امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 13:26:45
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22590

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 08:27

روايت سايت کاخ سفيد از گزيده هاي جمع بندي مذاکرات هسته اي

کاخ سفید گزیده هایی از جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهان را منتشر کرد.

جویباران ـرجانیوز:

کاخ سفید گزیده هایی از جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهان را منتشر کرد. 

به گزارش رجانیوز، در ادامه گزیده های کلیدی طرح اقدام مشترک جامع به این موارد اشاره شده است: 


طرح اجرا
*روز نهایی شدن، روزی است که در آن مذاکرات بر سر این طرح اقدام مشترک جامع بین ایران و ائی سه+سه به نتیجه رسیده است و با تسلیم آن به شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب بدون تاخیر آن و صدور قطعنامه ای در تایید آن دنبال خواهد شد. 
* روز تصویب، ۹۰ روز پس از تایید طرح اقدام مشترک جامع در شورای امنیت سازمان ملل است، یا زمانی نزدیک تر درصورتی که شرکت کنندگان در طرح اقدام مشترک جامع بر سر آن اتفاق نظر داشته باشند. در آن روز این طرح اقدام مشترک جامع و تعهدات آن اجرایی می شود.
* روز اجرا، روزی است که در آن به طور همزمان با گزارش آژانس درباره اجرای راستی آزمایی شده اقدامات مرتبط هسته ای در ایران -چنانچه در بخش های ۱۵.۱ تا ۱۵.۲ ضمیمه پنج قید شده است، اتحادیه اروپا و آمریکا اقداماتی را که در بخش های ۱۶ و ۱۷ ضمیمه پنج ذکر شده است، انجام می دهند.
* روز انتقال، روزی در هشت سال پس از روز تصویب یا روزی است که در آن مدیرکل آژانس گزارشی را ارائه و در آن تصریح می کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی به نتیجه گیری کلی درباره اینکه همه مواد هسته ای موجود در ایران همچنان در فعالیت های صلح آمیز صرف می شوند، رسیده است، هر کدام زودتر اتفاق بیفتد. 
* قطعنامه شورای امنیت درباره روز پایان، روزی است که در آن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تایید می کند این طرح اقدام مشترک جامع بر اساس مفاد آن خاتمه یافته است، که قرار است ۱۰ سال پس از روز تصویب باشد. 


سازوکار حل اختلاف
* اگر ایران باور داشته باشد که هر یک از کشورهای ائی ۳+ ۳ یا همه آنها، به تعهداتشان بر اساس طرح اقدام مشترک جامع عمل نمی کنند، می تواند این موضوع را به یک کمیسیون مشترک حل اختلاف ارجاع دهد، به همین نحو اگر یکی از کشورهای ائی ۳+ ۳ باور داشته باشد ایران به تعهداتش بر اساس طرح اقدام مشترک جامع عمل نمی کند، هر یک از این کشورها می تواند همین کار را انجام دهد. کمیسیون مشترک ۱۵ روز فرصت خواهد داشت تا مسئله را حل کند مگر آنکه، زمان این حل اختلاف با اجماع دو طرف تمدید شود. 
* پس از ملاحظه کمیسیون مشترک، هر یک از شرکت کنندگان اگر باور داشته باشد که مسئله مرتبط با تبعیت، حل نشده است؛ می تواند موضوع را به وزرای امور خارجه ارجاع دهد. وزرا ۱۵ روز فرصت خواهند داشت تا مسئله را حل کنند مگر آنکه بر سر تمدید آن بین دو طرف توافق شود.
* اگر موضوع هنوز حل نشده باشد در حدی که رضایت شرکت کنندگان شاکی را تامین کند، و اگر طرف شاکی بر این باور باشد که مسئله همچنان در بردارنده عدم پایبندی قابل توجه است، آنگاه می تواند با مسئله حل نشده به عنوان موضوعی که زمینه توقف اجرای تعهدات آن را بر اساس طرح اقدام مشترک جامع - به طور کلی یا بخش هایی از آن را- فراهم می کند، برخورد کند یا به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع دهد که باور دارد این موضوع شامل عدم پایبندی قابل توجه است. 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : روايت سايت کاخ سفيد از گزيده هاي جمع بندي مذاکرات هسته اي

 روايت سايت کاخ سفيد از گزيده هاي جمع بندي مذاکرات هسته اي

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS