امروز جمعه 04 اسفند 1396
ساعت 07:48:50
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22489

تاریخ انتشار : 23/04/1394 - 08:22

سودگرانی‌شیر و گوشت‌به‌جیب‌دلال‌می‌رود

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران گفت: مجوزی که در مورد افزایش قیمت محصولات لبنی و گوشت قرمز ابلاغ شده شامل دامداران نمی‌شود و اگر دولت قصد حمایت از دامدار را دارد باید قیمت دام زنده را افزایش دهد.

جویباران ـپایگاه 598 -

،سعید سلطانی‌ مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران در گفت‌وگو با فارس در مورد اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر مجوز برای افزایش قیمت تا ۶ درصدی کالاهای اساسی از قبیل گوشت قرمز و شیر، گفت: این افزایش قیمت‌ها شامل دامدار نمی‌شود، زیرا دامدار تولید‌کننده دام زنده است و نه گوشت قرمز و این افزایش قیمت‌ها به نفع دامدار یا هم تولید‌کننده اصلی نیست.

وی افزود: از زمان عرضه دام توسط دامدار تا رسیدن گوشت قرمز به دست مصرف‌کننده چندین بار توسط واسطه‌ها دست به دست می‌شود و حدود ۵۰ درصد افزایش قیمت می‌یابد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: اگر دولت با افزایش قیمت‌ها قصد کمک به تولید‌کننده را دارد باید قیمت دام زنده را افزایش دهد.

سلطانی با بیان اینکه همواره شرایط به دامدار تحمیل می‌شود، افزود: افزایش قیمت گوشت قرمز هیچ تأثیری برای دامدار نخواهد داشت.

وی  در پاسخ به این سؤال که آیا بالاخره مصوبه دولت مبنی بر خرید شیرخام به قیمت ۱۴۴۰ تومان اجرا شد، گفت: هنوز مصوبه اجرایی نشده، اما قرار است پس از ماه مبارک رمضان اجرا شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: البته صنایع لبنی اعلام کرده‌اند که بازار کشش افزایش قیمت را ندارد و با این شرایط ما قادر به افزایش قیمت خرید شیرخام از دامدار نیستیم.

* درخواست ادامه طرح خرید تضمینی شیرخام به وزیر جهاد ارائه شده است

سلطانی در مورد خرید تضمینی شیرخام که از سال گذشته برای حمایت از دامداران به اجرا درآمده گفت: طی نامه‌ای از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرده‌ایم که طرح خرید تضمینی شیر بعد از تیرماه هم ادامه یابد، زیرا با قطع این طرح قطعا شرایط دامداران و تولید‌کنندگان شیر با آمدن مازاد تولید به بازار بدتر می‌شود.

وی  با بیان اینکه در این طرح فقط شیرخام با کیفیت که حدود ۱۰ درصد شیر تولیدی کشور را تشکیل می‌دهد خریداری شد، افزود: از آنجا که قیمت این شیر نسبت به شیرهای معمولی‌تر بالاتر است، کارخانجات از خرید آن  امتناع می‌کنند، بنابراین شیرخام با بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار و چربی ۳.۲ در راستای این طرح از دامداران خریداری شد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: طرح خرید تضمینی شیر در ۷ استان به اجرا درآمد اما کارخانه‌های لبنی  سه استان گلستان، فارس و اردبیل در اجرای طرح همکاری نکردند که اگر این اتفاق می‌افتاد قطعا با کم شدن شیر خام در بازار قیمت‌ها افزایش می‌یافت.

وی افزود: اجرای طرح خرید تضمینی شیر در افزایش قیمت شیرخام در اصفهان تأثیر حدود ۸ درصدی داشت.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران بیان داشت: تاکنون حدود ۱۶۰ هزار تن شیرخام از دامداران خریداری شده و از آن حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن شیر خشک و ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن خامه استحصال شد.

وی افزود: حدود ۵ هزار تن از شیر خشک حاصله به فروش رفته و بخشی از آن به کشورهای مقصد و متقاضی ارسال شده است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : سودگرانی‌شیر و گوشت‌به‌جیب‌دلال‌می‌رود

 سودگرانی‌شیر و گوشت‌به‌جیب‌دلال‌می‌رود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS