امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 20:20:39
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22561

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 07:59

مشروح نشست خبری جان کری بعد از توافق/

ما به توافق خوب با ایران رسیدیم

وزیر خارجه آمریکا در توضیح مرحله ای بودن اجرای توافق ادامه داد: بخشی از بندهای آن به مدت ۱۰ سال اجرا می شود. برخی بندهای آن برای ۱۵ سال اجرا می شود و بخشی از آن نیز برای ۲۵ سال ادامه دارد و برخی بندها به ویژه بخش هایی که به شفاف سازی مربوط می شود به صورت دائم پابرجاست.

جویباران ـرجانیوز:«جان کری» وزیر خارجه آمریکا عصر امروز  در یک کنفرانس خبری در «وین» ضمن تأکید بر اینکه به یک توافق خوب با ایران دست یافته اند گفت که ایران موافقت کرده است که برای مدت ۱۵ سال در فوردو غنی سازی نداشته باشد.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس  وزیر خارجه آمریکا در این نشست مطبوعاتی افزود : امروز بالاخره از راه رسید و ما برای رسیدن به این نقطه بسیار تلاش کردیم. برای چنین چالش هایی که هم خطرات آن بالا است و هم اینکه موضوعات فنی بسیار دشوار است و همچنین وقتی که تصمیم گیری تأثیر مستقیمی بر امنیت منطقه ای و جهانی داشته باشد،رسیدن به راه حل ساده نیست.

وزیر خارجه آمریکا گفت: حقیقت این است که توافقی که به آن دست پیدا کردیم یک نگرش کاملی از برنامه هسته ای ایران نه تنها برای یک دوره موقت بلکه برای همیشه ارائه می کند.

وی ادامه داد: ما به یک توافق خوب رسیدیم که می تواند رفاه و صلح را برای جهان به همراه داشته باشد. این یک توافق خوب بود که ما به آن دست پیدا کردیم اگر قرار بود به کمتر از این رضایت بدهیم، مذاکرات خیلی قبل ترها به پایان می رسید اما نه تنها آمریکا بلکه چین، روسیه، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا به دنبال چنین چیزی نبودند و مصمم بودند به توافق درستی برسند. ما مصر بودیم و همین نتیجه داد.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص اهمیت توافق هسته ای با ایران گفت: ایران بدون این توافق می تواند ظرفیت غنی سازی خود را دوبرابر کند.

جان کری تأکید کرد: ما چند ماه پیش در لوزان جمع شدیم و بر جدیت پارامترهایی تأکید کردیم و هم اکنون به وضوح می گویم این پارامترها همچنان برجای خود باقی است.

وزیر خارجه آمریکا در بخش هایی از سخنان خود به برخی جزئیات توافق جامع ایران و ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در توافق جامع به اندازه و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و همچنین تعداد سانتریفیوژهای فعال ایران اشاره کرده است.

کری در اینباره گفت: برخلاف اظهارنظر برخی، توافق ایران هیچ افولی ندارد. این توافق به پایان نمی رسد. این توافق به صورت مرحله ای اجرا می شود و  ۹۰ روز بعد از تأییدیه شورای امنیت سازمان ملل آغاز می شود.

وزیر خارجه آمریکا در توضیح مرحله ای بودن اجرای توافق ادامه داد: بخشی از بندهای آن به مدت ۱۰ سال اجرا می شود. برخی بندهای آن برای ۱۵ سال اجرا می شود و بخشی از آن نیز برای ۲۵ سال ادامه دارد و برخی بندها به ویژه بخش هایی که به شفاف سازی مربوط می شود به صورت دائم پابرجاست.

وی تأکید کرد: توافق کنونی با ایران می تواند در مقایسه با هرگونه جایگزین واقع گرایانه دیگری، محدودیت های بیشتری را برای برنامه هسته ای ایران پدید آورد.

وزیر خارجه آمریکا درباره تأکید بر تفاهم لوزان گفت: پارامترهایی که در لوزان تعیین کردیم نه تنها دست نخورده باقی مانده است بلکه جزئیات آن به گونه ای است که توافق را محکم تر می کند. این موارد شامل میزان کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و تعداد سانتریفیوژهای فعال این کشور می شود. این توافق همچنین زمان گریز هسته ای ایران را نیز تضمین می کند. این زمان گریز حداقل برای دستکم یکسال افزایش یابد و برای بازه حداقل ۱۰ سال ادامه داشته باشد.

وی تأکید کرد که مشکل ما هیچ وقت با مردم ایران نبوده است و درد و رنج هایی که مردم ایران در نتیجه تحریم ها متحمل می شوند را درک می کنیم اما توافق بر پایه اعتماد نیست بلکه بر پایه راستی آزمایی است.

کری تأکید کرد: توافق هسته ای هم اکنون مسیر ایران برای ساخت و توسعه مخفیانه بمب هسته ای دشوار کرده است.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: توافق ایران و آژانس برای پاسخ دادن به مسئله ابعاد احتمالی نظامی، تهران را ملزم می کند که ظرف سه ماه به سوالات درباره پی ام دی پاسخ دهد و این برای کاهش تحریم ها ضروری و بنیادین است و تا زمانیکه ایران توافق را اجرا نکند، تحریم ها علیه این کشور لغو نخواهد شد.

وی درباره محدودیت هایی که بر فعالیت های هسته ای ایران گذاشته شده است، گفت: ایران به مدت ۱۵ سال در فردو غنی سازی نمی کند و در تأسیسات نطنز نیز به مدت ۱۵ سال فقط غنی سازی ۳.۶ درصد و به مدت ۱۰ سال فقط سانتریفیوژهای نسل اول فعالیت خواهند داشت.

جان کری همچنین درباره تعلیق تحریم ها و مسئله بازگشت سریع تحریم ها گفت: اگر توافق هسته ای نقض شود، تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل به جای اولیه خود بازمی گردد.

کری تصریح کرد: توافقی که امروز ما با ایران حاصل کردیم تنها به تهدیدی که مسئله هسته ای ایران به همراه داشت پاسخ داد نه چیز دیگری.

وی تأکید کرد: اوباما از همان روز اول که به ریاست جمهوری آمریکا منصوب شد، متعهد شد که ایران هرگز نمی تواند به سلاح هسته ای دست پیدا کند.

وزیر خارجه آمریکا از پادشاه عمان به دلیل تسهیل مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ و همچنین «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران تشکر کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر وزیر امور خارجه آمریکا گفت: مذاکره‌کنندگان ایرانی در چند موردِ مختلف به ما صراحتاً گفتند که با اختیار تام از سوی رهبر معظم و رییس جمهور ایران در این گفتگوها عمل می‌کنند. 

به گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، امروز سه شنبه در وین در پاسخ به سؤال جی سولومون، خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال، که به عنوان آخرین سؤال‌کننده از وی پرسید: با توجه به عدم حضور آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم ایران و قدرتمندترین شخصیت سیاسیِ این کشور، در مذاکرات وین و همچنین اظهارات مکرر وی مبنی بر بدگمانی یا شکاک بودن به توافقات با آمریکا و ادامه مخالفت‌های وی با سیاست خارجی آمریکا، شما چه ضمانت‌هایی از آقای ظریف و سایر مقامات ایرانی دریافت کرده‌اید که رهبر معظم ایران از این توافق حمایت خواهد کرد و چرا شما اطمینان دارید که ایران از این توافق پا پس نخواهد کشید، گفت: اولاً من هرگز نگفتم که اطمینان دارم. من نیز مانند همه‌ی افرادِ دیگر در اینجا هستم و من این را در اظهارات چند لحظهِ پیش بسیار شفاف و روشن گفتم که به صِرف امضای این توافق، تمام چالش‌های مربوط به آن حذف نمی‌شود. کری تأکید کرد: اجرایِ این توافق است که حائز اهمیت است. من اینجا نایستاده ام که به شما بگویم همه چیز بدون هیچ دست انداز، گرفتگی در راه، نوعی سوء تفاهم یا حرکتی که نیاز به روشنگری داشته باشد، (به خوبی) پیش خواهد رفت. 
آنچه من قطعاً می‌دانم این است که مذاکره‌کنندگان (ایرانی) در چند موقعیتِ مختلف - که از همه مهمتر در ۲۴ ساعت گذشته بود - خطاب به ما با کمال صراحت گفتند که آنان با اختیار تام از سوی روحانی، رییس جمهور ایران، و همچنین از سوی رهبری معظم این کشور (در این مذاکرات) عمل می‌کنند. 
کری افزود: در هر مذاکره‌ای، شما (صرفاً) شیوه‌هایی را که انتظار می‌رود به آن عمل شود، تعیین می‌کنید و سپس عواقب انجام ندادن آن را نیز مشخص می‌کنید. هر دوِ این‌ها در این توافق کاملاً معلوم و روشن شده است. 
از اینرو، روشن است که ما چشم‌انتظار اجرای (این توافق) هستیم. اما من کسی نیستم که ضمانت دهم - که البته قادر به دادن چنین ضمانتی نیستم - که هر گامی که در هر لحظه از زمان در طول چند روز آتی در رابطه با پیروی (از مفاد این توافق) برداشته می‌شود، دقیقاً چه خواهد بود. ولی ما ساز و کارهای فراوانی را در این توافق در رابطه با پیروی و پاسخ‌گو بودن، گنجانده ایم. از اینرو، من به‌شدت احساس اطمینان دارم که ما تواناییِ حفاظت از منافع خودمان (آمریکا) و منافع امنیتی را که مورد توجه ما است، داریم. صادقانه بگویم که انتظار کامل دارم که پیگیریِ این روند، طی چند روز آتی، دست کم آغاز شود. 
جان کری به پرسش‌های سایر خبرنگارانی که سؤال‌های خود را فریاد می‌زدند، دیگر پاسخ نداد و گفت: شما باید شرایط کنونی مرا درک و تحمل کنید، زیرا من مدت‌ها است (پس از شکسته شدن پایم) این قدر روی پای خود نایستاده بودم. وی سپس محل کنفرانس خبری را ترک کرد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : ما به توافق خوب با ایران رسیدیم

ما به توافق خوب با ایران رسیدیم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS