امروز چهار شنبه 04 بهمن 1396
ساعت 00:59:00
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22168

تاریخ انتشار : 20/04/1394 - 07:53

متن توافق لوزان؛ منشاء اختلاف بر سر رفع تحریم های تسلیحاتی/ پ

کشورهاي غربي ۱+۵ با استناد به عبارت اقدامات محدودیت ساز مشخص ، تحریم های اصلی شورای امنیت در قطعنامه جدید وارد می کنند و ایران نیز بايد آنها را به رسمیت بشناسد. تحریم های اصلی عبارت خواهند بود از تحریم هایی که به بهانه "اشاعه ای" ، "فن آوری های مدرن صنعتی و ..." و "تحریم های موشکی " و "تحریم های تسلیحاتی متعارف" و بازرسی ها از کشتی ها و محموله های آنها و ... در این قطعنامه جدید نه تنها لغو نمی شوند بلکه مجددا وارد خواهند شد. به علاوه تحريم کالاها و اقلام دارای کاربرد دوگانه نيز به عنوان تحريم جديد وارد قطعنامه مي شود.

جویباران ـرجانیوز:ب

رجانيوز: آنچنان که اخبار رسمی و غیر رسمی حکایت دارد، يکي از موضوعات مورد اختلاف ايران و کشورهاي غربي در جريان مذاکرات گام نهايي ، به موضوع رفع تحريم هاي تسليجاتي شوراي امنيت باز مي گردد، موضوعی که تا حدودی روند مذاکرات را دچار اخلال کرد، اما سوال اینجاست که منشا اين اختلاف چيست؟ براي پاسخگويي به اين سئوال بايد به بيانيه لوزان که به گفته وزير امور خارجه ايران و مقامات کشورهاي غربي مبناي توافق نهايي است بايد توجه کرد.

 
به گزارش رجانیوز، در توافق لوزان درباره قطعنامه شوراي امنيت آمده است:
 
یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، برنامه جامع مشترک اقدام  (برجما) را تائید ، همه قطعنامه های مرتبط با هسته ای قبلی را خاتمه و اقدامات محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی که توسط طرفین توافق شده، در آن را وارد خواهد کرد.
 
A new UN Security Council Resolution will endorse the JCPOA, terminate all previous nuclear-related resolutions and incorporate certain restrictive measures for a mutually agreed period of time.
 
بنابر اين بخش از توافق لوزان يکي از ويژگي هاي اساسي قطعنامه جديد شوراي امنيت آن است که اقدامات محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی که توسط طرفین توافق شده، در آن وارد مي شود.
 
کشورهاي غربي ۱+۵ با استناد به عبارت اقدامات محدودیت ساز مشخص ، تحریم های اصلی شورای امنیت در قطعنامه جدید وارد  می کنند و  ایران نیز بايد آنها را به رسمیت بشناسد. تحریم های اصلی عبارت خواهند بود از تحریم هایی که به بهانه "اشاعه ای" ، "فن آوری های مدرن صنعتی و ..." و "تحریم های موشکی " و "تحریم های تسلیحاتی متعارف" و بازرسی ها از کشتی ها و محموله های آنها و ... در این قطعنامه جدید نه تنها لغو نمی شوند بلکه مجددا وارد خواهند شد. به علاوه تحريم  کالاها و اقلام دارای کاربرد دوگانه  نيز به عنوان تحريم جديد وارد قطعنامه مي شود.
 
 هر چند کشورهاي غربي تاکيد دارند که تحريم هاي تسليحاتي در کنار ساير تحريم ها فوق الذکر، بايد در قطعنامه جديد شوراي امنيت تکرار شود اما بر اساس اخبار منتشر شده از مذاکرات اين مقامات روس بودند که خواستار لغو تحريم هاي تسليحاتي شدند و پس از آن اعضاي تيم مذاکره کننده نيز موضع روس ها درباره لغو تحريم تسليحاتي را تکرار کردند.
 
گرت پورتر روزنامه نگار مشهور آمريکايي روز چهارشنبه در مقاله اي با اشاره به اختلاف روسيه و چين با ساير کشورهاي ۱+۵ درباره تحريم هاي تسليحاتي عليه ايران نوشته است، که به پيشنهاد روسيه و مخالفت اين کشور با ادامه يافتن تحريم هاي تسليحاتي ايران کشورهاي ۱+۵ دجچار اختلاف شده و مذاکره کنندگان ايراني نيز از اين اختلاف استفاده کردند.
 
روزنامه نيويورک تايمز نيز روز سه شنبه نوشت: «روسیه و چین که هر دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند، در خفا از فروش تسلیحاتی به ایران سود برده‌اند و همچنین بی سر و صدا برای برداشته شدن ممنوعیت تسلیحاتی به ایران در حال تلاش هستند».
 
بر اساس شواهد موجود ، اخبار رسانه هاي غربي درباره ابتکار عمل روسيه در ارائه پيشنهاد لغو تحريم هاي تسليحاتي ايران، صحيح به نظر مي رسد چه آنکه مقامات ايراني پس از توافق لوزان با بيان اينکه صرفا تحريم هاي مرتبط با موضوع هسته اي رفع مي شوند عملا بر ادامه يافتن برخي تحريم ها به ويژه تحريم هاي تسليحاتي تاکيد مي کردند.
 
این در حالی است که آقاي ظريف در تاريخ ۱۵/۱/۱۳۹۴ در برنامه نگاه يک گفت: « البته برخی از بندهای ( تحریم های ) قطع نامه های شورای امنیت که مربوط به اقلام اشاعه ای و تسلیحاتی است از قطعنامه شورای امنیت خارج خواهند شد اما لغو نمی شوند و به عنوان محدودیت برای مدت زمان معینی که روی آن توافق خواهد شد اعمال می شود.»
 
 
آقاي علي اکبر صالحي نيز در ۷ ارديبهشت ماه ۱۳۹۴ در دانشگاه صنعتي شريف درباره باقي ماندن برخي تحريم هاي تسليحاتي شوراي امنيت گفت: « تنها دو نوع تحریم که در قطعنامه ها بوده است در حال مذاکره هستند که ربطی به قطعنامه های اقتصادی ندارند. یکی از این تحریم ها، تحریم های تسلیحاتی و دیگری تجهیزات و کالاهای اشاعه ای است و بحثی که هم اکنون وجود دارد این است که آنها می گویند ایران فعلا اجازه خرید و فروش تسلیحات را ندارد و اکنون درباره بازه زمانی صحبت می کنیم که آنها بحث سال را مطرح می کنند و ما بحث ماه را.
 
با اين حال با توجه به پيشنهاد روس ها و چيني ها درباره لغو تحريم هاي تسليجاتي به نظر مي رسد مقامات آمريکايي يک راه بينابيني براي حل اين موضوع پيشنهاد دهند که مورد رضايت طرفين قرار بگيرد. به ويژه انکه بر اساس اخبار منشر شده طرف ايراني در تلاش است توافق نهايي هر چه سریعتر حاصل شود.
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : متن توافق لوزان؛ منشاء اختلاف بر سر رفع تحریم های تسلیحاتی/ پ

متن توافق لوزان؛ منشاء اختلاف بر سر رفع تحریم های تسلیحاتی/ پ

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS