امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 01:33:20
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22868

تاریخ انتشار : 28/04/1394 - 07:48

لغو تحریم‌ها مرحله‌ای است

اوباما: ایران ۹۸ درصد از اورانیوم غنی‌شده خود را کنار می‌گذارد

رئیس‌جمهور آمریکا با انجام سخنرانی پس از اعلام توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ اظهارنظر کرد.

جویباران ـ

صراط:

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود پس از جمع‌بندی مذاکرات میان ایران و ۱+۵ گفت که ایران بیش از سی و پنج سال دشمن قسم خورده آمریکا بوده است

اوباما در ابتدای سخنان خود گفت: امروز آمریکا و کشورهای بین‌المللی پس از دو سال مذاکره موفق به دستیابی به چیزی شد که طی دهه‌ها دشمنی موفق به کسب آن نشده بود. دستیابی به یک توافق جامع با ایران که مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای خواهد شد. این توافق نشان داد که دیپلماسی آمریکایی می‌تواند تغییر و اقعی را به همراه داشته باشد.

اگر ایران توافق هسته ای را نقض کند تحریم ها با یک ساز و کار «احیای سریع» مجددا علیه این کشور به اجرا گذاشته خواهد شد. اوباما گفت در نتیجه این توافق ایران اورانیوم با غنای بالا و پولوتونیوم تسلیحاتی تولید نخواهد کرد که مواد خام لازم برای بمب اتمی است. در نتیجه این توافق ایران دو سوم از سانتریفوژهای نصب شده خود را برخواهد چید و آنها را زیر نظارت دائم بین المللی قرار خواهد داد.  منافع ملی ما بستگی به این دارد که جلو دستیابی ایران به سلاح هسته ای گرفته شود.

اوباما گفت محدودیتها برای میزان ذخیره اورانیوم ایران تا پانزده سال ادامه خواهد داشت. در نتیجه این توافق ایران هسته راکتور خود را در اراک اصلاح خواهد کرد تا دیگر پولوتونیوم در حد تسلیحاتی تولید نکند. بازرسان دسترسی بیست و چهار ساعته به تاسیسات هسته ای کلیدی ایران خواهند داشت. من قویا معتقدم اکنون امنیت ملی ما بسته به این دارد که جلوی دستیابی ایران را به سلاح اتمی بگیریم. بدون راه حل دیپلماتیک من یا رئیس جمهور آینده آمریکا با گزینه ای روبرو خواهد شد که آیا باید اجازه دهد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند یا اینکه از نیروی نظامی برای متوقف کردن آن استفاده کند.

وی در ادامه  گفت: اگر ایران توافق را نقض کنند، همه گزینه هایی که امروز در برابر من وجود دارد، برای هر رئیس جمهوری در آینده فراهم خواهد بود.  ما با ایرانی طرف هستیم که بیش از سی و پنج سال دشمن قسم خورده آمریکا بوده است. اگر ایران توافق را نقض کند، همه گزینه هایی که امروز در برابر من وجود دارد، برای هر رئیس جمهوری در آینده فراهم خواهد بود.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به کنگره هشدار داد هر مصوبه ای را که جلوی اجرای موفقیت آمیز توافق با ایران را بگیرد وتو خواهد کرد  این توافق همه اختلافات ما را با ایران حل نخواهد کرد من همان نگرانیهای متحدان ما را در خاورمیانه از جمله اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس را درباره حمایت ایران از تروریسم دارم. ما تحریمهای خود را علیه ایران در رابطه با حمایت این کشور از تروریسم ، برنامه موشکهای بالستیک و نقض حقوق بشر این کشور حفظ خواهیم کرد.

وی افزود: من بارها برای مردم ایران روشن کرده ام که ما همیشه برای تعامل و گفتگو بر اساس منافع و احترام متقابل حاضریم و استقبال می کنیم. اختلافات ما با ایران واقعی و جدی است و تاریخ دشوار و پیچیده میان کشورهای ما غیرقابل انکار است. سیاست خارجی بر اساس تهدید همسایگان یا محو اسرائیل، بن بست است.

اوباما گفت: اگر ایران توافق را نقض کند، تحریمها به طور خودکار دوباره برقرار می شود.  ایران از تحریم هایی که آمریکا و سازمان ملل بر سر برنامه هسته ای این کشور تحمیل کرده اند به صورت مرحله ای رها خواهد شد.

منبع: تسنیم
 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : اوباما: ایران ۹۸ درصد از اورانیوم غنی‌شده خود را کنار می‌گذارد

اوباما: ایران ۹۸ درصد از اورانیوم غنی‌شده خود را کنار می‌گذارد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS