امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 13:24:05
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22580

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 08:17

روحانی قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای را به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد

اهمیت ابلاغ این قانون از سوی رییس جمهور به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی از این جهت است که بعد از این اقدام، قانون مجلس شورای اسلامی رسما باید اجرا شود و در شرایطی که برخی اخبار حاکی است تمامی خطوط قرمز تا این لحظه در مذاکرات نقض شده است، بعد از ابلاغ این قانون باید تیم مذاکره کننده کشورمان تمام تلاش خود را انجام دهد تا توافقی مغایر با خطوط قرمز کشور را قبول نکند.

جویباران ـسرانجام بعد از چند روز تاخیر، رئیس‌جمهور «قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران» را برای اجرا به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد.

 
به گزارش رجانیوز، اهمیت ابلاغ این قانون از سوی رییس جمهور به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی از این جهت است که بعد از این اقدام، قانون مجلس شورای اسلامی رسما باید اجرا شود و در شرایطی که برخی اخبار حاکی است تمامی خطوط قرمز تا این لحظه در مذاکرات نقض شده است، بعد از ابلاغ این قانون باید تیم مذاکره کننده کشورمان تمام تلاش خود را انجام دهد تا توافقی مغایر با خطوط قرمز کشور را قبول نکند.
 
لازم به ذکر است که این قانون در جلسه علنی ۲ تیرماه ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۳/۴/۱۳۹۴ به تأیید شورای نگهبان رسید.
 
بر اساس این قانون، هرگونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای (۱+۵) درصورتی معتبر است که لغو تحریم‌ها باید به‌طور یکجا و کامل در متن توافقنامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران انجام شود.
 
همچنین وزیر امور خارجه موظف شد روند اجرای توافقنامه را هر شش‌ماه یک‌بار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد.
 
متن این قانون به شرح زیر است:
 
قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران
 
ماده واحده- در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، هرگونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای (۱+۵) درصورتی معتبر است که الزامات زیر به‌صورت شفاف رعایت شود:
 
۱ - لغو تحریم‌ها باید به‌طور یکجا و کامل در متن توافقنامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران انجام شود.
 
۲ - آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چهارچوب توافقنامه پادمان، مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است و باید مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی رعایت شود.
 
۳ - هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه، پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی رعایت شود.
 
تبصره ۱ - براساس اصول هفتاد و هفتم (۷۷) و یکصد و بیست و پنجم (۱۲۵) قانون اساسی، نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.
 
تبصره ۲ - وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر شش‌ماه یک‌بار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هر شش‌ماه یک‌بار گزارش روند حسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کند.
 
قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و دو تبصره در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ دوم تیرماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۳۹۴.۴.۳ به تأیید شورای نگهبان رسید.

/3004

دیدگاه شما در مورد : روحانی قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای را به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد

روحانی قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای را به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS