امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 17:57:22
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22392

تاریخ انتشار : 22/04/1394 - 08:25

مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری مازندارن:

کاهش نرخ رشد جمعیت وابستگی‌ها کشور را بیشتر می‌کند

مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری مازندارن گفت: زمانی اکثریت جمعیت جامعه به سمت سالمندی میل کند، وابستگی جامعه به نیروی انسانی و کار بیشتر خواهد شد و توان داخلی را کاهش می‌دهد.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا،

جعفر احمدی در گفت‌وگو با عصرساری، با ابراز نگرانی از کاهش نرخ رشد جمعیت استان، گفت: کاهش نرخ فرزندآوری در سال‌های گذشته مازندران را به سمت سالمندی کشانده و در آینده جامعه جوان را از بین می‌برد.

وی با اشاره به آمار جمعیت استان در چند دهه گذشته افزود: بر اساس سرشماری سال ۹۰ نرخ رشد استان ۰۲/۱ اعلام شد که در مقایسه با نرخ ۳۴/۱ سال ۷۵ و ۲/۱ سال ۸۵ کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری مازندارن با بیان اینکه بیش از پنجاه درصد جمعیت استان را افراد بالای ۳۰ سال تشکیل می‌دهند، افزود: زمانی اکثریت جمعیت جامعه به سمت سالمندی میل کند، وابستگی جامعه به نیروی انسانی و کار بیشتر خواهد شد و توان داخلی را کاهش می‌دهد.

مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری مازندارن با اعلام اینکه جمعیت استان طبق آخرین آمارها ۳۱۸۵۰۰۰ نفر است، بیان کرد: ۵۶ درصد جمعیت استان را شهرنشین و مابقی در روستاها ساکنند که خود نشان‌دهنده افزایش نرخ رشد جمعیت شهری در سال‌های گذشته است.

احمدی با تشریح مضرات شهرنشینی در استانی با ظرفیت کشاورزی و دامداری بالا اذعان داشت: دو عامل باعث افزایش جمعیت شهری استان شد، اول مهاجرت به شهر و دوم تبدیل بافت روستای و اضافه شدن آن به مناطق شهری.

وی با انتقاد از سیاست‌های کلان جمعیتی کشور خاطر نشان کرد: باید به هر نحوی از روند کاهشی جمعیت جلوگیری شود، در ابتدای دهه ۶۰ با نرخ رشد ۴ درصدی مواجه شدیم که سرانجام آن بالا رفتن نرخ بیکاری در دهه‌های بعد شد وقتی برنامه صحیحی برای جلوگیری از آن نرخ رشد افراطی صورت نگرفت با تفریط مواجه شدیم و قطعا در سال‌های آینده نیازمند نیروی جوان و فعال برای کار هستیم که معضلی به مراتب بزرگتر از بیکاری خواهد بود.

/3004

دیدگاه شما در مورد : کاهش نرخ رشد جمعیت وابستگی‌ها کشور را بیشتر می‌کند

کاهش نرخ رشد جمعیت وابستگی‌ها کشور را بیشتر می‌کند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS