امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 09:04:36
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22916

تاریخ انتشار : 28/04/1394 - 17:04

رونق هتل‌های بی‌ستاره در مازندران/تیغ جیب‌برها بر شقیقه چادرخواب‌ها

با کلید خوردن سفرهای دوم تابستانه و اقامت در چادرهای مسافرتی، هتل‌های بی‎ستاره در مازندران دوباره رونق گرفت.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

موج دوم سفرهای تابستان در حالی آغاز شد که بیشتر مسافران مازندران با برپایی چادر، خیابانها و حاشیه پارکها را به اقامت در هتل ها و متل های لوکس و البته گران ترجیح می دهند.

کمبود مراکز اقامتی از یکسو و گرانی نرخ ویلاها و هتل ها، مسافران مازندران را به حاشیه سواحل یا پارکها و تفرجگاهها برای اقامت کشانده است.

اگرچه هوای مازندران در تعطیلات کنونی چندان به مذاق مسافران خوش نمی آید اما همچنان همانند دیگر ایام تعطیل، شاهد رشد قارچ گونه چادرهای اقامتی و مسافرتی هستیم.

طبق اعلام میراث فرهنگی مازندران در اولین شب دور دوم سفرهای تابستانه، ۸۰۰ هزار نفر شب در مازندران اقامت کرده اند و این درحالیست که چند درصد این آمار، مهمان چادرهایی بودند که در گوشه و کنار استان برپا شده است.

وقتی از برخی ساکنان چادرهای اقامتی در مازندران دلیل اقامتشان را در این چادرهای ناامن و نامناسب می پرسی، گرانی ویلاها و مراکز اقامتی را دلیل انتخابشان عنوان می کنند.

حسن اسدی مسافر تهرانی که حاشیه ساحل فرح آباد ساری را در شب عید فطر برای اقامت خود و خانواده اش برگزیده است، می گوید: نرخ هتل ها و سوئیت ها گران است و قادر به تامین آن نیستم.

وی با اشاره به اینکه اجاره ویلای دو خوابه تا مرز ۲۰۰ هزار تومان اعلام شده، ساخت اقامتگاههای ارزان قیمت را نیاز ضروری مازندران برشمرد.

ساحل بابلسر و پارک سی سنگان نیز مملو از حضور خانواده هایی است که تصمیم گرفته بودند، در کنار دریا و جنگل اقامت داشته باشند، هرچند که معتقد بودند، چندان فضای مناسبی برای اقامت نیست.

جعفر ساداتی مسافر کرمانشاهی که برای دیدن جاذبه های بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه به سی سنگان سفر کرده است، می گوید: هوای منطقه معطر و لطیف است و چنین هوایی، ارزش یک شب اقامت در پارک جنگلی را دارد.

بر اساس بررسی ها، نرخ آپارتمان سه ستاره ممتازه یک خوابه ۳۶۰ هزار تومان، دوخوابه ۳۹۰ هزار تومان و سه خوابه ۴۴۰ هزار تومان، ویلا یک خوابه ۴۲۰ هزار تومان، دوخوابه ۴۸۰ هزار تومان و سه خوابه ۵۴۰ هزار تومان، سوئیت نیز ۱۷۰ هزار تومان است.

همچنین نرخ اتاق هتل های گروه A نرخ هتل یک ستاره، دوتخته ۷۹ هزار تومان و یک تخته ۵۵ هزار تومان، تخت اضافی نیز ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان، گروه ب یک ستاره دو تخته ۶۸ هزار تومان، یک تخته ۴۸ هزار تومان و تختاضافی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان، گروه ۳ یک ستاره دو تخته ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان، یک تخته ۴۴ هزار تومان و تخت اضافه ۱۴ هزار تومان تعیین شده است.

این نرخ های مصوب که مربوط به نوروز امسال بوده و بی شک در حال حاضر بر رقم شان افزوده شده است، در حالیست که بازار اجاره خانه های استیجاری و ساحلی در مازندران سرسام آور و گران است و طبق بررسی ها، اجاره ویلا در مناطق ساحلی تا شبی یک میلیون تومان نیز گزارش شده است.

همچنین نرخ ویلاهای جنگلی و روستایی امسال نسبت به سال قبل با رشد ۵۰ درصدی مواجه بوده است و قیمت کف اجاره ویلاهای جنگلی بیش از ۲۰۰ هزار تومان اعلام می شود.

حضور کارتن به دستان و تابلو به دستان در همه ایام سال به ویژه پیک سفرها در کنار خیابان های مازندران همچنان به چشم می خورد و ساماندهی این افراد همچنان بی نتیجه باقی مانده است.

قیمت های گران سوئیت ها و آپارتمان، چاره ای برای مسافران نمی گذارد که به اقامتگاهای ارزان قیمت، مدارس، زائرسراها روی آورند یا اینکه به چادرخوابی در کنار بوستانها و پارکها تن نهند.

تیغ جیب‌برها بر شقیقه چادرخواب‌ها

درحالی برخی مسافران مازندران اقدام به اسکان در چادر و برپایی آن می کنند که امنیت آنان چندان تامین نیست و همواره سرقت اجناس، این مسافران را تهدید می کند، از سوی دیگر نخ چادرها در پلاژ حسینی یا سیترای نوشهر بین ۲۰ تا ۵۱ هزار تومان است اگر چادر اقامتی از سوی مسافر تامین و در جایگاه نصب شده باشد.

همچنین در بیشتر مناطقی که اقدام به برپایی چادرهای اقامتی می شود، امکاناتی نظیر حمام یا سرویس بهداشتی تامین نشده است و به عنوان نمونه در نکا نیز در دریای مراوارد، بابت اسکان و نصب چادر، هزینه ای از سوی شهرداری دریافت می شود، اما امکانات و خدمات در حد ابتدایی است.

۵۵ هتل، ۴۶ متل، ۷۲ هتل آپارتمان و ۱۶ مهمانپذیر در مازندران وجود دارد و آمارهای میراث فرهنگی نشان می دهد که تنها کمتر از ۱۰ درصد از مسافران استان امسال از اقامتگاه های رسمی مانند هتل، متل، هتل آپارتمان و میهمانپذیرها استفاده می کنند که نرخ بالای این اقامتگاهها از جمله دلایل سردی استقبال است و بقیه یا در ویلاهای شخصی، منزل اقوام، مدارس یا ذر چادرها اسکان می یابند.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با اشاره به اینکه در اولین شب شروع موج دوم سفرهای تابستانه بیش از۸۰۰ هزار مسافر شب در استان اسکان یافتند، گفت: حجم مسافر ورودی بسیار زیاد است و بیشترین حجم مسافر از بابلسر تا رامسر بوده است.

دلاور بزرگ نیا با اشاره به اینکه، ظرفیت همه کمپ ها هتل ها و مر اکز اقامتی تکمیل است از آماده بودن مدارس برای اقامت مسافران خبر داد و در عین حال با بیان شرایط و پیش بینی جوی استان گفت: از شنبه احتمال بارندگی در استان وجود دارد و مدیریت بحران استان و شهرستانها در این خصوص آماده باش هستند.

وی یادآور شد: ناظرین ستاد استان به چند شهرستان پر مسافر به خصوص غرب مازندران اعزام شده و پرسنل اداره کل و برخی دستگاههای عضو ستاد در دبیرخانه ستاد استان تا پایان تعطیلات حضور فیزیکی دارند.

برپا شدن چادرهای اقامتی در گوشه و کنار مازندران و اقامت مسافران در حاشیه خیابانها و بوستان ها، مناظر نازیبایی را ایجاد کرده است که ساماندهی این وضعیت در گروی افزایش شمار ظرفیت اقامتگاهای ارزان قیمت، نظارت و کنترل بیشتر متولیان امر است تا از شیوع پدیده چادرخوابی گردشگران جلوگیری و صنعت گردشگری استان درآمدزا شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : رونق هتل‌های بی‌ستاره در مازندران/تیغ جیب‌برها بر شقیقه چادرخواب‌ها

رونق هتل‌های بی‌ستاره در مازندران/تیغ جیب‌برها بر شقیقه چادرخواب‌ها

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS