امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 21:14:20
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22609

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 16:58

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا:

سایت الگویی در 180 هکتار از مزارع گندم نکا اجرایی شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا از اجرای سایت الگویی در 180 هکتار از مزارع گندم و بهره‌گیری از آبیاری تناوبی با استفاده از سیلندرهای مشاهده‌ای در شالیزارهای این شهرستان خبر داد.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،

علی طاهری امیری در گفت‌وگو با نکاآنلاین، اظهار کرد: به‌منظور افزایش آگاهی و دانش کشاورزان شالیکار و با توجه به بحران آب و لزوم استفاده بهینه از منابع آبی در مزارع برنج، 6 دوره کلاس آموزشی، ترویجی و پروژه مشارکتی ipm/ffs برنج با شرکت بیش از 200 بهره‌بردار در سطح این شهرستان برگزار شد.

وی افزود: با توجه به بحران آب و استفاده بهینه از منابع آبی در مزارع برنج، روش آبیاری تناوبی با استفاده از سیلندرهای مشاهده‌ای که بتواند حداکثر استفاده موثر و مفید از آب را در شالیزار داشته باشد و زمان دقیق آبیاری را نشان دهد، در بسیاری از مزارع شالیزاری اجرا شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا خاطرنشان کرد: در این راستا با برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی و پروژه مشارکتی ipm/ffs برنج، آموزش‌های لازم در این زمینه به صورت عملیاتی ارائه شد تا کشاورزان شالیکار بتوانند با خشک کردن فرضی شالیزار، ضمن صرفه‌جویی در مصرف آب، زمان دقیق آبیاری را شناسایی و حداکثر محصول را به‌دست آورند.

طاهری امیری بیان کرد: با همکاری مراکز جهاد کشاورزی، شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای و تشکل‌های بخش کشاورزی، 28 کلاس آموزشی ترویجی به‌زراعی گندم با حضور 900 نفر روز در روستاهای تحت پوشش شهرستان نکا برگزار شد.

وی گفت: سایت الگویی ترویجی گندم با هدف توانمندسازی تولیدکنندگان در مدیریت علمی تولید و بهبود رفتار حرفه‌ای در افزایش بهره‌وری با عضویت 35 کشاورز پیشرو و فعال، سطحی معادل 180 هکتار از مزارع گندم این شهرستان را در دهستان پی رجه تحت پوشش داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا با بیان اینکه 13 جلسه و کلاس کاربردی و مزرعه‌ای با حضور محققین، کارشناسان و کشاورزان پیشرو در این شهرستان برگزار شده است، تصریح کرد: بررسی‌های انجام شده نشانگر آن است که متوسط عملکرد گروه کاری سایت با به‌کارگیری توصیه‌های فنی و ترویجی و یافته‌های علمی نسبت به مزارع شاهد تفاوت چشمگیری داشته است.

طاهری میری اضافه کرد: این درحالی است که شهرستان نکا در سال جاری با بیش از 12 هزار و 100 هکتار سطح زیر کشت گندم، دارای تولیدی برابر با 36 هزار و 500 تن بوده است.

وی از برگزاری کلاس‌ها در مساجد نیز خبر داد و اذعان کرد: در راستای برنامه‌های آموزشی و ترویجی و به‌منظور توانمندسازی بهره‌برداران، اداره ترویج جهاد کشاورزی شهرستان نکا با همکاری مراکز جهاد کشاورزی و شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای و فعالان بخش کشاورزی نسبت به اجرای کلاس‌های آموزشی و ترویجی در مساجد اقدام نموده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا اظهار کرد: تاکنون 15 دوره کلاس آموزشی و ترویجی در 15 شب با حضور بهره‌برداران در شب‌های ماه مبارک رمضان بعد از نماز مغرب و عشا در مساجد این شهرستان برگزار شد و کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی به ارائه آموزش‌های لازم در زمینه برنج، مرکبات، سویا، دام و طیور پرداختند.

طاهری امیری در پایان اظهار امیدواری کرد تا پایان ماه مبارک رمضان بتوانیم 30 برنامه آموزشی مختلف در بخش‌های کشاورزی را در مساجد روستاها برگزار کنیم.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : سایت الگویی در 180 هکتار از مزارع گندم نکا اجرایی شد

سایت الگویی در 180 هکتار از مزارع گندم نکا اجرایی شد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS