امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 22:22:38
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22337

تاریخ انتشار : 21/04/1394 - 07:30

قابل توجه خانم ابتکار!

بی تدبیری های زیست محیطی این بار به جان آب رودخانه ها افتاد+ تصاویر

بعد از اتفاقات اخیر جنگلهای زاگرس و آتش گرفتن درختان ایلام و کهکیلویه و بویر احمد بی تدبیری سازمان محیط زیست این بار به جان رودخانه کشکان افتاد و فریاد کم آب شدن آن در سکوت قابل تاملی در حال خفه شدن است.

جویباران ـبه گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا  خبر چگنی، حوضه آبخیز رودخانه کشکان با مساحت 9275/66 کیلومترمربع، در ناحیه جنوب غربی ایران واقع شده است. این حوضه بخش مهمی از سرشاخه‌های پرآب رودخانه کرخه را تشکیل می‌دهد و حدود یک سوم از خاک استان لرستان را دربر می‌گیرد و شهرستان‌های چگنی، کوهدشت، الشتر و پلدختر در داخل آن قرار دارند.

این حوضه آبخیز از سمت شمال غرب، غرب و جنوب غربی به حوضه آبریز رودخانه‌های گاماسیاب و سیمره و از شرق به سرشاخه‌های فرعی رودخانه دز و از جنوب به زیرحوضه‌های مشرف به رودخانه کرخه محدود می‌شود.

 

 

سرچشمه اصلی رودخانه کشکان ابتدا از به هم پیوستن سرشاخه رودخانه‌های "هرو" و "دو آب" الشتر در شمال شرق و شمال حوضه به ترتیب با جهتی از شرق به غرب و شمال به جنوب تشکیل می‌شود. به این سرشاخه‌ها که از دامنه کوه‌های مرتفع و برف‌گیر گرین و میش پرور سرچشمه می‌گیرند در طول مسیر اصلی، دیگر رودخانه‌های فرعی نظیر چم زکریا، خرم‌رود، چولهول و مادیان رود می‌پیوندند و سرانجام به صورت یک سیستم واحد رودخانه کشکان را تشکیل می‌دهند.

 

بعد از اتفاقات اخیر جنگلهای زاگرس و آتش گرفتن درختان ایلام و کهکیلویه و بویر احمد  بی تدبیری سازمان محیط زیست این بار به جان رودخانه کشکان افتاد و فریاد کم آب شدن آن در سکوت قابل تاملی در حال خفه شدن است.  متاسفانه این رودخانه بزرگ که حدود یک سوم خاک لرستان را در بر می گیرد رو به خشکی نهاده و نفسهای آخر خود را می کشد.امید است که سازمان محیط زیست برای جبران مافات حداقل سری به این منطقه زده تا دلیل اصلی این فاجعه را معلوم کند تا وضعیت از این بدتر نشده است.

 

 

از عوامل موثر بر خشکی این رودخانه بزرگ خشکسالیهای اخیر ، برداشت بی رویه آب از این رودخانه جهت کشت محصولات آبدوست از قبیل هندوانه، طالبی، برنج و .... در مسیر کشکان یکی دیگر از دلایل افزایش روند خشکی این رودخانه است. در طول مسیر بخش شاهیوند شهرستان چگنی می باشد.

 

 

این فاجعه زیست محیطی باعث از بین روفتن انواع آبزیان موجود در این رودخانه از جمله ماهیان آن است.

 

 

از دیگر لطمات کشت محصولات آبدوست  بی آب ماندن باغات کشاورزی در شهرستان چگنی و شهرستان های طول مسیر این رودخانه است که هم به طبیعت منطقه و هم به اقتصاد خانوارهای روستایی که از طریق محصولات باغات خود امرار معاش می کنند وارد آورده است.

 

روستای امیر آباد از توابع شهرستان چگنی و جز روستاهای مسیر این رودخانه می باشد که مردم این روستا با خشک شدن رودخانه کشکان با مشکل جدی برای باغات و کشت های خود مواجه شده اند و کشت ها و باغات آنها در حال از بین رفتن است و این در حالیست که امرار معاش این روستاییان بسته به محصولات کشاورزی و باغات آنها است.

 

 

اهالی این روستا به خشک شدن رودخانه کشکان و نیاز آنها به آب این رودخانه برای باغات و زمینهای کشاورزیشان اشاره کردند و از مسئولین خواستند که با رسیدگی هر چه سریعتر به این امر از برداشت های بی رویه آب و کشت محصولات آبدوست در مسیر این رودخانه جلوگیری بعمل آورند تا تمامی روستاهای مسیر این رودخانه بتوانند مانند گذشته از آب این رودخانه استفاده کنند.

 

با توجه به وضعیت بحرانی رودخانه کشکان مسئولین می بایست هر چه سریعتر چاره ای برای جلوگیری از برداشت های بی رویه از این رودخانه بیندیشند تا تمام روستاهای مسیر این رودخانه بتوانند از آب این رودخانه استفاده کنند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : بی تدبیری های زیست محیطی این بار به جان آب رودخانه ها افتاد+ تصاویر

بی تدبیری های زیست محیطی این بار به جان آب رودخانه ها افتاد+ تصاویر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS