امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 08:57:16
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22177

تاریخ انتشار : 20/04/1394 - 08:03

بسته رمضانیه رجانیوز برای دهه پایانی ماه مبارک/

معرفی و دانلود رساله های آموزشی مصور رهبر معظم انقلاب

خداوند سبحان در این ماه بافضیلت، میهمانى ویژه اى را براى تربیت روح ترتیب داده است. به گونه اى كه مى تواند در حیات معنوى انسان تحوّلى پدید آورد كه او را به سعادت ابدى برساند و كامیابى همیشگى را برایش تضمین كند. نكته مهم در این مسیر آن است كه انسانى كه تصمیم دارد به دنیاى این ضیافت گسترده وارد شود بداند: به كجا مى رود؟ معناى میهمانى الهى چیست و چگونه باید وارد آن شود؟

جویباران ـرجانیوز:ب

ماه رمضان براى خداجویان سالك فرصتى است بى همتا كه اگر به خوبى مورد استفاده قرار بگیر به تعبیر قرآن كریم كه مى فرماید: «لَیلَةُ الْقَدْرِ خَیرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ»؛ شب قدر، بهتر از هزار ماه است. خداوند سبحان، در این ماه بافضیلت، میهمانى ویژه اى را براى تربیت روح ترتیب داده است. به گونه اى كه مى تواند در حیات معنوى انسان تحوّلى پدید آورد كه او را به سعادت ابدى برساند و كامیابى همیشگى را برایش تضمین كند. نكته مهم در این مسیر آن است كه انسانى كه تصمیم دارد به دنیاى این ضیافت گسترده وارد شود بداند: به كجا مى رود؟ معناى میهمانى الهى چیست و چگونه باید وارد آن شود؟ چه باید انجام دهد و چگونه مسئولیت خویش را ادا كند؟ و چگونه از آن بیرون آید؟ شناخت همه اینها ضرورى است تا انسان از این میهمانى ، به نحو شایسته بهره مند گردد.

 

تا پایان ماه رمضان، در این سری از معرفی‌ها با عنوان "بسته رمضانیه"، سعی خواهد شد، در قالب کتاب، نرم افزار و ویژه نامه ها با موضوعات طب اسلامی و مناسبت های مذهبی، علاوه بر رعایت فضای کلی ماه رمضان، مناسبت‌های ملی و مذهبی و هم‌چنین مخاطب کودک، نیز مد نظر قرار گیرند.

 

فقه و احکام در ماه رمضان

 

آموزش مصور احکام
 
 

كتاب «آموزش مصوّر احكام»، طبق فتاوای حضرت آیت‌الله  خامنه ای (مد ظله العالی)، درباره‌ مجموعه‌ مسائل و استفتائات پیرامون احكام تكلیف، طهارت، وضو، غسل، تیمّم، نماز، مسجد و روزه با توضیحات تصویری، جدول و اینفوگرافیك است كه به كوشش مؤسسه‌ فرهنگی- هنری اطلس تاریخ شیعه (كانون نشر احكام) تهیه و تنظیم شده است و توسط انتشارات  انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) برای نخستین‌بار با سبكی متفاوت و جذاب برای كلیه گروه‌های سنی چاپ و منتشر می‌شود. این کتاب دارای جدیدترین مسائل شرعی و استفتائات از محضر مقام معظم رهبری می باشد و در انتهای آن اصطلاح نامه‌ای با معانی سلیس و روان از واژگان دشوار فقهی قرار دارد.

 

بخش هایی از این کتاب از اینجا، قابل مطالعه است. برای دانلود کتاب از اینجا و یا اینجا، اقدام کنید. و اگر تمایل به خرید این کتاب دارید، به اینجا، مراجعه کنید.

 

رساله مصور
 
 

این کتاب در دو جلد توسط موسسه اطلس تاریخ شیعه، با همکاری کانون نشر احکام، در مجموعه ایی کامل  و بی بدیل، تهیه و منتشر شده است که مسائل و استفتائات پیرامون "احکام روزه" در جلد دوم این کتاب، با توضیحات تصویری، جدول و اینفوگرافی (راهنمای تصویری)، طبق آخرین فتاوای هفت تن از مراجع تقلید می باشد. برای آشنایی تفصیلی با این کتاب،به اینجا، مراجعه کنید تابخشی هایی از این کتاب را مطالعه کنید. همچنین میتوانید در صورت تمایل، این کتاب ارزشمند را از اینجا و اینجا، تهیه و خرید کنید.

 

احکام روزه مصور

 

 

این کتاب شامل قسمت های متنوعی است که افزون بر شیوة تازه در طراحی و تصویرگری غنی و نوشتاری جذاب و امروزین در کنار بیان احکام مورد نیاز مخاطبان ، به نکات پیرامون احکام نیز پرداخته است که می توان به داستان های مرتبط با موضوع، از این دست یادسپاری هایی در ذیل مسائل استفتائات اشاره کرد. رساله مصور روزه در قطع خشتی و به صورت چهار رنگ به چاپ رسیده است. شماری از عنوان های کتاب از این قرار است: اقسام روزه، بررسی موارد اضطراری در روزه، سئوالات رایج در این زمین ، سیگار، چشیدن غذا برای روزه دار، مسواک زدن، نخ دندان ، تزریق آمپول سرم و خون، تنگی تنفس و استفاده از اسپری، خوردن قرص های ضروری، ریختن دارو به چشم، شستشوی معده و آندوسکوپی، نیز روزه معتادان، تنقیح مایعات، درست کردن غذا برای روزه خواران، دستگاه بخور و روزه دار، استنشاق دود ماشین و بخار آب حمام، روزه بیماران، روزه مسافران، روزه نوتکلیفان، روزه استیجاری، کفاره و قضای روزه ، کفاره بر سید، راه های ثبوت اول ماه ، عید فطر و زکات فطره و... . برای خرید کتاب، به اینجا و یا  اینجا، مراجعه کنید.

 

احکام مصور عید فطر

 

 

این کتاب در ۴۸ صفحه با قطع بیاضی (جیبی) و چهار رنگ به چاپ رسیده است. در این کتاب به احکام شب و روز عید فطر پرداخته شده است. برخی از موضوعات این کتاب، عبارتند از: تفاوت نظر مراجع در عید فطر، افطار با گمان به حلول شوّال، زکات فطره، علت نا مگذاری زکات فطره، مشمولان زکات فطره، نان خور، تعریف نا نخور ، زکات فطره دانشجویان، فطره نامزد شرعی، فطره فرزند متولد نشده، وظیفه میزبان در شب عید فطر، مهمان چند ساعته، مهمان بعد از غروب شب عید، پرداخت فطره توسط مهمان و ... اشاره کرد. در کتاب احکام عید فطر، فتواهای علما و مراجع تقلید شیعه از جمله امام خمینی (ره)، آیت الله خامنه ای، آیت الله سیستانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سبحانی و آیت الله صافی که درباره عید فطر و احکام این عید اسلامی صادر شده بود، گنجانده شده اند. برای خرید کتاب به اینجا و یا اینجا، مراجعه کنید.

 

احکام روزه

 

 

کتاب «احکام روزه» در تابستان سال ۱۳۹۳ توسط انتشارات فقه روز (وابسته به مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی) منتشر شد. این کتاب، مجموعه‌ی مسائل مهم و مبتلابه روزه مطابق با فتاوی مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است که در ۱۳۶ صفحه و در قطع رقعی به زیور طبع آراسته شده است. این کتاب علاوه بر استفتائات موجود در کتاب «اجوبة الاستفتائات»، حاوی استفتائات جدید نیز می‌باشد. برای دانلود کتاب از اینجا، اقدام کنید. و اگر تمایل به خرید دارید، به اینجا و یا اینجا، مراجعه کنید.

احکام رمضان

 

 

ارایه روشی جدید در بیان احكام روزه و سایر احكام مربوط به ماه مبارك رمضان است. در این اثر ابتدا به بحث درباره فلسفه روزه كه همانا كسب تقوی، سلامت جسم و جان و تساوی فقیر و غنی است، پرداخته شده و سپس اهمیت روزه، كیفیت نیت روزه، معیار زمان امساك، وقت افطار و اقسام روزه‌های واجب، مستحب، مكروه و حرام بیان گردیده است. آنگاه مبطلات روزه و معیار بطلان نماز در صورت عمدی و غیرعمدی بودن این مبطلات بیان شده و برخی از ضرورت‌های مربوط به روزه مانند ضعف كارگران، پایین بودن تحمل نوجوانان، ضعف بنیه برخی از سالخوردگان، روزه‌داری در ایام امتحانات، روزه‌داری بیماران و زنان باردار مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ادامه نویسنده به كیفیت انجام قضای روزه و كفاره آن اشاره كرده و احكام روزه مسافر را بیان كرده و به تناسب ماه مبارك رمضان احكام تلاوت قرآن، احكام عید فطر و احكام زكات فطر را بیان كرده است. برای آشنایی با کتاب به اینجا، و در صورت تمایل به خرید به اینجا، مراجعه کنید.

 

احکام روزه نشر معارف

 

 

مجموعه کتاب های پرسشها و پاسخهای دانشجویی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و دفتر نشر معارف، انتشار پیدا کرده است. آنچه این کتابها را از انواع مشابه برجسته می سازد طبقه بندی موضوعی ، توجه به شبهات و سوالات روز ، پاسخگویی بلیغ وبر اساس نظرات علما و مراجع عظام می باشد. متن کامل  مجموعه ارزشمند کتب دانشجویی از اینجا، قابل مشاهده، می باشد. البته این مجموعه، به صورت نرم افزار نیز تولید و عرضه شده است. که برای تهیه نرم افزار پرسش و پاسخ های دانشجویی، میتوانید به اینجا و یا اینجا، مراجعه کنید. بیش از ۱۲ عنوان از این مجموعه، به پرسش و پاسخ های فقهی، و احکام، اختصاص یافته است. جلد هفدهم این مجموعه به روزه و احکام آن اختصاص دارد که به صورت پرسش و پاسخ و با قلمی روان، تهیه و منتشر شده است. برای مطالعه متن کامل کتاب، به اینجا، و برای خرید اینترنتی کتاب، به اینجا، مراجعه کنید.

 

مهمانی خدا: آموزش احکام روزه برای نوجوانان

 

 

این کتاب، توسط انتشارات موسسه جامعه القرآن کریم،  برای مقطع سنی نوجوانان و بصورت گلاسه تمام رنگی همراه با تصاویری زیباست که در فهم بهتر مطالب آن به نوجوان کمک میکند. میتوانید این کتاب را از اینجا، تهیه کنید.

 

ماه خدا، پژوهش جامع درباره ماه مبارک رمضان

 

 

این کتاب، گزارشی جامع و منظم درباره ویژگی‌ها، فضایل و آداب ماه مبارک رمضان و روزه‌داری است که براساس تعالیم قرآن و احادیث نقل شده از پیامبر(ص) و معصومان(ع) تهیه و تدوین شده است. این پژوهش پنج بخش دارد که بخش نخست به ارایه روایاتی اختصاص دارد که عظمت، ویژگی‌ها و برکات ماه رمضان و نیز چگونگی بهره‌‌برداری از برکات این ماه را بازگو می‌کند. بخش دوم با عنوان آمادگی برای میهمانی خدا، مجموعه روایاتی درباره شناخت این ضیافت و اسباب و دعاهای آمادگی برای این ماه پربرکت همراه بیان مراتب روزه‌داری و کیفیت تقویت آثار روزه با اصلاح غذاست. مجموعه روایاتی درباره آداب، ادعیه و نوافل مربوط به ماه خدا، آداب ویژه شب‌های ماه رمضان، آداب روزهای ماه رمضان و اعمال دهه آخر، موضوع بخش سوم کتاب را تشکیل می‌دهند. بخش چهارم به توصیف ویژگی‌ها، فضایل و آداب شب قدر اختصاص دارد و در بخش پنجم نیز روایات مربوط به آداب خروج از ضیافت الهی و ماه رمضان وجود دارد ، نویسنده در این بخش به بیان آداب وداع با ماه رمضان و نیز آداب شب و روز عید فطر با بهره‌گیری از احادیث پرداخته است. برای مطالعه آنلاین کتاب به اینجا و اینجا، مراجعه کنید و در صورت تمایل به خرید این کتاب دو جلدی، به اینجا، مراجعه کنید.

 

مراقبات ماه رمضان

 

 

کتاب «مراقبات ماه رمضان» نوشته محمد محمدی ری شهری با ترجمه جواد محدثی از سوی سازمان چاپ و نشر دارالحدیث منتشر گردیده است. این اثر، گزیده و تلخیصی از کتاب «ماه خدا» است. فهرست مطالب این کتاب، عبارتند از: بخش اوّل : فضایل ماه خدا، بخش دوم : آمادگى براى میهمانى خدا، بخش سوم : آداب میهمانى خدا، بخش چهارم : شب قدر، بخش پنجم : آداب بیرون آمدن از میهمانى خدا. برای خرید اینترنتی این کتاب، به اینجا و برای دانلود نسخه اندرویدی این کتاب، به اینجا و برای مشاهده و مطالعه آنلاین این کتاب، به اینجا، مراجعه کنید.

 

روزه درم‍ان ب‍ی‍م‍اری‍ه‍ای روح و ج‍س‍م

 

 

روزه در ماه رمضان بر مسلمانان واجب و برای قبولی این طاعت، شرایط خاصی بیان شده است. نگارنده،  در کتاب حاضر نخست با استناد به آیات و نیز خطبه ی پیامبر (ص) فضیلت ماه رمضان را بیان و سپس دستورالعمل های پیامبر (ص) را در خصوص این ماه مطرح کرده است. در ادامه شرایط واجب بودن روزه، راه ثابت شدن اول ماه رمضان، نحوه ی نیت روزه و نیز مبطلات روزه و مسائل مختلف دیگر درباره ی روزه از جمله روزه نگرفتن بر اثر بیماری، روزه ی مسافر، اعمال مکروه در ماه رمضان را بیان می کند. در بخش دیگر میزان زکات فطره را تعیین و موارد مصرف آن را مشخص می کند. در پایان نیز روزه ی مستحبی و نیت آن و انواع روزه های واجب، مکروه و حرام بررسی شده اند. این کتاب، توسط انتشارات جامعه مدرسین قم، منتشر شده است. برای خرید کتاب، به اینجا، مراجعه کنید.

 

فرصت هایی از ماه خدا

 

 

عمر انسان مجموعه‏ای از فرصت‏هاست که در مهلتی کوتاه در اختیار انسان قرار گرفته است و ماه مبارک رمضان، طلایی‏ترین این فرصت‏هاست. نکته مهم آن‏که بهره‏گیری صحیح و کامل از این فرصت‏های مغتنم، تنها زمانی میسر است که انسان این ماه را بشناسد و معرفتی درست و عمیق نسبت به آن داشته باشد. اثر حاضر به ما کمک می‏کند تا بیش از پیش این فرصت‏ها را بشناسیم و به بهترین صورت از آن بهره جوییم.

 

برای خرید این کتاب، به اینجا، مراجعه کنید.

 

آداب روزه داری، احوال روزه داران

 

 

کتاب حاضر، گزیده‌ای از مجموعه‌ی توصیه‌ها، نصایح، تحلیل‌ها و مواعظی است که درماههای رمضان در طول ۲۲ سال گذشته ـ از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۰ ـ در بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای ارائه شده است. مخاطبان این مواعظ عموم مردم بوده‌اند هرچند گاه این سخنان در دیدار جمعی از قاریان قرآن کریم، کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران، نمازگزاران نماز جمعه، اساتید دانشگاهها، دانشجویان، شاعران و... بیان شده‌اند. بنابراین در انتخاب مطالب این کتاب دو ویژگی مورد توجّه قرار گرفته است: نخست؛ موضوع بیانات ماه مبارک رمضان، معارف دینی مربوط به روزه‌داری، آداب دعا، تکالیف مؤمنان در این ماه از نظر فردی، اجتماعی و سیاسی و نظایر آن باشد. دوم؛ صرفاً در محدوده‌ی زمانی از حلول ماه مبارک رمضان تا پایان روز عید سعید فطر هر سال بیان شده باشد.

 

می توانید نسخه الکترونیکی کتاب «آداب روزه‌داری احوال روزه‌داران» را از اینجا و یا اینجا، دانلود و دریافت کنید. و یا در صورت تمایل برای خرید این کتاب، به اینجا، بروید.

 

پرسش ها و پاسخ های دانشجویی جلد ۹، ویژه ماه مبارک رمضان

مجموعه کتاب های پرسش ها و پاسخهای دانشجویی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و دفتر نشر معارف انتشار پیدا کرده است. آنچه این کتابها را از انواع مشابه برجسته می سازد طبقه بندی موضوعی، توجه به شبهات و سوالات روز، پاسخگویی بلیغ وبر اساس نظرات علما و مراجع عظام می باشد. لازم به ذکر است، این کتاب ها در عین حال این که دانشجویی نام گرفته اما برای هر ذهن پرسشگر و برای پاسخ به شبهات در اکثر محیط ها مناسب می باشد. جلد ۹ این کتاب ها، به ماه مبارک رمضان، اختصاص یافته است. برای خرید کتاب به اینجا، مراجعه کنید.

 

تغذیه و سلامتی در ماه رمضان
 
 
راهنمای جامع روزه داری، از دیدگاه دین و پزشکی
 
 

در كتاب راهنمای جامع روزه‌داری نوشته سعیده یراقی اصفهانی، از انتشارات نشر شهر، تلاش شده چگونگی بهر‌ه‌گیری از این عبادت و فریضه الهی و برخورداری از مواهب مادی و معنوی تبیین شود.این کتاب در ده فصل به شما خوانندگان عزیزتقدیم می شود، در فصل اول ،فلسفه ی روزه داری از دیدگاه قرآن ،پیامبر اسلام (ص) و برخی ائمه معصومین (ع) با استخراج از متون اسلامی و مذهبی بررسی شده است و اگر مایل هستید دیدگاه دیگر اندیشمندان و پزشکان را در مورد روزه بدانید ،می توانید در همین فصل مطالب خوبی  مطالعه کنید . فصل دوم مجموعه ای از سخنان گهربار پیشوایان ما درباره روزه است. در فصل سوم ،ماه رمضان ،در آئین و فرهنگ های دیگر مورد بررسی قرار داده شده است. در فصل چهارم روزه داران عزیز با تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان آشنا خواهند شد و در ادامه با تقسیم گروه ها و افراد مختلف جهت روزه داری ،روش و راه صحیح روزه گرفتن به خوانندگان عزیز ارائه می شود . روزه داری بیماران ، رمضان و رژیم لاغری ،ورزش روزه داران، توصیه های رمضانی و پرسش و پاسخ های رایج پیرامون روزه داری عناوین فصل های بعدی این کتاب است که می کوشد آگاهی شما را درباره ویژگی های مختلف این فریضه الهی بالا ببرد. برای آشنایی با اطلاعات این کتاب، به اینجا، و برای خرید کتاب، به اینجا، مراجعه کنید.

 

فرهنگ و آداب روزه داری با غذاهای طبیعی

 

دکتر محمد دریایی، از نویسندگان پر تلاش طب سنتی ایرانی، تلاش کرده‌ است، ضمن تشریح تاثیر روزه بر بخش‌های مختلف بدن انسان و ویژگی‌های رژیم غذایی این ماه، انواع و اقسام خوراکی‌ها و غذاهای طبیعی و شیوه تهیه آنها را ذکر کنند. خوراکی‌هایی که استفاده آنها در سحر و افطار و زمان بین اذان مغرب تا اذان صبح، مفید به فایده بوده و با وضعیت گواشی و هاضمه انسان روزه‌دار تطابق کامل دارد. روزه در جهان طب و بهداشت، تغذیه در ماه رمضان، توصیه‌های سحری، انحراف در الگوی تغذیه صحیح ماه رمضان، پیام‌های بهداشتی، سحری‌ها، افطاری‌ها، غذاهای شیرین و شیرینی‌ها، شربت‌ها، بخش‌های مختلف این کتاب را تشکیل می‌دهند. «فرهنگ و آداب روزه‌داری با غذاهای طبیعی» توسط انتشارات سفیر اردهال منتشر شده و تاکنون سه مرتبه تجدید چاپ شده است. در صورت تمایل میتوانید کتاب را از اینجا خریداری کنید.

 

مجموعه پیک شفا، رمضان، تغییرات مزاجی

 

 

این اثر، از تالیفات آقایان سید محمد موسوی، محقق و رییس موسسه پژوهشی طب ایرانی و سنتی پیک شفا و دکتر غلامرضا افشاری، عضو هیات جامع طب ایرانی اسلامی است. در این کتاب، مزاج شناسی ماه مبارک رمضان و نحوه تأثیر گذاری آن در سلامت انسان مورد بحث واقع شده توجه ویژه به مزاج شناسی ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد طب سنتی در ارائه اندیشه‌های خود از اصول راهبردی علمی استفاده می‌کند. گزیده ایی از کتاب را از اینجا، مطالعه کنید و در صورت تمایل به خرید این کتاب، به اینجا، مراجعه کنید.

 

تغذیه و روزه داری در سلامت و بیماری از دیدگاه طب ایرانی و اسلامی

 

 

کتاب تغذیه و روزه داری تالیف ۴ نویسنده از پزشکان و اساتید دانشگاهی است که بعد از مطرح کردن شش اصل ضروری سلامت برای مقابله با بیماری ها با عنوان تدابیر در بیماری های مختلف و سلامت تغذیه در ایام روزه داری با ارائه به دستور تهیه انواع غذاها و شربت های توصیه شده می پردازد تا این سه فصل بتواند راه گشای کسانی باشد که به سلامت و روزه داری خود اهمیت می دهند. همچنین در این کتاب به علل و علایم ۱۵ بیماری شایع و راه های درمانی و پیشگیری آن ها اشاره شده است. هرچند تکیه اصلی این کتاب مربوط به ماه مبارک رمضان است ولی روش های توصیه شده در آن در سایر اوقات سال نیز کاربردی است. برای خرید کتاب، به اینجا، و اینجا مراجعه کنید.

-------------------------------

* دانش آموخته حوزه علمیه قم

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : معرفی و دانلود رساله های آموزشی مصور رهبر معظم انقلاب

معرفی و دانلود رساله های آموزشی مصور رهبر معظم انقلاب

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS