امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 21:13:09
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22560

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 07:58

در عرصه میدانی سوریه چه می‌گذرد؟

عملیات غافلگیرگننده ارتش سوریه و نزدیک شدن به تدمر

احتمال دارد، نیروهای ارتش با حوادث اخیر، کمی «دست به عصا»تر حرکت کنند، ولی اگر همین روند تهاجمی را حفظ کنند، آزادسازی شهر تدمر دور از دسترس نیست، خصوصا که خبر می‌رسد نیروهای کماندویی ارتش، در ارتفاعات ۵ کیلومتری تدمر مستقر شده‌اند.

جویباران ـرجانیوز: در روزهای گذشته تحولاتی در جبهه‌های مختلف سوریه رخ داده که با هم مروری خواهیم داشت بر اهم آنها:

[نکته: برای مشاهده نقشه ها و تصاویر با کیفیت بالاتر، آنها را در صفحه جدیدی به صورت جداگانه باز کنید یا آنها را ذخیره نمایید.]
 
جبهه‌ی تدمر
چشم‌ها دوباره به شهر باستانی تدمر (که در آثار تاریخی دوره‌ی روم باستان از آن با نام پالمیرا یاد می‌شود) دوخته شده است. این شهر مهم که در شرق استان حمص قرار دارد چندی پیش به تصرف نیروهای داعش درآمد و برخی منتظر بودند که داعش با پیشروی به سمت غرب، به مرکز استان حمص برسد. اما نیروهای ارتش و هم‌پیمانانش موفق شدند در شمال غربی و غرب شهر، جلوی پیشروی‌های داعش را گرفته و مواضع خود را تثبیت کنند. 
در همین راستا انتظار می‌ر‌فت با رسیدن تجهیزات و نیروهای تازه‌نفس، نیروهای ارتش روند تدافعی را تبدیل به روند تهاجمی نمایند. اتفاقی که از حدود ۵ روز پیش شروع شد و تاکنون نتایج قابل ملاحظه (و حتی غافلگیرکننده‌ای) داشته است.
 
 
نیروهای ارتش و هم‌پیمانانش از روز سه شنبه‌ی هفته‌ی پیش اقدام به عملیاتی در غرب تدمر کرده و موفق شدند بر مناطق وسیعی در حاشیه‌ی غربی شهر تسلط پیدا کنند.
در روز چهارشنبه، پیشروی نیروهای ارتش ادامه پیدا کرده و این نیروها موفق شدند با حرکت سریع، مناطقی به عمق ۱۱ کیلومتر و عرض ۱۸ کیلومتر را آزاد نمایند. در این پیشروی‌ها، بسیاری از پست‌ها و نقاط تمرکز داعش در نزل الهیال و مزرعة القادری و ثنئ الرجمه (که در مجاورت منطقه‌ی البیارات غربی در غرب شهر قرار دارند) به دست نیروهای ارتش افتاد.
 
 
در همین زمان هواپیماهای ارتش هم به شدت حملات خود به مراکز حضور ترویست‌ها در اطراف قصر الحیر و در داخل شهر تدمر افزودند.
از طرف دیگر نیروهای ارتش موفق شدند بر دو بلندی مهم یعنی کوه القلعه و برج فرستنده (که بر مناطق وسیعی از بادیه‌ی سوریه اشراف دارد) تسلط پیدا کنند. این نبردها مجموعا به کشته شدن ۳۵ نیروی داعشی و زخمی شدن حدود ۹۰ تن از آنان منجر گردید. طبق خبرهای منابع میدانی، ۵ تن از تروریست‌ها هم در خود منطقه‌ی البیارات غربی به هلاکت رسیدند، یعنی جایی که درگیری‌ها اواخر چهارشنبه شب همچنان ادامه داشت.
 
[نیروهای داعش در درگیریهای اطراف تدمر]
 
در شمال شهر و اطراف چاه نفتی جزل و الخبره غربی و همچنین در تلبیسه و غرناطه هم درگیری‌هایی بین داعش و نیروهای ارتش گزارش می‌شد. بدین ترتیب، نیروهای ارتش از تمام نقاطی که در اختیارشان بود و موفق به تثبیت آن شده بودند، حمله به سمت مواضع داعش را آغاز کردند.
 
 
[نیروهای ارتش در نزدیکی تدمر]
 
در روز پنج شنبه هم درگیری‌ها با شدت تمام ادامه پیدا کرد و ارتش موفق شد بر یکی از برج‌های مخابراتی (موسوم به برج‌های سیریاتل) و مؤسسه‌ اصلاحات کشاورزی در البیارات غربی تسلط پیدا کند.
در این روز درگیری‌های ارتش معطوف بود به سیطره بر روستای المقسم در شرق برج سیریاتل. این روستا که در منطقه‌ی البیارات شرقی قرار دارد در غرب منطقه‌ی موسوم به مثلث و به گفته‌ی یک منبع میدانی، با سیطره بر این روستا و منطقه‌ی مثلث، مرحله‌ی اول عملیات پایان می‌یافت. و سپس نوبت می‌رسید به آزادسازی بخش تاریخی شهر تدمر.
 
 
 
اما در روز جمعه هم نبردها همچنان ادامه یافت. نقطه‌ی ثقل درگیری ها همچنان در بیابان‌های شرق تدمر بود و نیروهای ارتش تلاش داشتند تا بر منطقه‌ی موسوم به مثلث مسلط شوند. البته نیروهای داعش هم در این فرصت، استحکامات خود را تقویت کرده و خصوصا در جاده‌ی حدفاصل بین فرودگاه نظامی T۴ و شرکت الفرقلس، کمین‌های متعددی کارگذاشته و ماشین‌های عبوری را مورد هدف قرار می‌داد.
 
[صحنه ای از اعدام تعدادی از نیروهای ارتش به دست داعش در میان آثار باستانی تدمر]
 
از آنجا که روستای المقسم هنوز فتح نشده بود، نیروهای داعش با ارسال تعداد زیادی از نفرات خود، تلاش کردند مانع سقوط این روستا شوند. البته نیروهای ارتش موفق نشدند در مدرسه السواقة (که سه کیلومتر با منطقه‌ی المثلث فاصله دارد) متمرکز شوند و همین، موجب توقف پیشروی آنان در آن منطقه شد.
این مدرسه درست در حد فاصل روستای المقسم و منطقه‌ی المثلث قرار دارد و به همین دلیل، هم برای ارتش و هم برای تروریست‌ها نقطه‌ای حیاتی تلقی می‌شود چرا که با سقوط آن راه برای تسلط بر روستا و منطقه‌ی المثلث باز می‌شود و با سقوط آنها هم تنها یک گام عملیاتی تا بازپس گیری شهر تاریخی تدمر (در جنوب غربی شهر مسکونی تدمر) فاصله خواهد بود.
 
اما آخرین خبرهای رسیده حاکی است که در حال حاضر، نیروهای داعش به روش همیشگی خود برای حفظ مواضع روی آورده‌اند. از منابع میدانی خبر می‌رسد که تکفیری‌های داعش با انجام حمله‌ها‌ی انتحاری ضد نیروهای در حال پیشروی ارتش و همچنین ضد مراکز حضور آنان در جنوب غرب شهر، موفق شده‌اند جلوی پیشروی ارتش را در این محور تا حدی سد نمایند. دو نیروی انتحاری با انفجار خودروهای خود، پیشروی ارتش را در ساعات گذشته در داخل منطقه البیارات و به سمت مثلث تدمر با مشکل مواجه کردند. اولین خودرو که در نزدیکی چاه جحار (در نزدیکی میدان گازی شاعر) منفجر شد، باعث کشته شدن چند تن از نیروهای ارتش گردید.
خودروی دوم هم پست نفتی چهار T۴ را هدف قرار داد. این محل، شامل خانه‌های سازمانی مهندسین شاغل در محل بود و پس از سقوط تدمر تخلیه شده و نیروهای ارتش برای جلوگیری از پیشروی داعش در آن مستقر شده بودند.
 
 
منابع میدانی، وقوع این حوادث انتحاری را نتیجه‌ی «حفره‌های امنیتی» دانسته‌اند که باعث می‌شود امر پیشروی به سمت تدمر با مشکل مواجه گردد.
این حملات انتحاری همزمان بود با بارانی از خمپاره و راکت که از طرف داعشی‌ها بر سر نیروهای ارتش در منطقه‌ی البیارات و فرودگاه T۴ باریدن گرفت.
هرچند حملات انتحاری صورت گرفته موجب کشته شدن نیروهای ارتش (خصوصا در پست بازرسی ورودی محل) شد ولی نتوانست به اهداف خود برسد چراکه در صورت ورود نیروی انتحاری به داخل میدان گازی و انفجار خودروی خود، وضعیت هرج و مرجی حادث می‌شد که می‌توانست در نهایت به سقوط این محل به دست داعشی‌ها منجر شده و ورق را برگرداند.
 
[جولان تکفیری ها در میان آثار باستانی تدمر]
 
اما در شمال غرب بخش تاریخی تدمر، نیروهای ارتش موفق شدند در آخرین پیشروی خود بر بلندی المقالع سیطره پیدا کنند.
احتمال دارد، نیروهای ارتش با حوادث اخیر، کمی «دست به عصا»تر حرکت کنند، ولی اگر همین روند تهاجمی را حفظ کنند، آزادسازی شهر تدمر دور از دسترس نیست، خصوصا که خبر می‌رسد نیروهای کماندویی ارتش، در ارتفاعات ۵ کیلومتری تدمر مستقر شده‌اند.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : عملیات غافلگیرگننده ارتش سوریه و نزدیک شدن به تدمر

عملیات غافلگیرگننده ارتش سوریه و نزدیک شدن به تدمر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS