امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 20:40:35
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22398

تاریخ انتشار : 22/04/1394 - 08:30

قاسم جعفری در گفت‌وگو با دانا:

احیای انجمن های سیاسی در دانشگاه‌ها/به اسم بودجه پژوهش افطاری می دهند و اسمش را می گذارند هم اندیشی

جعفری ضمن انتقاد از رسانه ای کردن موضوع بورسیه ها عنوان کرد: اکنون که مقام معظم رهبری می گویند ظلم صورت گرفته است، یعنی ظالمی وجود دارد و ما توقع مان از وزارت علوم این بود که بیانیه ای صادر کند و دستور پیگیری دهد و مسببین این ماجرا و کسانی که این موضوع را رسانه ای کردند را بازخواست کند.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا،

 

قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد و عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانادر خصوص موضوع کاهش سرعت رشد علمی کشور ضمن بیان این موضوع که این هشدار را ما به الهام از سخنان رهبر معظم انقلاب در گذشته هم به وزارت علوم داده بودیم، اظهار داشت: بیانات مقام معظم رهبری موضوع جدیدی نبود، پارسال ماه رمضان من به آقای فرجی دانا گفتم که "آقا مستقیم در چشمان شما نگاه کردند و گفتند که من نگران کاهش رشد علمی کشورم." ما نمی خواهیم بگوییم که همه تقصیرات به عهده شخص خاصی است، ولی این وضعیت همیشه صادق است که اگر حاشیه ها و فروع زیاد شد، اصول فراموش می شود. رسالت اصلی دانشگاه آموزش، پژوهش و تحقیق است، اگر از این ها غافل شویم و به مسائل حاشیه ای بپردازیم، طبیعی است که مسائل اصلی ضربه می خورد. ما در حال حاضر داریم درجا می زنیم و این درجا زدن می تواند منجر به کاهش رشد علمی شود.

 

وی درباره نگرش کنونی مسئولین به دانشگاه بیان داشت: در حال حاضر نگرش سیاسی به دانشگاه وجود دارد. مسئولین و متولیان دانشگاه، انجمن های سیاسی که باشگاه احزاب اند را احیا کردند؛ به جای اینکه به مسائل اصلی بپردازند، به این افتخار می کردند که به چند گروه مجوز فعالیت داده اند و به چه نشریه هایی مجوز انتشار داده اند. در جشن هایی که به اسم فارغ التحصیلی در دانشگاه برگزار می شود، ناهنجاری های فرهنگی رخ می دهد. فضا را به گونه ای در دانشگاه ایجاد کرده اند که گویی انقلاب رخ داده و ارزش ها کاملا تغییر کرده است.

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس درخصوص موضوع پژوهش و اختصاص بودجه به آن ابراز داشت: یکی دیگر از مسائل مهم عدم حمایت مناسب از بودجه پژوهش است و البته از همان بودجه های موجود هم به درستی استفاده نکردند. الان به اسم بودجه پژوهش در دانشگاه ها افطاری می دهند و اسمش را می گذارند هم اندیشی و این هزینه ها از بودجه پژوهش کم می شود. همه طرح های کلان که در دولت دهم مصوب شده بود، اکنون خوابیده است و اجرایی نمی شود و بودجه هایی که ما برای این طرح ها تصویب کردیم، پرداخت نشد. این موارد اگر اتفاق می افتاد می توانست تأثیر زیادی در پژوهش های کاربردی داشته باشد.

 

جعفری ضمن انتقاد از رسانه ای کردن موضوع بورسیه ها عنوان کرد: یک عده به جای اینکه این موضوع را از مراجع قانونی پیگیری کنند، از آن به عنوان ابزار سیاسی استفاده کردند و این موضوع را رسانه ای کردند. من در کمیسیون اصل نود به آقای وزیر علوم گفتم که "سه هزار نفر از جوانان وطن را به خاک سیاه نشاندند و حتی اگر آنها را امروز به بهترین دانشگاه ها برگردانند و بهترین جایگاه ها را نیز به آنها بدهند، بازهم به دلیل اینکه آبروی آنها ریخته شده است باید روز قیامت جواب دهند."

 

وی افزود: اکنون که مقام معظم رهبری می گویند ظلم صورت گرفته است، یعنی ظالمی وجود دارد و ما توقع مان از وزارت علوم این بود که بیانیه ای صادر کند و دستور پیگیری دهد و مسببین این ماجرا و کسانی که این موضوع را رسانه ای کردند را بازخواست کند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : احیای انجمن های سیاسی در دانشگاه‌ها/به اسم بودجه پژوهش افطاری می دهند و اسمش را می گذارند هم اندیشی

احیای انجمن های سیاسی در دانشگاه‌ها/به اسم بودجه پژوهش افطاری می دهند و اسمش را می گذارند هم اندیشی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS