امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 07:55:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22589

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 08:26

توکلی: مذاکرات ۲۳ ماهه، ۳۰ سال سیاست خارجی کشور را پیش برد!

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در شرایطی که عموم مردم و مسئولان پیرو مقام معظم رهبری به حمایت از توافق پرداخته‌اند، اینکه ۴ نفر هم انتقاد کنند، نه تنها ایرادی ندارد بلکه نشان‌دهنده چندصدایی در جامعه و آزادی بیان است.

جویباران ـرجانیوز:

احمد توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا٬ ضمن تبریک پیروزی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در نبرد دیپلماسی به ملت ایران یادآور شد: شاید مهمترین دستاورد این مذاکرات این باشد که کسانی که از ۱۲سال پیش با تهدید و تحریم می‌گفتند ایران نباید حتی یک سانتریفیوژ داشته‌باشد، امروز با احترام بر حق ایران برای استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای تاکید می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: توافق هسته‌ای بی‌شک موجب ارتقای قدرت و نفوذمان در منطقه خواهد شد و این در حالی‌ است که قدرت‌هایی که ۳۶سال با تبلیغات گسترده،‌ ایران را حکومتی سخت‌سر جلوه می‌دادند که به هیچ عنوان اهل مفاهمه و مذاکره نیست، امروز گفته‌های خود را نقض می‌کنند.

این نماینده اصولگرای مجلس ضمن قدردانی از ۲۳ ماه مذاکره طاقت‌ٰفرسای مذاکره‌کنندگان با ۵ قدرت بین‌المللی و اتحادیه اروپا، تصریح کرد: تلاش دیپلماتیک صورت‌گرفته، بسیار گرانقیمت است و به اندازه ۳۰ سال دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان را فربه می‌سازد.

توکلی توافق به‌دست آمده را نتیجه کار تمام دولت‌ها دانست و تشریح کرد: علاوه بر اقدامات صورت‌گرفته در دوران ریاست‌ جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تلاش دولت اصلاحات که به‌ویژه در روزهای پایانی کار خود با فک پلمپ نیروگاه UCF اصفهان مسیر را برای اقدامات دولت محمود احمدی‌نژاد در راستای توسعه نیروگاه‌ها و از سرگیری غنی‌سازی هموار نمود، همگی در موفقیت حاصل‌شده کنونی در دولت «تدبیر و امید»‌ تاثیرگذار بود.

توکلی همچنین با اشاره به حمایت‌های مدبرانه و دلسوزانه مقام معظم رهبری از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای و نیز پشتوانه مردمی دستگاه دیپلماسی دولت، نقش این حمایت‌ها را در تحقق موفقیت کنونی حائز اهمیت دانست.

نماینده مجلس نهم در تحلیل انگیزه احتمالی منتقدان مذاکرات گفت: بخشی از انتقادات صورت‌گرفته، پشتوانه فکری و مبنایی دارند و بخشی دیگر نیز براساس انگیزه‌های نفسانی بیان می‌شوند. با این‌حال در شرایطی که عموم مردم و مسئولان پیرو مقام معظم رهبری به حمایت از دولت و مذاکره‌کنندگان پرداخته‌اند، این که ۴ نفر هم نظرات مخالف خود را در انتقاد از توافق هسته‌ای بیان کنند،‌ نه تنها ایرادی ندارد٬ بلکه نشان‌دهنده چندصدایی در جامعه و آزادی بیان است.

توکلی سومین نکته حائز اهمیت در بررسی کلی توافق هسته‌ای را علاوه بر حمایت رهبری و مردم و تلاش و همکاری تمامی دولت‌های حاکم در سال‌های اخیر، هنر دیپلماسی، تلاش و سخت‌کوشی تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای دانست و یادآور شد: کیاست مذاکره‌کنندگان کشورمان در تمام ۲۳ ماه اخیر در پرتو حمایت‌ها و راهنمایی‌های مدبرانه و دلسوزانه رهبری شایسته تقدیر است.

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث لغو تحریم‌ها و وضعیت سیاسی و اقتصادی کشورمان در دوران پساتحریم، گفت: نباید فراموش کنیم، اولاً لغو تحریم‌ها به سرعت اتفاق نمی‌افتد و در ثانی پس از طی مراحل زمان‌بر، نفس لغو شدن این تحریم‌ها با خود اثر انتظاری به همراه می‌آورد.

وی افزود: آثار واقعی لغو تحریم‌های آن‌چنان حداقل تا یک‌سال دیگر نمایان نخواهد شد و دستپاچگی و سرخوشی بیش از حد در این خصوص صحیح نیست و حتی با خود مخاطراتی نیز به همراه خواهد داشت.

توکلی در پایان خاطرنشان کرد: دولت می‌بایست در چگونگی هزینه کردن ارزهایی که به کشور سرازیر می‌شود، با دقتی کارشناسانه عمل کند.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : توکلی: مذاکرات ۲۳ ماهه، ۳۰ سال سیاست خارجی کشور را پیش برد!

 توکلی: مذاکرات ۲۳ ماهه، ۳۰ سال سیاست خارجی کشور را پیش برد!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS