امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 01:35:14
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22418

تاریخ انتشار : 22/04/1394 - 15:54

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نکا:

فعالیت‌های علمی کشور بر اساس نیازهای جامعه باشد/سیاست‌زدگی مشکل عمده فضای دانشگاهی کشور است

رئیس دانشگاه آزاد نکا، سیاست‌زدگی دانشگاه را مشکل عمده فضای علمی کشور برشمرد و گفت: فعالیت‌های علمی کشور باید ناظر به نیازهای جامعه باشد.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

حسین باقری در گفت‌وگو با نکاآنلاین با اشاره به لزوم توجه به رسالت اصلی دانشگاه‌ها و اساتید در این برهه از زمان، اظهار کرد: برطرف کردن نیازهای علمی کشور، تبدیل ایده به عمل، رشد توامان دانش و بینش، تعریف سبک زندگی اسلامی، ایجاد امید و انگیزه در جامعه از جمله مهمترین رسالت‌های دانشگاه‌ها است.

وی افزود: در کنار این موارد، اساتید نیز باید علاوه بر تعلیم، به‌دنبال تربیت دانشجویان نیز باشند و یک استاد باید تدریس و پژوهش را به‌عنوان شغل اصلی خود بداند تا با تمرکز در این حوزه، بهترین بازده و نتایج را به‌دست آورد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نکا با بیان نقشه‌های دشمنان به‌عنوان اولین و مهمترین عامل در متوقف کردن حرکت علمی کشور، خاطرنشان کرد: نمونه بارز آن را این روزها در پشت میز مذاکره شاهد هستیم که چگونه درصدد محروم کردن جوامع علمی ما از فناوری هسته‌ای و تحقیقات علمی هستند.

باقری از دیگر نقشه‌های شوم دشمن در توقف روند رشد علمی کشور را تدابیر آنان در جذب نخبگان و فراری دادن آن‌ها از کشور و ترور دانشمندان هسته‌ای عنوان کرد و گفت: البته عدم تامین اعتبارات پژوهشی لازم و همکاری ضعیف صنعت و دانشگاه را نباید فراموش کرد.

وی مشکل عمده فضای علمی کشور را سیاست‌زدگی دانشگاه برشمرد و اذعان کرد: استفاده از فضای دانشگاه در راستای منافع گروهی، مدرک‌گرایی و کمبود بودجه برای انجام کارهای پژوهشی و فرهنگی از دیگر مشکلات حال حاضر دانشگاه‌ها است.

این استاد دانشگاه با اشاره به عدم تناسب بین خروجی دانشگاه‌ها با نیاز کشور، بیان کرد: فعالیت‌های علمی کشور باید ناظر به نیازهای جامعه باشد، به‌طوری که برای مثال دانشگاه‌های صنعتی نیازهای صنعت و دانشگاه‌های کشاورزی نیازهای کشاورزی جامعه را برطرف کنند و در این زمینه باید بومی‌سازی انجام شود.

باقری در پاسخ به راهکار برون‌رفت از مشکلات فعلی دانشگاه‌ها، تاکید کرد: اگر حرکت دانشگاه‌ها در چارچوب ارزش‌های نظام و انقلاب انجام شود، بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به حاشیه‌ساز شدن بورسیه‌ها، تصریح کرد: تکلیف را در این زمینه شخص مقام معظم رهبری مشخص فرمودند که جریان بورسیه‌ها بیشتر یک بازی رسانه‌ای بود و آن را از غلط‌ترین کارهای چند سال اخیر دانسته‌اند.

رئیس داشنگاه آزاد نکا، اتفاقات دوران طرح بورسیه‌ها در فضای عمومی کشور را خلاف قانون، خلاف تدبیر و خلاف اخلاق توصیف و خاطرنشان کرد: قوه قضائیه برای جلوگیری از تکرار چنین کارهای خلاف قانون و اخلاق، باید برخورد جدی نماید.

باقری با ابراز تاسف از اینکه برخی از اساتید و مسئولان دانشگاه به اهمیت و ضرورت جنگ نرم دشمن پی نبرده و حساسیت موضوع را درک نکرده‌اند، اظهار کرد: تا باور قلبی در میان اساتید و مدیران علمی کشور ایجاد نشود، حرکتی از سوی آنان انجام نخواهد شد.

وی جذب اساتید کارآمد و متعهد و توجیه آنان از جدی بودن جنگ نرم و خطرات و پیامدهای ناگوار آن را بسیار حائز اهمیت قلمداد و اذعان کرد: رسالت فعالان فرهنگی به‌عنوان افسران جنگ نرم در مقابل هجمه و ناتوی فرهنگی دشمنان بسیار سنگین است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه، افزود: اساتید باید ضمن دشمن‌شناسی دقیق با تلفیق توانمندی‌ها، فضای فرهنگی شهرها را با فعالیت‌های فرهنگی و فراگیر خود متاثر کنند.

باقری در پایان از توجه به مقوله جنگ نرم در دانشگاه آزاد نکا خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد نکا تا به‌حال چندین کارگاه آموزشی را در قالب مبانی، اهداف، ابزارها و راهکارهای مقابله با جنگ نرم برای اساتید برگزار کرده است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : فعالیت‌های علمی کشور بر اساس نیازهای جامعه باشد/سیاست‌زدگی مشکل عمده فضای دانشگاهی کشور است

فعالیت‌های علمی کشور بر اساس نیازهای جامعه باشد/سیاست‌زدگی مشکل عمده فضای دانشگاهی کشور است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS