امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 21:07:11
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22304

تاریخ انتشار : 21/04/1394 - 16:34

از بحران کم‌آبی تا بی‌برنامگی برای مهار آب‌های سطحی در کجور

با شناسایی و برنامه‌‌ریزی صحیح همراه با زمان‌بندی تعریف‌شده برای اجرای پروژه‌های مهار آب‌های سطحی و چشمه‌ساران و نیز هدایت اصولی آن برای مصارف مختلف مورد نیاز، بحران آب در بخش کجور برای همیشه برطرف شود.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،کاهش شدید بارندگی در سه ماهه نخست امسال سبب شده تا پدیده وارونگی آب و هوایی به خشک‌سالی و در نتیجه بحران آب ختم شده و باعث بروز مشکلاتی در بخش کجور شود و این در حالی است که منطقه کوهستانی کجور شهرستان نوشهر به‌واسطه برخورداری از نعمت چشمه‌ها و رودخانه‌های متعددی که در مناطق مختلف آن وجود دارد، نباید دچار بحران آب شود.

نداشتن برنامه و تدبیر برای مهار آب‌های سطحی و چشمه‌ساران زلال در بخش کجور و به هدر رفتن این ظرفیت‌های عظیم و بالقوه باعث شده تا در شرایط‌ ویژه آب و هوایی و کاهش نزولات آسمانی با مشکل کم‌آبی و بعضاً بی‌آبی در این منطقه مواجه شویم، در صورتی که با شناسایی و برنامه‌‌ریزی صحیح همراه با زمان‌بندی تعریف‌شده برای اجرای پروژه‌های مهار آب‌های سطحی و چشمه‌ساران و نیز هدایت اصولی آن برای مصارف مختلف مورد نیاز، بحران آب در بخش کجور برای همیشه برطرف شود.

اما اکنون که هیچ طرح و برنامه‌ای برای مهار آب‌های سطحی وجود ندارد با بحران کم‌آبی و حتی بی‌آبی در بخش کجور مواجه هستیم که دراین باره گفت‌وگو‌هایی با مسئولان شهرستانی، شهری و نمایندگان مردم در پارلمان روستایی انجام دادیم که در زیر می‌خوانید.

* فرهنگ‌سازی و مدیریت در مصرف آب جدی گرفته شود

فرماندار نوشهر بر ضرورت صرفه‌جویی اصولی در آب تأکید و اظهار کرد: دغدغه امسال ما بحث کم‌آبی و بعضا در برخی نقاط بی‌آبی است که به همین منظور کارگروهی در این‌باره از قبل از عید نوروز تشکیل شد تا نسبت به نحوه مدیریت بحران آبی که با آن مواجه هستیم، برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی صورت گیرد.

محمدعلی قمی اویلی با تاکید بر اینکه فرهنگ‌سازی و مدیریت در مصرف آب جدی گرفته شود، افزود: باید فرهنگ‌سازی و مدیریت صحیح‌تر در مصرف آب مورد توجه قرار گیرد و البته دراین‌باره وعاظ مساجد کمک بسیار زیادی می‌توانند بکنند.

وی بیان کرد: در بخش مرکزی به آبفار و دستگا‌ه‌های متولی ماموریت داده شد تا پیگیری‌های لازم را انجام دهند و آنچه که چالش‌ها و موانع بر سر راه قرار دارد را برطرف کنند.

فرماندار نوشهر تصریح کرد: در بخش کجور نیز وضعیت آب از نظر کمی مطلوب نیست و در چند دهستان زانوس با بحران آب مواجه هستیم که در برخی از این روستاها آب سهمیه‌بندی شده است، به‌طوری که در برخی از روستاها دو روز درمیان نیم‌ساعت آب شرب دارند و بنابراین انتظار می‌رود تا آبفای روستایی نسبت به چنین وضعیتی توجه بیشتری داشته باشد.

وی تاکید کرد: باید نسبت به موضع صرفه‌جویی بیش از هر زمان دیگری توجه داشت و از استفاده آب شرب برای مصارف غیرشرب خودداری شود تا با مدیریت بتوانیم مشکلات پیش‌رو را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

قمی اویلی خاطرنشان کرد: در بخش اعتبارات بخش آب‌ به‌منظور آب‌رسانی و مدیریت در شبکه‌های فرسوده بخش کجور و بخش مرکزی نوشهر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

* انشعاب غیرمجاز در بحران کم‌آبی

دهیار روستای کندلوس با اشاره به وضعیت کمبود آب در منطقه به وضعیت نامطلوب بهداشتی منبع اصلی آب شرب روستای کندلوس در ارتفاعات این منطقه اشاره کرد و گفت: وضعیت بهداشتی منبع آب شرب کندلوس رعایت نمی‌شود و در منطقه‌ای به‌نام «سیبن» حتی منبع آب بدون درب است و به حال خود رها شده است.

شهرام مصطفی‌پور با انتقاد از انشعاب غیرمجاز آب شرب کندلوس ـ اس‌پی‌او ـ در روستایی پایین‌دست، افزود: بر اساس توافقی که در گذشته صورت گرفت، مقرر شد تا در روستای مونج برای رفع مشکل آب شرب تنها چهار عدد شیر آب به‌مدت دوسال نصب شود، اما اکنون به‌صورت غیرمجاز، آب را تا شهرک روبه‌روی این روستا و دیگر مناطق اطراف آن هم بردند و هر چه‌ قدر هم که به رئیس آبفار زنگ می‌زنیم اما ترتیب اثری نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در یک مورد نیز انشعاب غیرمجاز از سوی افراد غیربومی در همین روستا رخ داده است که بلافاصله به رئیس آبفار زنگ زدم و او گفت به متولی این امر در منطقه اطلاع می‌دهم تا این انشعاب غیرمجاز را قطع کند که البته نیز این‌گونه شد ولی در کمال تعجب، فردای همان روز مجدد دستور داد دوباره همان انشعاب آزادسازی و آب شرب آن برقرار شود.

دهیار روستای کندلوس با اشاره به اینکه پس تکلیف انشعابات غیرمجاز چه می‌شود، تصریح کرد: چطور است که از بومیان روستای کندلوس برای صدور جواز آب شرب، جواز ساخت و قبض برق می‌خواهند اما غیربومی به‌راحتی انشعاب غیرمجاز می‌گیرد و کاری به آن ندارند.

وی همچنین از کمبود آب شرب در روزهای پایانی هفته در این منطقه ابراز نگرانی کرد و گفت: این موضوع به‌ویژه در ایام تعطیلات بیشتر دیده می‌شود و مردم در آخر هر هفته با تماس‌های مکرر خواستار رفع این مشکل هستند که از همین‎جا از مسئولان امر درخواست می‌شود برای رفع این مشکل اقدامی اساسی کنند.

* کمبود آب یا توزیع ناعادلانه آن در روستای «کُشکَک» کجور

اما شرایط بحران آب در روستای « کُشکَک» کجور به‌گونه‌ای است که برخی از کمبود شدید آب شرب سخن می‌گویند و برخی دیگر نبود مدیریت در توزیع ناعادلانه را دلیل بی‌آبی در برخی نقاط این روستا می‌دانند.

عضو شورای اسلامی روستای «کُشکَک» کجور گفت: این روستا از کمبود شدید آب رنج می‌برد و به همین دلیل بسیاری از مردم این روستا که در ایام تابستان به زادگاه خود سفر می‌کردند، به‌خاطر این مشکل در همان شهرها ماندند.

تقی بیژنی افزود: آب در این روستا جیره‎بندی شده است، به‎طوری که در ایام ماه رمضان یک ساعت در آستانه افطاری و یک ساعت نیز در هنگام سحری آب از منبع اصلی آن باز می‎شود تا در این مدت خانوارها بتوانند آب ذخیره کنند.

وی ادامه داد: این وضعیت در ایام غیر ماه رمضان به‎صورت بازگشایی آب در ساعات غروب به‎مدت فقط دو ساعت انجام می‎شود و در باقی ساعات شبانه‎روز آب قطع است.

این عضو شورای اسلامی روستای «کُشکَک» کجور با بیان اینکه کشاورزی در این روستا نیز انجام نمی‎شود، خاطرنشان کرد: طرحی قرار است اجرا شود تا آب از چند روستای بالادست به‎صورت مجتمع آب‌رسانی اجرایی شود و مشکلات آب شرب در روستاهای مانند روستای «کُشکَک» رفع شود اما تاکنون اقدام قابل توجهی در این‌باره نشد و مشکلات به قوت خود باقی است.

* آب هست، مدیریت نیست

شهردار پول با بیان اینکه در گذشته و قبل از شهر شدن پول، مدیریت آب شرب به‌صورت شورایی اداره می‌شد، گفت: افزایش انشعابات باید به‌صورت کامل انجام می‌شد اما متاسفانه این موضوع به شکل جزئی انجام شد و امروز این یکی از معضلات اصلی آب شهر پول شده است.

قربانعلی خزایی با اشاره به اینکه آبفای شهری شرط و شروطی را برای در اختیار گرفتن شبکه آب شرب شهر پول تعیین کرده است، بیان کرد: ما برای تحویل این شبکه به آبفا‌، حتی حاضر به انجام هزینه‌هایی هم هستیم اما آبفای شهری متقبل نمی‌شود و دلایل خاص خود را دارد اما این دلیل نمی‌شود که از قانون سر باز بزند.

وی با تاکید بر اینکه اگر آبفای شهری مدیریت آب شهر پول را بر عهده بگیرد مشکل آب در این منطقه رفع می‎شود، اظهار کرد: مردم هنوز توانایی مالی نصب کنتور را ندارند و شهرداری هزینه زیادی بابت موضوع آب متحمل می‌شود.

شهردار پول با اشاره به اینکه شبکه‌های آب شهر پول فرسوده است، تصریح کرد: مشکل اصلی شهر پول میزان آب نیست بلکه آب به اندازه دوبرابر جمعیت فعلی شهر پول آب کافی وجود دارد اما مدیریت لازم وجود ندارد که آب و فاضلاب شهری باید ورود پیدا کند و شهر پول در حال حاضر فقط صدمه می‌بیند.

وی درباره کلرزنی آب شرب این شهر گفت: با توجه به اینکه مصوبه‌ای در یکی از جلسات فرمانداری نوشهر انجام شد اما آبفای شهری هنوز آب این شهر را کلرزنی نکرده است و دلیل آن را تحویل نگرفتن مدیریت آب این شهر می‌دانند و می‌گویند چون تحویل نگرفتیم بنابراین نمی‌توانیم در بحث کلرزنی ورود پیدا کنیم.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : از بحران کم‌آبی تا بی‌برنامگی برای مهار آب‌های سطحی در کجور

از بحران کم‌آبی تا بی‌برنامگی برای مهار آب‌های سطحی در کجور

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS