امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 00:00:18
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22596

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 08:33

اوباما: ما با این توافق عملا یک دهه اجماع بین المللی را پیش خرید کرده‌ایم

رئیس جمهور آمریکا گفت ما به نوعی در سرنگونی یک نظام دموکراتیک منتخب در ایران دخالت داشته ایم و در گذشته از صدام با آگاهی از استفاده وی از سلاح‌های شیمیایی در جنگ با ایران حمایت کردیم

جویباران ـرجانیوز:

نسیم: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز اذعان کرد که آمریکا علی‌رغم اینکه می‌دانست صدام در جنگ با ایران سلاح شیمیای استفاده می‌کند از وی حمایت کرد.
 
باراک اوباما گفت:  اگر نگاهی به تاریخ ایران بیاندازید، واقعیت این است که ما در سرنگون کردن حکومت منتخب دموکراتیک در ایران به نحوی دست داشتیم. ما در گذشته از صدام حسین حمایت کردیم، آن هم زمانیکه می‌دانستیم وی از سلاح‌های شیمیایی در جنگ با ایران استفاده کرده و در نتیجه آنها نگرانی های امنیتی و روایت خود را دارند. شاید ما با آن موافق نباشیم.
 
وی افزود: آنچه من تلاش کرده‌ام برای مردم، از جمله بنیامین نتانیاهو، توضیح دهم، این است که بدون یک توافق، توانایی ما برای برپا نگه داشتن این تحریم ها حتمی نبود. در نظر داشته باشید که فقط ایران نبود که برای تحریم ها هزینه می پرداخت، بلکه چین، ژاپن، کره جنوبی، هند و تقریباً هر کشور وارد کننده نفت در سراسر جهان که پیش از ساز و کار تحریم، خود را در موقعیتی یافته بودند که نگه داشتن این تحریم ها برای آنان میلیاردها دلار هزینه دربر داشت.
 
اوباما افزود: به نحوی آمریکا کمترین هزینه را برای حفظ تحریم ها می پرداخت، زیرا ما از همان ابتدا با ایران تجارت نمی‌کردیم. آنها از خودگذشتگی قابل توجهی کردند، به این دلیل که دولت من، دیپلمات‌های ما و بارها من شخصاً قادر بودیم آنان را متقاعد سازیم که تنها راه حل و فصل مشکل هسته‌ای، تشدید این تحریم‌هاست. اگر آنها می دیدند  ما از ساز و کاری قانونی و مؤثر برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای فاصله می‌گیریم؛ اگر آنان می دیدند که تلاش های دیپلماتیک ما صادقانه نیست، یا ما تلاش داریم، نه فقط برنامه هسته‌ای، بلکه هر اختلاف سیاسی که ممکن است با ایران داشته باشیم، را در این مذاکرات بگنجانیم، آنگاه واقعاً تحریم ها به سرعت از هم فرومی پاشید. بنابراین شاید ایران در آن صورت ۱۵۰ میلیارد دلار کسب نمی‌کرد، اما بخش عمده‌ای از آن را می گرفت، زیرا ما قادر نمی بودیم که حمایت  متحدان خود را از تحریم ها حفظ کنیم.
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : اوباما: ما با این توافق عملا یک دهه اجماع بین المللی را پیش خرید کرده‌ایم

 اوباما: ما با این توافق عملا یک دهه اجماع بین المللی را پیش خرید کرده‌ایم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS