امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 14:30:16
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22545

تاریخ انتشار : 24/04/1394 - 17:27

نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در فریدونکنار انجام شد

با حضور مسئولان کشوری و استانی، نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در روستای اسبوکلای فریدونکنار انجام شد.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

با حضور ربیع فلاح‌ استاندار مازندران، کشاورز معاون زراعت وزیر کشاورزی، حیدرپور مدیر سازمان جهاد کشاورزی مازندران، برخی از مدیران‌ کل، روسای ادارت و نهاد‌ها و کشاورزان فریدونکناری، نخستین برداشت مکانیزه برنج در روستای اسبوکلای این فریدونکنار انجام شد.

این برداشت درحالی انجام شد که در سال زراعی جاری، استان مازندران با تنش شدید آب روبه‌رو بوده است و بسیاری از زمین‌های کشاورزی مازندران دچار خشکسالی شده بودند.

این درحالی بود که با رایزنی‌های صورت گرفته، شاهد کمترین خشکسالی و تنش ناشی از بحران آب در فریدونکنار بودیم و صبح امروز با حضور مسئولان استانی برداشت از 1.5 هکتار از زمین زراعی یک کشاورز اسبوکلایی فریدونکنار انجام شد.

پیش‌بینی می‌شود از این زمین کشاورزی 7 تن و 700 کیلوگرم برنج برداشت شود.

40 درصد برنج کشور در مازندران تولید می‌شود

ربیع فلاح در این آئین، اظهار کرد: با شرایط خشکسالی که امسال در مازندران به‌وجود آمد کشاورزان برای تامین نیاز خود با مشکل مواجه شدند و برای پیشگیری از این معضلات نیاز به تامین زیرساخت در بخش کشاورزی ضرورری است.

وی با بیان اینکه اگر کشاورز با مشکل مواجه نشود و نیازهای آبی تامین باشد، مازندران قابلیت افزایش 100 درصدی محصول را دارد، افزود: مهار آب سطحی در استان مازندران یکی از مشکلاتی است که باید به‌موقع بررسی و برطرف شود.

استاندار مازندران گفت: از امروز باید به فکر مشکلات ناشی از بحران آب برای سال آینده باشیم و تمهیدات لازم برای رفع آن از امروز برنامه‌ریزی شود، چرا که کشاورزان می‌توانند تا سه برابر افزایش درآمد داشته باشند که این امر می‌تواند 20 درصد از مشکل اشتغال جوانان این استان را برطرف کند.

فلاح تصریح کرد: امسال باوجود آنکه با کاهش 30 درصدی بارندگی در مازندران روبه‌رو بودیم، میزان تولید شلتوک در مزارع کشاورزی این استان یک میلیون و 200 هزار تن برآورد شده است.

وی با بیان اینکه 40 درصد برنج کشور در مازندران تولید می‌شود، گفت: صنعت در فریدونکنار همین زمین‌های کشاورزی است و اگر زیربنایی مشکلات برطرف شود، کشاورزان می‌توانند دو تا سه کشت در سال انجام دهند.

استاندار مازندران با بیان اینکه 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان به‌صورت مکانیزه نشا کرده‌اند، خاطرنشان کرد: از 210 هزار هکتار اراضی کشاورزی مازندران، 160 هزار هکتار برداشت از طریق کمباین به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود.

در 10 ماه گذشته هیچ مقدار برنجی را به کشور وارد نکرده‌ایم

کشاورز، معاون زراعت وزیر کشاورزی نیز در این آئین، اظهار کرد: برنج دومین غذای پرمصرف کشور پس از گندم است.

وی افزود: تمامی محصولات به‌ویژه برنج، مشکل قیمت تمام‌ شده را دارد و یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما در این بخش کشت یکباره این محصول استراتژیک است.

معاون زراعت وزیر کشاورزی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی برنج در کشور مصرف آب است و برای افزایش بهره‌وری باید این مشکل برطرف شود.

کشاورز، همچنین با اشاره به اینکه خودکفایی برنج در کشور نه به مصلحت است و نه عملی، گفت: به غیر از مازندران و گیلان که از هر متر مکعب آب حدود 330 تا 350 گرم برنج برداشت می‌شود در نقاط دیگر کشور این مقدار کمتر از 150 گرم می‌شود.

وی اضافه کرد: به دلیل آنکه آب از اهمیت بالایی در این نوع کشاورزی برخوردار است از کشت برنج در برخی از مناطق حمایت نمی‌کنیم.

معاون زراعت وزیر کشاورزی اذعان کرد: با مصرف سرانه 38 کیلوگرم، حدود یک میلیون و 800 هزار تن تولید داخلی خواهیم داشت که حدد یک میلیون کسری برنج داریم.

کشاورز با بیان اینکه در سال 92، 2 میلیون تن برنج به کشور وارد کردیم، اظهار کرد: این مقدار تمامی تولیدات برنج را برهم می‌زند و ما در دولت تدبیر هزینه این بی‌تدبیری را پرداخت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه از این مقدار تولید در استان مازندران ناراضی هستیم، افزود: باید برای بهره‌بری بیشتر، کارخانه‌های برنج‌کوبی نوسازی و تجهیز شوند، چرا که در کارخانه‌ها مقدار زیادی ضایعات وجود دارد.

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به اینکه در 10 ماه گذشته هیچ مقدار برنجی را به کشور وارد نکرده‌ایم، خاطرنشان کرد: امسال در مازندران و گیلان وضعیت اقلیمی نابه‌سامان بود و با توجه به مشکلات فراوان و تقاضای زیاد آب، این برداشت ستودنی است.

کشاورز در پایان با بیان اینکه باید کمک کنیم تا کشاورزی رونق بگیرد، گفت: در تمامی کشور مشکل بی‌کاری داریم و این امر می‌تواند با توسعه کشاورزی در مازندران تا حدودی برطرف شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در فریدونکنار انجام شد

نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در فریدونکنار انجام شد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS