امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 22:20:38
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22722

تاریخ انتشار : 26/04/1394 - 17:25

خداحافظ ای ماه تابان رحمت

ماه مبارک رمضان به روز آخر رسیده و عید سعیدی که برازنده فطرت آدمی است را در پیش داریم، این روز پایانی، روز خداحافظی از ماه تابانی است که نور رحمت و مغفرتش را شب‌ها و روزها بر میهمانان سفره الهی ارزانی داشته است.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ

همان‌طور که می‌دانیم امروز آخرین روز از ماه صیام است، انگار همین دیروز بود که ماه شعبان سپری شد و جای خود را به رمضان‌المبارک داد و زمزمه نخستین دعای سحر، آهنگ گشوده شدن درهای رحمت الهی را در گوش و جان ساکنان زمین نواخت، حالا به سی‌امین روز از ماه میهمانی خدا رسیده‌ایم، همان روزی که به عید سعید فطر پیوند می‌خورد و پاداشی است بر یک‌ماه روزه‌داری و عبادت خالصانه.

شاید برای خیلی از ما، این ماهِ ماه! حتی با تحمل گرمای طاقت‌فرسا در روزهایی که ساعات سحر تا افطار به حدود 19 ساعت می‌رسید خیلی زود گذشت و این روز آخر اگر نگاهی به پشت سر بیندازیم، می‌بینیم که به‌راستی چه زیبا و صبورانه یک‌ماه کامل را به لطف خدا گذراندیم و به این می‌اندیشیم که در گذر از روزهای رمضان، چه کرده‌ایم و چه به‌دست آورده‌ایم.

روزهایی را پشت سر گذاشتیم که برخی‌ از افطار و سحرهایش را میهمان دوستان و آشنایان بودیم و یا در محفل‌های فرهنگی هنری چون شعر و کتابت وحی حضور داشتیم، روزهایی نیز سفره سخاوت الهی را میزبان دوستان و آشنایان بودیم، گاهی نیز دست خیر از آستین بیرون آورده و به کمک نیازمندان شتافتیم؛ از تهیه کیسه‌های آذوقه تا گستراندن خان نعمت برای یتیمان و مستمندان، و خدا کند در ماهی که گذشت، چشم نیازمندی در انتظار دست‌های سخاوت و محبت هم‌نوعان خود نمانده باشد.

برخی مردم مازندران نیز نیت‌های خالصانه خود را با پخت و توزیع غذاهای نذری نشان دادند، برخی در شب‌های احیا با برگزاری مراسم "قرآن به‌سر" میزبان روزه‌داران بودند، برخی‌ها به عیادت بیماران خاص و عده‌ای نیز به سرکشی از خانواده‌های نیازمندان رفتند، برخی‌ها نیز به دیدار خانواده‌های شهدا و جانبازان رفته و پای صحبت‌های آنها نشستند.

بیشتر بانوان مازندرانی نیز روزهای رمضان را به ختم قرآن اختصاص دادند و هر روز بعد از صرف افطار و خواندن نماز، دور هم می‌نشستند و علاوه بر خواندن جزئی از قرآن، دعاهای مختص شب‌های ماه رمضان را قرائت می‌کردند، این محیط معنوی و صمیمی گاه تا سحر ادامه می‌یافت و معمولاً میزبان نیز، میهمانان خود را اطعام‌دهی می‌کرد تا صواب بیشتری از برگزاری مراسم نصیب او شود.

مردان روزه‌دار نیز بیشتر بعد از صرف افطار، به نزدیک‌ترین مسجد، تکیه و یا حسینیه محل می‌رفتند و پس از اقامه نماز جماعت، به قرائت قرآن پرداخته و پای منبر امام جماعت مسجد یا وعاظ، می‌نشستند و شب‌های احیا را نیز تا نزدیکی‌های سحر در مسجد می‌ماندند و طعام سحر را نیز میهمان یکی از خیران بودند.

مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و بقعه‌ها و امام‌زاده‌های این استان نیز در شب‌های ماه مبارک رمضان به‌ویژه در شب‌های احیا، میزبان خیل عظیمی از روزه‌داران بود که هر کدام به نیت و امیدی پا به این مکان‌های مقدس می‌گذاشتند تا خواسته خود را از بی‌نیاز مطلق و مهربان‌ترین مهربانان مطالبه کنند، مراسم «سی‌ شب، سی مسجد» نیز هر شب در یکی از مساجد مازندران با شرکت مردم مؤمن و روزه‌دار برگزار شد.

در شب‌های احیا، گاه کسانی را می‌دیدی که فارغ از هر نوع اندیشه و ظاهر، فقط و فقط به خدا پناه آورده بودند و اشک‌هایی را می‌دیدی که همچون قطرات باران بر گونه‌ها می‌بارید و هق‌هق گریه‌ها و تضرع، انقلابی را در درون می‌آفرید و به‌راستی که اگر این شب‌ها و روزهای نورانی نبودند، آدمی چگونه می‌توانست این‌همه صمیمیت و امید به خدا را احساس کند.

این‌ها فقط برخی از تصاویر زیبای ماه مبارک رمضان هستند که باید در کنار آن به محبت و فداکاری، کاهش جرائم، افزایش دید و بازدیدها، شب‌زند‌ه‌داری، امیدواری، پرهیز از گناهان، به دور انداختن کینه و کدورت‌ها، افزایش مشارکت‌های خیرخواهانه مانند کمک به مستمندان و کمک به آزادی زندانیان مالی غیرعمد اشاره کرد.

حالا رمضان ماه نزول قرآن و برکات الهی به پایان رسیده است، ماهی که شب قدرش از هزار ماه برتر است و هنوز در شناخت فضیلت‌ها و برکات آن اندر خم یک کوچه‌ایم و خدا کند که توفیق بهره‌گیری از رمضانی دیگر و شب قدری دیگر در کارنامه یک سال آینده ما نگاشته شده باشد، خدا کند که اعمال ما در این ماه مورد رضایت میزبان قرار گرفته باشد و برای میهمان چه لذتی از این بالاتر که میزبانش با همه وجود از او رضایت داشته باشد و او را به میهمانی دیگری فراخواند.

آنها که شیرینی سفره الهی در ماه مبارک رمضان و حقیقت آن را به وسعت معرفت خویش درک کرده‌اند با پایان یافتن این ماه، اندوهی شیرین تمام وجودشان را فرامی‌گیرد و از خداحافظی با آن رنجور و اشک‌بار می‌شوند، گویا از دنیا و رویایی زیبا جدا شده‌اند و با همه امیدواری، سخت می‌توانند بار دیگر به آن دست یابند.

رمضان 1436 نیز با همه خوبی‌هایش به ایستگاه آخر رسید و حالا وقت خوشه‌چینی و گرفتن پاداش است که نخستین قدم آن را در شب‌های قدر گذراندیم و حالا باید با به جا آوردن فریضه پرداخت فطریه، غسل و نماز روز عید فطر، صله‌رحم، آرزوی سلامتی و موفقیت برای اسلام و امت‌های مسلمان و دعا برای تعجیل در فرج امام زمان (عج)، هدیه و نمره خود را از خداوند دریافت کنیم و تأثیرات این هدیه معنوی را به‌زودی در گذران زندگی به‌دست ببینیم.

از این ماه تابان رحمت و مغفرت خداحافظی می‌کنیم و بر آن سلام و درود می‌فرستیم، از میزبان بی‌نظیر و یگانه‌ ماه صیام که ساکنان زمین را بر خان نعمت بی‌منت خود میهمان کرد، قدردانی می‌کنیم و شکرگزار او هستیم، امام سجاد (ع) چه زیبا فرموده است که «درود بر تو ای همسایه‌ای که دل‌ها بر اثر عبادت و بندگی در آن نرم و فروتن شده و گناهان بر اثر آمرزش و عفو خدای بزرگ در آن کم شد، درود بر تو، چه بسیار گناهان را محو کردی و چه بسیار زشتی‌ها را پوشاندی.

/3004

دیدگاه شما در مورد : خداحافظ ای ماه تابان رحمت

خداحافظ ای ماه تابان رحمت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS