امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 19:36:27
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22292

تاریخ انتشار : 21/04/1394 - 16:21

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه:

تلاش برای نجات شالیزارهای گلوگاه همچنان ادامه دارد/تصاویر

مدیر جهادکشاورزی گلوگاه از اتخاذ و اجرای تدابیر لازم برای گذر از تهدید خشکسالی اراضی شالیزار گلوگاه خبر داد.

جویباران ـبه گزارش بلاغ، رضا پورفلاح در گفت‌وگو با گلوگاه ما، اظهار کرد: مشکلات کمبود آب و خشکی ۵۰ هکتار ازشالیزارهای منطقه عمرانلو گلوگاه با تدبیر جهاد کشاورزی، فرمانداری و همکاری شورای کشاورزی رفع می‌شود.

وی افزود: امیدواریم با انجام اقداماتی نظیر لایروبی کانال‌های سنتی انتقال آب با استفاده از بیل مکانیکی، خرید چند دستگاه پمپ و کفکش جهت انتقال سریع آب به اراضی در حال تنش خشکی و خرید لوله‌های انتقال آب، تکمیل و تجهیز بخشی چاه کشاورزی و ایستگاه پمپاژ، حداقل بخشی از مشکل خشکسالی و کمبود آب شالیزارهای منطقه عمرانلو مرتفع شود.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه با بیان اینکه ۳۰۰ هکتار از شالیزارهای این شهرستان در معرض تهدید تنش و استرس خشکسالی و بحران آب قرار دارند، گفت: ۱۵هکتار از این اراضی با وجود خزانه‌گیری رها شد و ۲۰ هکتار از این زمین‌ها با وجود کشت نشاء رها شده و کشاورزان امیدی به باردهی محصول خود ندارد.

این مسئول تصریح کرد: ۳۰۰ هکتار از شالیزارهای گلوگاه با تنش خشکی و کم‌آبی مواجه هستند که در صورت عدم مدیریت آب، این زمین‌ها نیز به سرنوشت رها شدن و غیرقابل کشت بودن دچار خواهند شد.

پورفلاح به سطح زیر کشت ۲ هزار و ۱۰۰ هکتاری برنج در شهرستان گلوگاه اشاره و خاطرنشان کرد: ۶۵درصد این زمین‌ها از طریق آبندان و مابقی از طریق چاه آبیاری می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه، نبود کانال‌های مناسب بتنی جهت انتقال آب، عدم تجهیز و نوسازی اراضی و سوء مدیریت در آبیاری شالیزارهای گلوگاه را عوامل تاثیرگذار در کاهش راندمان آب دانست و افزود: ارائه راهکار برای رفع بحران آب در بخش کشاورزی این شهرستان با تکیه بر مدیریت مصرف و انتقال آب، تجهیز چاه کشاورزی جهت عبور از بحران، همراهی و همکاری مستمر کشاورزان در مدیریت آب در بخش کشاورزی، در سال جاری را ضروری دانست.

سالانه بیش از ۱۰ هزار تن شلتوک برنج از ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار از شالیزارهای گلوگاه برداشت می‌شود.

DSC_1003

DSC_0966

DSC_0938

DSC_0891

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : تلاش برای نجات شالیزارهای گلوگاه همچنان ادامه دارد/تصاویر

تلاش برای نجات شالیزارهای گلوگاه همچنان ادامه دارد/تصاویر

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS