامه دهد.

او تاکید کرد: «به همین خاطر است که همکاری ما با اسراییل بسیار حیاتی است. من از اوضاع خبر دارم، چندین بار به اسراییل سفر کرده ام و اوضاع در همسایگی اسراییل وخیم است. می فهمم که چرا اسراییلی ها اینقدر نگران حزب الله و حماس هستند. آمریکا هم نگران است».

«شرمن» تاکید کرد به همین دلایل، ایالات متحده خود را نسبت به توان کیفی بخش نظامی اسراییل و همکاری امنیتی با اسراییل متعهد می داند.

او افزود: «اوباما قصد داشت درباره گسترش بیشتر همکاری های امنیتی با نتانیاهو گفتگو کند اما نتانیاهو تا این لحظه برای این گفتگو آمادگی نداشته است».

 

عکس: AFP

منبع: Haaretz / Barak Ravid

ترجمه: شفقنا

www.shafaqna.com

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : «پیکربندی رآکتور اراک به تایید متخصصان اسراییلی رسیده است»

 «پیکربندی رآکتور اراک به تایید متخصصان اسراییلی رسیده است»

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS