امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 14:29:30
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22715

تاریخ انتشار : 26/04/1394 - 17:15

بلاغ گزارش می‌دهد

در مازندران چه می‌گذرد؟!/روزه‌خواری و بی‌حجابی امری عادی در گوشه‌ای از ایران اسلامی!

در چالوس قدم که می‌زنی چیزهایی می‌بینی که شاید باورنکردنی باشد، اما واقعی است، اینجا شهر چیزهای عجیب و غریب است، شاید بخواهیم خیلی از این‌ها را به فرهنگ هر منطقه نسبت بدهیم اما قدیمی‌ترها می‌دانند فرهنگ این شهر چیزی فراتر از این زرق و برق‌های کوچک است.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ

، بی‌تردید چالوس یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی کشور است و سالانه میلیون ها نفر از این شهر زیبا دیدن می‌کنند و یا حداقل از آن دیدن می‌کنند، نزدیکی کوه به دریا، فاصله کم با پایتخت و جاده خاطره‌انگیز چالوس شاید در شهرت این شهر نقش اساسی داشته باشند و آن را به دروازه ورود به طبیعت سرسبز شمال تبدیل کرده‌اند.

مطمئناً صنعت گردشگری نخستین و مهم‌ترین صنعت رایج در چالوس است و بسیاری از اصناف این شهر به نوعی متأثر از ورود مسافران هستند تا کسب و کارشان رونقی بگیرد اما گاهی این مهمانان عزیز همراه خود چیزهایی وارد می‌کنند که لازم است با برنامه‌ریزی بیشتری در مورد آنها تصمیم‌گیری شود.

تمام شهرها و کشورهای گردشگرپذیر برنامه‌ریزی‌های اصولی برای استفاده از این ظرفیت عظیم دارند تا علاوه بر استفاده مادی از این مهمانان، از آنان به عنوان سفیر فرهنگی منطقه خود استفاده کرده و آداب، رسوم، فرهنگ، صنایع دستی و بسیاری از موارد این چنینی را در شهرهای دوردست با کمترین هزینه توسعه دهند، اما آنچه در چالوس مشاهده می‌شود بسیار قابل تأمل است.

مردم شهرستان چالوس بیشتر از اینکه بر مهمانان خود تأثیرگذار باشند، تأثیرپذیر شده‌اند و این شاید بخشی به علت مسائل اقتصادی باشد و اینکه همیشه حق با مشتری است، اما دستگاه‌ها و ادارات مرتبط با این موضوع باید در برابر این مسأله تدبیری بیندیشند.

آنهایی که کمی سن‌شان بالاتر است، به‌یاد دارند که همواره چالوس شهری مذهبی در کشور شناخته می‌شد و در تمام دوران آغاز تا پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از مبارزات از این شهر ساماندهی می‌شد، اما آنچه امروز مشاهده می‌شود چیز دیگری است.

بی‌حجابی، مُدگرایی، اعتیاد، بیکاری، میزان بالای طلاق و بسیاری از موارد این‌چنینی حاصل حضور همین مهمانان گرامی است که با ورود خود به منطقه با توجیه اینکه در شهر شناخته شده نیستند، گاهی دست به کارهایی می‌زنند که بعدها به فرهنگ مردم منطقه تبدیل می‌شود.

اما نکته حائز اهمیت در این میان وظیفه و نوع عملکرد دستگاه‌های فرهنگی شهر است که برای مقابله با این آسیب که می‌توانست فرصت باشد چه اقداماتی انجام دهند، برگزاری برنامه‌های پربار فرهنگی، ایجاد اماکن گردشگری متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی، معرفی امام‌زادگان و ایجاد فضاهایی در کنار آنها برای اینکه تبدیل به مراکز گردشگری شوند و کارهایی از این دست می‌تواند به‌عنوان راهکارهای «دم‌دستی» در این موضوع به‌کار رود، البته کارشناسان دستگاه‌های فرهنگی طرح‌های بسیار کارآمدتر از این را در هرمنطقه تعریف می‌کنند و تنها باید برای اجرایی شدن آنها تلاش بیشتری به خرج داد.

در بسیاری از موارد دیده می‌شود که صنایع دستی مناطق دیگر کشور و حتی کشور چین در سوغات‌سراهای متعدد شهرستان به‌عنوان سوغات چالوس ارائه می‌شود و حتی خیلی از اهالی نیز از تولیدات بومی خاص منطقه اطلاعی ندارند، در حالی که فرهنگ غنی منطقه و پیشینه تاریخی چالوس می‌تواند زمینه خوبی برای کار فرهنگی فراهم کند.

در حال حاضر اماکن در نظر گرفته شده برای پذیرایی از گردشگران شرایط مناسبی ندارد و به غیر از منطقه نمک‌آبرود به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری، سایر اماکن نه از نظر امکانات و نه از نظر نظارت از وضعیت خوبی برخوردار نیست و از آنها تنها به عنوان منبع درآمد استفاده می‌شود و مسائل فرهنگی در آنها در اقلیت قرار دارد.

وظیفه دستگاه‌های امنیتی نیز در این میان بسیار حائز اهمیت است؛ سواحل دریای مازندران و به‌ویژه شهر چالوس آرام‌آرام به مناطق نیمه‌آزاد تبدیل شده‌اند و مسائلی همچون بدحجابی و بی‌حجابی، شنا خارج از طرح‌های سالم‌سازی و حتی به صورت مختلط و رواج قلیان به وفور در آنها دیده می‌شود و حتی گاهی برخی از اماکن خدماتی به مکانی امن جهت توزیع موادمخدر تبدیل شده‌اند.

در خیلی از خیابان‌های شهر نیز وضع به همین منوال است، سگ‌گردانی بسیار فراگیر شده است و استفاده آقایان و حتی گاهی خانم‌ها از لباس‌های نیمه‌لخت به امری عادی و مجاز تبدیل شده است، در ایام ماه مبارک رمضان نیز پدیده روزه‌خواری موضوعی معمولی است و با وجود تأکید چندباره امام جمعه و نیز فرماندار چالوس بر برخورد با این مسائل ضدفرهنگی، گاهی کمترین اقدام و برخوردی با آنها نمی‌شود که جای تأمل دارد.

البته در سال‌های اخیر با توجه به برگزاری جشنواره‌ها و مراسمی مانند «جشنواره‌های تابستانی ساحل سالم و پارک پاک» تمام دستگاه‌های فرهنگی و حتی اجرایی و امنیتی تلاش های خوبی برای بهبود وضعیت موجود کرده‌اند، اما این شرایط با وضعیت مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد و نیازمند تلاشی مضاعف برای نیل به گردشگری تعالی‌بخش است.

/3004

دیدگاه شما در مورد : در مازندران چه می‌گذرد؟!/روزه‌خواری و بی‌حجابی امری عادی در گوشه‌ای از ایران اسلامی!

در مازندران چه می‌گذرد؟!/روزه‌خواری و بی‌حجابی امری عادی در گوشه‌ای از ایران اسلامی!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS