امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 16:35:19
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22778

تاریخ انتشار : 27/04/1394 - 07:30

خطیب موقت نمازجمعه تهران:

دشمن مجبور به تکریم ملت ایران شد/ باید مراقب دبّه غربی‌ها بود

آیت‌الله موحدی‌کرمانی با بیان اینکه غربی‌ها در مذاکرات مجبور به تکریم و پذیرش حق ایران شدند، گفت: باید مراقب دبّه غربی‌ها بود و از بکارگیری کلماتی که امکان تحریف دارد خودداری کرد.

جویباران ـمشرق،‌

مانند بسیاری از مراکز فکری و اندیشکده های جهان، مرکز بگین سادات اسرائیل نیز پس از به توافق رسیدن ایران و کشورهای 1+5 اقدام به انتشار تحلیلی در اینباره کرده است. 

خلاصه گزارش: توافق بسیار بد حاصل شده بین قدرت های غربی و ایران، نقطه ضعف آمریکا را برجسته تر می سازد؛ به اقدامات هسته ای ایران مشروعیت می بخشد؛ به گسترش تسلیحات هسته ای در منطقه ای انگیزه می دهد؛ توانایی ایران برای اعمال زور و حمایت از تروریسم را تقویت می کند؛ توازن قدرت را در منطقه به نفع ایران تغییر می دهد؛ و باعث درگیری شدید آمریکا با اسرائیل و احتمالا حمله نظامی اسرائیل به ایران می شود. توافقی که بین قدرت های غربی و ایران حاصل شد، دارای (حداقل) شش نتیجه بد فوری و برجسته است.
 

شش انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران
برای مراجعه مستقیم به مطلب اصلی روی عکس کلیک کنید

 

1. آمریکای ضعیف: نحوه انجام مذاکرات نقطه ضعف آمریکا را برجسته می سازد. دولت اوباما تمایل داشت با نادیده گرفتن خطوط قرمز و ضرب العجل های شخصی اش، امتیازات تقریبا نامحدودی به مذاکره کنندگان ماهر ایرانی ارائه دهد. روشن است که اوباما برای ترک سمت خود با یک "میراث"، در جهت حصول توافق هسته ای ملتمسانه پیش رفت. واشنگتن به خاطر یک نتیجه "موفقیت آمیز" به خود تبریک می گوید، اما آنچه اهمیت دارد برداشت های کشورهای منطقه است. افسوس که تمام کشورهای منطقه تنها نتیجه می گیرند آمریکا ضعیف است. آمریکا تسلیم ایران شد.

2. مشروعیت هسته ای: به جای پافشاری بر نابودی تمام تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران مانند لیبی، آمریکا واقعا مشروعیت بین المللی را به یک زیرساخت هسته ای مقیاس بزرگ ایران نظیر هزاران سانترفیوژ اعطا کرد. این توافق تمام مولفه های برنامه های هسته ای ایران را تقریبا دست نخورده رها ساخته است. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اعتراف کرد که "طبق چارچوب توافق هسته ای، در واقع ایران فقط سه ماه از دستیابی به یک بمب هسته ای دور می ماند." در جریان این کار، آمریکا بطور کامل قطعنامه شماره 1696 شورای امنیت سازمان ملل در سال 2006 مبنی بر تعلیق فعالیت های غنی سازی ایران و همچنین خواسته آمریکایی ها برای نابود کردن تاسیسات هسته ای را نادیده می گیرد.

3. گسترش تسلیحات هسته ای: این توافق محرکی برای گسترش تسلیحات هسته ای است. در واقع، عربستان سعودی تمایل خود به "همین نوع زیرساخت" که مجوز آن به ایران داده شده است، را اعلام کرده است. همچنین انتظار می رود کشورهایی نظیر مصر و ترکیه به تقلید از عربستان سعودی چنین درخواستی را مطرح کنند. این کشورها همانند ایران سودای رهبری در منطقه را در سر دارند و کاملا غیرمحتمل است که از دستیابی به قابلیت هایی نظیر ایران خوددری کنند. در واقع، رقابت هسته ای در منطقه هم اکنون شروع شده است و یک خاورمیانه هسته ای و چند قطبی در راه است. این یک کابوس استراتژیک است. تلاش آمریکا برای تامین یک چتر هسته ای (بازدارندگی بسط یافته) برای کشورهای حوزه خلیج ]فارس[ در جهت جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای، شکست خورده است. ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، از شرکت در اجلاس سران کشورهای حوزه خلیج ]فارس[ - آمریکا خودداری کرد. این اقدام وی حاکی از ناامیدی از پیشکش های آمریکاست و همچنین قصد عربستان را به مراقبت از خود نشان می دهد.

4. اعمال زور و تروریسم: رژیم تحریم های بین المللی علیه ایران در حال نابودی است. کشورها و تجار در حال آماده شدن برای سرمایه گذاری روی فرصت های اقتصادی در حال ظهور در بازار ایران هستند. آزاد ساختن حساب های بانکی ایران و افزایش پیش بینی شده در تولید نفت، بیش از 100 میلیارد دلار به خزانه حکومت ایران تزریق خواهد کرد. این وضعیت امکان انحراف بسیاری از منابع را به ساخت سلاح در ایران فراهم خواهد ساخت و آرزوی تهران برای اعمال زور در آن سوی مرزهایش را برآورده می سازد. علاوه بر این، گردش وجوه قابلیت ایران برای حمایت از گروه های نیابتی همچون دولت تحت کنترل شیعه در عراق، حکومت اسد در سوریه، حزب الله در لبنان، حماس در غزه و حوثی ها در یمن را افزایش می دهد. قابلیت ایران بر خرابکاری و ایجاد رعب و وحشت بطرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

5. توازن قدرت: تصمیم آمریکا به قبول ایران به عنوان یک دولت آستانه هسته ای و اظهارات اوباما به نفع "نقش مسئولانه ایران" در منطقه، همراه با برداشت و تلقی آمریکا از داعش به عنوان یک تهدید، حاکی از برجسته ترین تغییر در سیاست خارجه آمریکا در خاورمیانه است. این توافق به نشانه پایانی بر انزوای منطقه ای ایران است.در مقابل، ظاهرا آمریکا طرف شیعه ها و علیه سنی ها شده است. این اقدام توازن منطقه ای قدرت را به طرز چشمگیری تغییر می دهد و به بلاتکلیفی و شک و تردیدهای بیشتر در سیاست های منطقه ای دامن می زند.

این باور ساده لوحانه آمریکا که ایران می تواند به یک کشور عادی تبدیل شود نتیجه عکس خواهد داد. ایران ضمن محتاط بودن، یک قدرت "تجدیدنظر طلب" است که تلاش می کند وضعیت فعلی را تغییر دهد. ایران آرمان های هژمونیک خود را پنهان نمی کند. فعالیت خرابکارانه ایران در بحرین شیعه و استان شرقی و شیعه عربستان سعودی (جاییکه بیشتر منابع نفتی واقع شده است) و در سایر کشورهای حوزه خلیج ]فارس[ یک وضعیت غیرقابل تحمل برای غرب ایجاد می کند. در نهایت، حتی ممکن است ایران به هدف اعلام شده خود مبنی بر پایان دادن به حضور آمریکا در خلیج فارس دست یابد.

6. درگیری با اسرائیل:آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های امروز با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در وین، اظهار داشت: پس از 23 ماه تلاش مداوم در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی، عزتی بزرگ نصیب ملت ایران شد، این عزت اولا مرهون پایداری و مقاومت مردم صبور و خستگی‌ناپذیر ایران بود که با تحمل مشکلات اقتصادی که از ناحیه دشمن به آنان تحمیل شده بود، دشمنان ظلم‌پیشه خود را خسته و از تحریم‌های ظالمانه‌شان پشیمان و آنان را مجبور به احترام و تکریم ایرانی کردند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: این عزت مرهون هدایت‌های مستمر رهبر عالی‌قدر بود که پیوسته مذاکرات هسته‌ای را زیرنظر داشتند و با تذکرات و هشدارهای خود مسیر صحیح را به تیم مذاکره‌کننده ارائه می‌فرمودند و همچنین مرهون تلاش‌های مدبرانه رئیس جمهور محترم و تیم مذاکره‌کننده بود که با تلاش خستگی‌ناپذیرشان و با منطق قوی خود در عرصه‌های مذاکره، طرف مقابل را مجاب و مجبور به عقب‌نشینی و پذیرش سخن حق و اعتراف به حقوق ایران نمودند.

وی ادامه داد: مقاومت مردم در برابر تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، آمریکا را مأیوس کرد که بتواند با تحریم و تشدید و تمدید آن، مردم را به زانو درآورد و تسلیم نماید؛ و آمریکا را مجبور ساخت تا باور کند راه علاج تحریم، زور و تهدید و فشار نیست، بلکه باید به احترام و تکریم ایرانیان روی آورد و گفت اگر دستاورد هسته‌ای را کنگره رد کند، من رد را وتو می‌کنم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران بر همین اساس تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و حامیانش به‌ویژه عربستان سعودی به شدت از این توافق ناراحتند و همین بهترین سند ارزش این توافق است؛ هرچند هنوز سرنوشت نهایی بیانیه و توافق وین و 5 پیوست مشخص نشده و باید راهی شورای امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکا و مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی شود، اما تیم مذاکره‌کننده تلاش بلیغ خود را انجام داد و راه پر پیچ و خم و سخت و دشوار را طی کرد.

وی با بیان اینکه قانع و مجاب کردن گروهی که زیاده‌خواهی و لجاجت و بهانه‌گیری و دبّه‌نمودن جزء ذات آنان است، کار آسانی نیست، گفت: وزیر خارجه فرانسه می‌گوید ما به دقت نحوه استفاده ایران از منابع حاصل از رفع تحریم‌ها را زیر نظر داریم، ببینید تا کجا گنده‌گویی و زورگویی، زهی خجلت و شرمندگی.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی در ادامه سخنانش با اشاره به ارشادات مقام معظم رهبری، یادآور شد: مردم به توافقی رضایت می‌دهند که مشتمل بر یکسری موضوعات باشد، در توافق نهایی باید حقوق مردم ایران تأمین شود، تمام خطوط قرمز مدنظر رهبر انقلاب مراعات شود، آرمان‌های انقلاب به‌ویژه استکبارستیزی کنار زده و به فراموشی سپرده نشود، تحریم‌های ظالمانه همگی یکجا برداشته شوند، ثروت ملی بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور به طور کامل به کشور بازگردد و آخرین نکته اینکه به عزت اسلامی و غرور ملی ایرانی کوچکترین آسیبی وارد نشود.

وی اضافه کرد: تیم مذاکره‌کننده کار سنگینی انجام داد، اما بدانند کار سنگین‌تری پیش روی ماست، با مشکلاتی مواجه خواهید بود از قبیل غیرقابل اعتماد بودن برخی از 6 دولت مقابل و نقض عهدهای محتمل آنها و به اصطلاح دبه‌ درآوردن. دومین مشکل بهانه‌جویی‌های واهی و سست طرف مقابل است، مثلا مدعی شوند ایران به تعهدات خود عمل نکرده و به این بهانه تحریم‌ها را بازگردانند، سومین مشکل این است که دست به تحریف و تفسیرهای غلط و مطابق میل خود از توافق نهایی بزنند، لذا باید در توافق نهایی و پیوست‌های آن از به‌کارگیری کلماتی که قابل تفسیر باشد، خودداری شود.

وی گفت: کلمات و واژه‌ها باید کاملاً شفاف باشند و از همین حالا موضوعاتی به گوش می‌رسد که نشان‌دهنده زیاده‌خواهی‌های آنان است، به‌عنوان مثال می‌گویند ایران باید دو سوم سانتریفیوژهای خود را تحت نظارت بین‌المللی ذخیره کند، سال آینده غنی‌سازی اورانیوم انجام ندهد، 98 درصد اورانیوم غنی‌شده خود را کنار بگذارد و این میزان ذخیره اورانیوم برای ایران تا 15 سال آینده ثابت بماند.

امام جمعه موقت تهران همچنین خاطرنشان کرد: غربی‌ها همچنین می‌گویند تحریم‌های مربوط به حقوق بشر و سیاست‌های ایران در خاورمیانه را به منظور افزایش امنیت اسرائیل حفظ خواهیم کرد، صنعت هسته‌ای ایران باید محدود شود، پذیرش نظارت‌های گسترده باید مورد قبول ایران باشد، محدود شدن ظرفیت غنی‌سازی برای دوره 10 سال و محدود شدن تحقیق و توسعه و مسائل فراوان دیگر را مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه اینگونه موارد زیاده‌خواهی‌های آنان است، گفت: این گونه مسائل هشداری است به تیم مذاکره‌کننده که توافق نهایی و پیوست‌های آن را زیر نظر داشته باشند تا مبادا چنین چیزی اتفاق بیفتد، معتقدم که باید به‌دلیل اهمیت موضوع، از دانشمندان به‌ویژه دانشمندان هسته‌ای و نخبگان کشور و اساتید دانشگاه دعوت به عمل آید و این مسئله بسیار مهم به بحث گذاشته شود تا نظرات آنان هم استماع شود، چه بسا مفید افتد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در پایان خاطرنشان کرد: زمزمه‌هایی در مورد توافق نهایی شنیده می‌شود که به‌عنوان مثال در آن دستورات مقام معظم رهبری مراعات نشده است، در این زمینه جزوه چند صفحه‌ای به‌دست بنده رسیده که فقط با اشاره به آن رد می‌شوم و از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌خواهم این موضوعات را مدّ نظر قرار دهد.

 
منبع: فارس

3004

دیدگاه شما در مورد : دشمن مجبور به تکریم ملت ایران شد/ باید مراقب دبّه غربی‌ها بود

 دشمن مجبور به تکریم ملت ایران شد/ باید مراقب دبّه غربی‌ها بود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS