امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 11:54:22
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22340

تاریخ انتشار : 21/04/1394 - 07:33

به مناسبت هفته عفاف و حجاب؛

رعایت حجاب از عوامل مهم استحکام بنیان خانواده است

یکى از عوامل مهم استحکام خانواده ، رعایت حجاب است و اگر در جامعه اى رعایت شود و روابط جنسى به محیط خانواده همسر محدود شود، جوانان به ازدواج تمایل بیشترى پیدا مى کنند و خانواده هاى تشکیل شده نیز ثبات بیشترى خواهند گرفت که در این میان بیشترین نفع عاید زنان خواهد شد، زیرا از محبت وحمایت مالى مردان برخوردار خواهند بود.

جویباران ـبه گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا،به نقل از زنان خبر؛ مسائل مربوط به «زن و خانواده» همواره از مهم‌ترین موضوعات ضروری و جدی در طول تاریخ بوده است. تحول شگرف و شکوهمند انقلاب اسلامی، راهی نو و زیستنی دیگر گونه، فراروی انسان امروز گشود که از زیباترین جلوه‌های آن، حضور زنان در تمام عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی است.

در کشور ما زنان جامعه‌ی اسلامی با آگاهی، آزادی و اختیار، راه مجاهدت،‌ عزت و آرمان‌ها را انتخاب کردند و در تمامی صحنه‌ها پیشاپیش مردان حرکت نمودند.

با آن ‌که «زن» از ارکان اصلی خانواده است و خانواده بدون آن چندان مفهومی ندارد، در عصر حاضر تلاش می‌شود از جایگاه و نقش اصلی خود دور بماند که نتیجه‌ی آن جز بیماری و فروپاشی خانواده چیز دیگری نیست.

لزوم پوشیدگی زن در برابر مرد بیگانه یکی از مسائل مهم اسلامی است که در خود قرآن کریم درباره‌ی این مطلب تصریح شده است و بنابراین در اصل مطلب از جنبه‌ی اسلامی نمی‏توان تردید کرد.

رعایت پوشش توسط زن در برابر مرد بیگانه، یکی از مظاهر لزوم حریم میان مردان و زنان است، همچنان که عدم جواز خلوت میان زن و مرد نامحرم یکی دیگر از مظاهر آن است.

وقتی حجاب و پوشش مناسب نباشد ، قدرت تخیل جنسی در مردان زیاد میگردد و تحریک ها آغاز میشود و در این تحریک ها مقدمه ای برای از بین رفتن امنیت و احترام و ارزش زن خواهد شد .

نظام خانواده، یک نهاد اساسى و محورى در جامعه است و به‌عنوان هسته‌ی اولیه  براى سایر نهادهاى اجتماعى به شمار مى‌رود و این نظام کوچک‌ترین واحد اجتماعى است که اساس و زیرساخت واحدهاى بزرگ اجتماعى بشرى به شمار مى‌رود.

رشد و شکوفایى این نظام محبوب و بى‌بدیل، مرهون شناخت و رعایت دقیق حقوق هریکى از اعضاى آن نسبت به یک‌دیگر است؛ همان‌طورى که نظام‌هاى بزرگ اجتماعى، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگى دارند.

شک نیست که هرچیزی که موجب تحکیم پیوند خانوادگی و سبب صمیمیت رابطه زوجین گردد،برای کانون خانوادگی مفید است و در ایجاد آن باید حداکثر کوشش گردد و یا به عکس هر چیزی که باعث سستی روابط و دلسردی آنان گردد،به حال زندگی خانوادگی زیانمند است و باید با آن مبارزه کرد.

یکى از عوامل مهم استحکام خانواده ، رعایت حجاب است و اگر در جامعه اى رعایت شود و روابط جنسى به محیط خانواده همسر محدود شود، جوانان به ازدواج تمایل بیشترى پیدا مى کنند و خانواده هاى تشکیل شده نیز ثبات بیشترى خواهند گرفت که در این میان بیشترین نفع عاید زنان خواهد شد، زیرا از محبت وحمایت مالى مردان برخوردار خواهند بود.

فلسفه پوشش و منع کامیابی جنسی از غیر همسر مشروع از نظر اجتماعی خانوادگی اینست که همسر قانونی شخص از لحاظ روانی عامل خوشبخت کردن او بشمار برود، درحالی که در سیستم آزادی کامیابی،همسر قانونی از لحاظ روانی یک نفر رقیب و مزاحم و زندانبان بشمار می رود و در نتیجه کانون خانوادگی براساس دشمنی و نفرت پایه گذاری می شود.

از دیدگاه اسلام ، حجاب سبب تحکیم روابط افراد خانواده و برقراری صمیمیت و همچنین موجب حفظ سلامتی خانواده و بالتبع اجتماع می گردد و آرامش روانی در برابر هیجانات و التهابات بنیان کن ایجاد می کند و حجاب و نقش آن در استحکام پیوند خانوادگی از جمله اهداف متعالی اسلام است که بایستی در کانون خانواده ایجاد شود.

از آ‌ن‌جا که فرهنگ ملی ما با اسلام در آمیخته، مشخصا در جبهه‌ی مقابل برهنگی و بی‌حجابی قرار داریم که در این‌جا مشکل اساسی در مقابل بی‌عفتی و برهنگی زنان، نبود استراتژی معین در برابر این معضل اجتماعی است.

 برای مقابله با بی‌حجابی و تزلزل بنیان خانواده در جامعه‌ی اسلامی، شایسته است یک برنامه‌ریزی فرهنگی اصولی و اساسی صورت گیرد و به تبع آن به حفظ و استحکام بنیان خانواده اضافه شود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : رعایت حجاب از عوامل مهم استحکام بنیان خانواده است

رعایت حجاب از عوامل مهم استحکام بنیان خانواده است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS