امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 17:17:26
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22720

تاریخ انتشار : 26/04/1394 - 17:22

پس از اظهارنظرهای متفاوت در روزها و ماه‌های اخیر

ناگهان دارایی‌های بلوكه شده ۱۰۰ میلیارد دلار كم شد!

در حالی كه از گذشته تا حتی روزهای اخیر دارایی‌های بلوكه‌شده ایران در اثر تحریم‌ها بیش از ۱۰۰میلیارد دلار و گاهی تا ۱۲۰ و ۱۵۰میلیارد دلار برآورد شده بود.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ

در حالی كه از گذشته تا حتی روزهای اخیر دارایی‌های بلوكه‌شده ایران در اثر تحریم‌ها بیش از ۱۰۰میلیارد دلار و گاهی تا ۱۲۰ و ۱۵۰میلیارد دلار برآورد شده بود، روز گذشته رئیس كل بانك مركزی درخصوص رقم پول‌های بلوكه‌شده ایران، گفت: «۲۳ میلیارد دلار از اموال بانك مركزی و ۶ میلیارد دلار درآمد نفت در كشورهای ژاپن، كره، امارات متحده عربی و هند موجود است»، در این بین وزیر اقتصاد نیز عنوان داشت درگذشته درخصوص پول‌های بلوكه‌شده ایران در بانك‌های خارجی مبالغه صورت گرفته است.

دارایی مشتمل بر انواع مختلف می‌شود به طور مثال پول، زمین و مستغلات و سهام جزو دارایی‌ها به شمار می‌رود و حالا باید دید منظور رئیس كل بانك مركزی از ارائه آمار فوق تنها پول‌های بلوكه شده در كشورهای خارجی بوده یا اینكه این مقام مجموع دارایی‌های بلوكه را حدود ۲۵میلیارد دلارعنوان داشته است.

سیف در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ و اثرات آن بر بازار ارز اظهارداشت: «كاهش نرخ ارز در روزهای اخیر كه تحت تأثیر اخبار قرار گرفته ممكن است در چند روز آینده هم ادامه پیدا كند، اما با توجه به تعادل در عرضه و تقاضا این مسئله اثر بلندمدت ندارد و برای یكسان‌سازی نرخ ارز پنج تا شش ماه زمان نیاز است.»

رئیس كل بانك مركزی درخصوص میزان پول‌های بلوكه شده ایران نیز گفت: «۲۳ میلیارد دلار از اموال بانك مركزی در كشورهای ژاپن، كره و امارات متحده عربی موجود است. ۶‌میلیارد دلار از محل فروش نفت نیز در هند وجود دارد كه پس از رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد، البته بانك مركزی ۵ میلیارد دلار بدهی به خارج از كشور دارد.»

با این تغییر ناگهانی در رقم دارایی‌های بلوكه‌شده ایران برخی گمان می‌كنند اعلام بیش از حد این دارایی‌ها قبل از وین برای فشار به افكار عمومی و حتی خواص برای مطالبه توافق بوده است! سیف درباره امكان اتصال سوئیفت به همه بانك‌های كشور، اظهارداشت: سوئیفت به عنوان مركز نقل و انتقالات بانكی از هم‌اكنون می‌تواند عملیات خود را آغاز كند.

مبالغه درباره رقم ارزهای بلوكه شده

از سوی دیگر وزیر اقتصاد با بیان اینكه لغو تحریم به تنهایی مشكلات اقتصادی را حل نمی‌كند، گفت: «قطعاً محدودیت‌های منابع ارزی برداشته می‌شود اما درباره عدد آن در رسانه‌ها مبالغه شده است.»

علی طیب نیا در حاشیه جلسه دیروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: «با توجه به توافق، زمینه مناسب‌تری برای اصلاحات اقتصادی فراهم می‌شود. لغو تحریم به تنهایی مشكلات اقتصادی را حل نمی‌كند، قطعاً محدودیت‌های منابع ارزی برداشته می‌شود اما درباره عدد آن در رسانه‌ها مبالغه شده است.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سؤال كه عدد دارایی‌های بلوكه شده ایران كه پس از رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد، چه مقدار است، خاطرنشان كرد: «در خصوص اعداد دارایی‌های ارزی كه قرار است به اقتصاد ایران بازگردد، مبالغاتی شده است. عدد ۱۲۰‌میلیارد دلاری دارایی‌های بلوكه شده ایران كه برخی رسانه‌ها می‌گویند، صحیح نیست. حدود ۳۵ میلیارد دلار از این دارایی‌ها در شركت نیكو سرمایه‌گذاری شده است كه مربوط به طرح‌های شركت نفت است و حدود ۲۲ میلیارد دلار در چین به عنوان وثیقه‌های فاینانس موجود است كه اگر تمامی این مبالغ را ارزیابی كنید به آن عددی خواهید رسید كه رئیس كل بانك مركزی بیان كرده است.»

طیب‌نیا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه آیا آزادسازی اموال بلوكه شده ایران مانند توافق ژنو مرحله به مرحله انجام می‌شود، تصریح كرد: «به محض اجرای توافق تحریم‌ها از روی تمامی اموال ما برداشته خواهد شد.»

ارقام مختلف از پول‌های بلوكه شده ایران

گفتنی است كه سال ۹۲ علی لاریجانی رئیس مجلس بدهی ایران ازكشور چین را حدود ۲۲ میلیارد دلار عنوان كرد و در همین بازه زمانی نیز یك بار هم جلالی رئیس مركز پژوهش‌های مجلس میزان دارایی‌های بلوكه شده را ۶۰ میلیارد دلار عنوان كرد. از سوی دیگر یكی از مقامات امریكایی نیز میزان دارایی‌های توقیف شده در بانك‌های خارجی را حدود ۱۵۰ میلیارد دلار عنوان كرده بود، حال جای دارد رئیس كل بانك مركزی و همچنین وزیر اقتصاد میزان دارایی‌هایی بلوكه شده ایران را كه قرار است در اثر توافق آزاد‌سازی شود، به‌طور شفاف عنوان كنند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : ناگهان دارایی‌های بلوكه شده ۱۰۰ میلیارد دلار كم شد!

ناگهان دارایی‌های بلوكه شده ۱۰۰ میلیارد دلار كم شد!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS