امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 13:38:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22242

تاریخ انتشار : 21/04/1394 - 07:08

یک تامل/

پاسخگویی تامین اجتماعی در روز جمعه‎

مردم تا کارد به استخوان‌شان نرسد، سراغ شکایت و دادگاه و دیوان عدالت نمی‌روند. می‌روند؟

جویباران ـ.

به گزارش پارسینه ،

بر اساس آیین‌نامه‌های اجرایی که آدرس دقیق آنها در همین مطلب ذکر شده، کارفرما مکلف است برای بازنشسته شدن شاغلان کارگاه خود بصورت پیش از موعد، پس از تقاضای بیمه شده و با احراز شرایط بازنشستگی وی، مبالغی را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند؛ اما وقتی از این کار سرپیچی می‌کند، تامین اجتماعی هم برای انجام این تکلیف، کاری نمی‌کند و این بی‌عملی باعث می‌شود که افراد با خود فکر کنند تامین اجتماعی مایل نیست عائله‌اش بیشتر و بیشتر شود!

ضرب‌المثل معروفی هست که می‌گوید: "حسنی به مکتب نمی‌رفت؛ وقتی می‌رفت، جمعه می‌رفت."

حالا حکایت سازمان تامین اجتماعی است که در نامگذاری "هفته تامین اجتماعی"، جمعه‌ای را که گذشت، بعنوان "روز تامین اجتماعی و پاسخگویی" نامیده است. البته اگر هم جز این می‌بود، باید تعجب می‌کردیم. شواهد و قرائن موجود نشان می‌دهد که پاسخگویی در تامین اجتماعی، به همان جمعه‌ها موکول شده است!

چندی پیش که بمناسبت هفته قوه قضاییه مسئولان دیوان عدالت اداری درباره بیشترین پرونده‌های مطروحه در این دیوان مصاحبه می‌کردند، از سازمان تامین اجتماعی، بعنوان مجموعه‌ای نام بردند که شاکیان زیادی را روانه این دیوان می‌کند.

مسئولان دیوان عدالت معتقدند که بیشترین شکایات از سازمان تامین اجتماعی، مربوط به بازنشستگی، بویژه "بازنشستگی پیش از موعد" است. تامین اجتماعی از کارگران و کارفرمایان حق بیمه می‌گیرد تا هنگام بازنشستگی آن را بصورت مستمری در اختیار شاغلانی که بازنشسته می‌شوند، قرار دهد؛ اما واقعیت این است که روند بازنشسته کردن شاغلان، بخصوص در مشاغل سخت و زیان‌آور در این سازمان بگونه‌ای است که این احساس را به متقاضیان بازنشستگی منتقل می‌کند که سعی و تلاش آنها بر هر چه دیرتر بازنشسته کردن و پرداخت مستمری به افراد است.

یک نمونه از این سعی و تلاش را ذکر می‌کنم: بر اساس آیین‌نامه‌های مربوط به بازنشستگی پیش از موعد، بعد از آنکه فرد درخواست بازنشستگی داد و پس از آنکه شغل فرد در "کمیته تشخیص مشاغل سخت و زیان آور" که در وزارت کار فعال است، تایید شد، تامین اجتماعی هم در یک کمیته موازی باید مصوبه آن کمیته را تایید کند و پس از آن برای آنکه معلوم کند فرد متقاضی واقعا در کارگاه محل خدمت خود به شغلی مشغول بوده که در فهرست سخت و زیان‌آور قرار دارد،

درخواست مدارک شغلی فرد را از کارگاه می‌کند و پس از تایید درستی آنها، حکم به بازنشستگی فرد می‌دهد.

بخش عمده مشکلات در همینجا اتفاق می‌افتد؛ در روند تاییدهای سازمان تامین اجتماعی. یکی از مشکلات این است: براساس قانون، هر کارگاهی که متقاضی بازنشستگی پیش از موعد داشته باشد، باید درصدی از حق بیمه را بعنوان حق بازنشستگی پیش از موعد، در هنگام بازنشسته شدن فرد شاغل خود، یکجا به تامین اجتماعی پرداخت کند که این مبلغ، برای هر فرد بازنشسته، در حال حاضر بطور متوسط بالای 10 میلیون تومان می‌شود.

طبعا هیچ کارگاهی در شرایط اقتصادی فعلی، مایل به پرداخت این مبلغ نیست و آنهایی که زورشان می‌رسد، برای فرار از این پرداخت‌ها، مدارک شغلی متقاضی را به تامین اجتماعی نمی‌دهند و تامین اجتماعی هم به استناد نداشتن مدارک شغلی فرد، از بازنشسته کردن او سرباز می‌زند.

به همین سادگی همین الان عده زیادی از شاغلان مشاغل سخت و زیان آور، از حق بازنشستگی خود محروم شده‌اند. این درحالی است که در "اصلاحیه آیین نامه اجرایی بند 5 جزء ب ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 الحاقی ماده 76 قانون اصلاح مواد 72و77 وتبصره ماده 76 قانون تامین اجتماعی مصوب 1354 و الحاق دو تبصره به ماده 76 مصوب 1371 -مصوب 1380 -موضوع مصوبه شماره 15365/ت36005 ه مورخ 5/2/1386 واصلاحات بعدی آن" (بنده به سهم خود از طولانی بودن عنوان این اصلاحیه عذرخواهی می‌کنم) دقیقا قید شده است که "کارفرما مکلف است پس از تقاضای بیمه شده و با احراز شرایط بازنشستگی وی، حسب مورد مبالغ مقرر در جزء‌های 4و6 بند ب ماده واحده قانون یاد شده را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نماید."

آری؛ کارفرما مکلف است پس از تقاضای بیمه شده و با احراز شرایط بازنشستگی وی، حسب مورد مبالغ مقرر در جزء های 4و6بند ب ماده واحده قانون یادشده را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نماید؛ اما وقتی از این کار سرپیچی می‌کند، تامین اجتماعی هم برای انجام این تکلیف، کاری نمی‌کند و این بی‌عملی باعث می‌شود که افراد با خود فکر کنند تامین اجتماعی مایل نیست عائله‌اش بیشتر و بیشتر شود!

البته می‌دانم که با خواندن این مطلب، مسئولان سازمان تامین اجتماعی بلافاصله درصدد تکذیب آن برمی‌آیند و آسمان و ریسمان را به هم می‌بافند که ما صرفا بخاطر خدمت به بازنشستگان اینجا هستیم و ... اما من می‌گویم در این صورت سری هم به دیوان عدالت اداری بزنید و خیل پرونده‌های شاکیان را ببینید. مردم تا کارد به استخوان‌شان نرسد، سراغ شکایت و دادگاه و دیوان عدالت نمی‌روند. می‌روند؟

/3004

دیدگاه شما در مورد : پاسخگویی تامین اجتماعی در روز جمعه‎

 پاسخگویی تامین اجتماعی در روز جمعه‎

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS