امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 19:38:55
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22574

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 08:12

تائید اظهارات هاشمی در مصاحبه با گاردین توسط سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام/

در حالی این سخنان از سوی هاشمی مطرح میشود که به نظر میرسد پروژه زمینه سازی برای عادی جلوه کردن رابطه با امریکا با روی کار آمدن دولت یازدهم در دستور کار جدی اصلاح طلبان و حامیان دولت قرار گرفته است. این در حالی است که رییس جمهور در هشتم اردیبهشت ماه ۹۴ که در جمع کارگران گفت: «بعضی فکر می‌کنند در ماجرای مذاکرات هسته‌ای، ‌دولت تنها دنبال این است که یک معضل به نام پرونده هسته‌ای را حل کند. پرونده هسته‌ای و حل آن اولین گام برای حل معضلات اساسی است».

جویباران ـجرجانیوز:انتشار گفت و گوی هاشمی رفسنجانی با ائین بلگ سردبیر خاور میانه روزنامه انگلیسی زببان گاردین، هفته گذشته حواشی متعددی را با خود به دنبال داشت، به نحوی که روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام مجبور شد به منظور کاسته شدن از حواشی ایجاد شده در برابر سخنان مطرح شده در این مصاحبه، صبح امروز اقدام به انتشار متن کامل این گفت و گو کرد. اما انتشار متن کامل این گفتگو نشان داد، آراء هاشمی رفسنجانی ۲۰۱۵ نسبت چندانی با آراء هاشمی انقلاب دهه هفتاد میلادی ندارد.

به گزارش رجانیوز در مقدمه ای که روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدا این گفت و گو منتشر کرده است، مدعی شده است «بسیاری از رسانه‌های جهانی و متأسفانه چند رسانه داخلی تلاش کرده‌اند که کلمات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را برابر سلایق سیاسی خود و یا برای برداشت‌های تفرقه‌افکن و تخریبی تعبیر و تفسیر کنند، حال آنکه آنچه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این گفت‌وگو گفته‌اند، خیلی صریح برابر با سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بود» اما بررسی ها از آن حکایت دارد که آن چه در روزهای گذشته از سوی رسانه ها منتشر شده است چیزی بر خلاف سخنان هاشمی رفسنجانی نبوده است و تنها مطالب اخیر در این سایت سایر سوال ها و جواب ها را منتشر نموده است.

اما چیزی که پیش از این مورد توجه رسانه ها قرار گرفت مساله ای گشوده شدن سفارت امریکا در ایران است. طبق آنچه که روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت منتشر کرده است هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه گاردین مبنی بر اینکه «فکر می‌کنید دوباره سفارت آمریکا در تهران باز می‌شود؟» اظهار داشته است: «محال نیست. اگر رفتارها اصلاح شود، طبعاً به سفارت می‌رسد.»

وی در ادامه در توضیح اصلاح رفتار از طرف امریکا مدعی شد: «امام(ره) صریحاً و با تعبیر ادبیات دیگری گفتند که اگر آمریکا آدم شود، ما دیگر مشکلی با آمریکا نداریم.»

در ادامه هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سوال خبرنگار گاردین که گفته بود «با توجه به این تجربه‌ی شخصی که شما در بحث سیاست دارید و اینکه همیشه آمریکا را شیطان بزرگ خطاب کردید، نظر شما در این رابطه چیست؟ به هر حال این یک تغییر تاریخی در روابط ایران و آمریکا هست یا خیر؟»

گفت: «تا به حال همیشه در جمع‌ها مذاکره می‌کردیم، اما اینکه مسؤولان ما به اینجا رسیدند که با آمریکا هم جداگانه صحبت کنند، یک قدم به پیش است. یعنی در این جریان تابو شکسته است».

از سوی دیگر در حالی هاشمی رفسنجانی در مصاحبه اخیر خود با محافظه کاری بیشتری سخن گفته است که پیش تر از این بلافاصله بعد از توافق ژنو در ۵ آذر ۹۲ در گفتگو با فایننشال تایمز در پاسخ به این سوال که «اینکه می گویید توافق ژنو خط شکنی بود، در واقع منظورتان شکستن ساختار تحریم‌ها بوده یا صحبت کردن با آمریکایی‌ها؟» گفته بود:

«یک قسمتش همین‌جا بود. چون مذاکره با آمریکا یک تابو بود و این تابو آسان نمی‌شکست و بدون آمریکا هم نمی‌شد این کار پیش برود...»

در حالی این سخنان از سوی هاشمی مطرح میشود که به نظر میرسد پروژه زمینه سازی برای عادی جلوه کردن رابطه با امریکا با روی کار آمدن دولت یازدهم در دستور کار جدی اصلاح طلبان و حامیان دولت قرار گرفته است. این در حالی است که رییس جمهور در هشتم اردیبهشت ماه ۹۴ که در جمع کارگران گفت: «بعضی فکر می‌کنند در ماجرای مذاکرات هسته‌ای، ‌دولت تنها دنبال این است که یک معضل به نام پرونده هسته‌ای را حل کند. پرونده هسته‌ای و حل آن اولین گام برای حل معضلات اساسی است».

هم چنین حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر روحانی در فروردین ماه سال جاری در یادداشتی پرمعنا نوشت: «به نظر من ارزش آغاز تعامل ايران و آمريكا، بيش ازموضوع هسته اي است؛ آنرا آسان ازدست ندهيم.»

از سوی دیگر یک هفته قبل از او هم در ۱۴ فروردین ۹۴ روحانی در سخنانی خطاب به مردم که از شبکه خبر سیما به طور زنده پخش شد اظهار داشت: «بحث ما فقط هسته‌ای نیست، این نیست که ما امروز موضوعی به نام هسته‌ای داریم و می‌خواهیم با دنیا مذاکره کنیم و این موضوع تمام شود، این پله اول برای رسیدن به بام تعامل سازنده با جهان است.»

این درحالی است که لزوم یادآوری مجدد خباثت های دولت امریکا از سوی مقام معظم رهبری بی ارتباط با موضع گیری های روز های اخیر نباشد. ایشان در این باره فرموده بودند:

«برخی افراد تلاش دارند با بزک کردن چهره امریکا، زشتی ها و خشونت ها و وحشت آفرینی ها را از این چهره بزدایند و دولت امریکا را دولتی علاقمند به مردم ایران و انسان دوست معرفی کنند، اما تلاش این افراد به نتیجه نخواهد رسید.»

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : تائید اظهارات هاشمی در مصاحبه با گاردین توسط سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام/

تائید اظهارات هاشمی در مصاحبه با گاردین توسط سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام/

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS