امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 04:16:21
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22167

تاریخ انتشار : 20/04/1394 - 07:51

در عرصه میدانی سوریه چه می‌گذرد؟

تهدید تروریست‌ها به قطع کامل آب دمشق در پاسخ به پیشروی حزب الله و ارتش در زبدانی!

ابومالک التلی که از زمان آغاز نبردهای اخیر قلمون بدون استثنا تمامی نبردها را باخته و برخی از مهم‌ترین نقاط استراتژیک جبهه النصره در مرز سوریه و لبنان را از دست داده است، در پیام خود به رزمندگان حزب الله وعده داده که در زبدانی آنها را شکست خواهد داد!

جویباران ـرجانیوز:ب

در روزهای گذشته تحولاتی در جبهه‌های مختلف سوریه رخ داده که با هم مروری خواهیم داشت بر اهم آنها:

[نکته: برای مشاهده نقشه ها و تصاویر با کیفیت بالاتر، آنها را در صفحه جدیدی به صورت جداگانه باز کنید یا آنها را ذخیره نمایید.]
 
جبهه‌ی دمشق و ریف دمشق 
شهر زبدانی، کماکان در مرکز تحولات این روزهای سوریه قرار دارد. عملیات رزمندگان حزب الله و ارتش سوریه که از چند روز پیش در این شهر آغاز شده بود (و البته مقدمات آن نیز از حدو دو هفته قبل کلید خورده بود) همچنان با موفقیت نیروهای مقاومت و ارتش سوریه ادامه دارد. در حال حاضر مرحله‌ی تازه‌ای از عملیات‌های میدانی در این شهر استراتژیک آغاز شده است و رزمندگان مقاومت و ارتش سوریه موفق شده‌اند در ادامه‌ی پیشروی‌های خود، بر چند بلندی مسکونی در محله‌ی السلطانی (در جنوب شهر) تا مثلث مسجد الهدی سیطره پیدا کنند. ضمنا این نیروها موفق شدند سیره‌ی خود بر منطقه‌ی جمعیات (در غرب شهر) را هم تکمیل نمایند.
 
 
 
بنابر گزارش‌های دریافتی، تروریست‌هایی که در مناطق مزبور متمرکز بودند به مناطق داخلی شهر گریخته‌اند. همچنین تنها در یک شب، ۲۰۰ فرار از طرف تروریست‌ها به سمت بلندی‌های مضایا گزارش شده است. 
در حال حاضر ترویستهای احرار الشام و جبهه النصره و برخی تروریست‌های مرتبط با داعش بر مساحتی حدود ۲۵ کیلومتر مربع داخل شهر زبدانی و باغ‌های اطراف آن سیطره دارند.
 
[نمایی از شهر زبدانی]
 
چنانکه پیشتر اشاره شد، در حال حاضر، ارتباط تروریست‌های داخل شهر با دیگر مناطق از چهار سو قطع شده و امکان امدادرسانی به آنان از سوی یارانشان وجود ندارد. ضمن آنکه خبر می‌رسد، نیروهای مقاومت و ارتش سوریه هم در راستای تنگ‌تر کردن حلقه‌ی محاصره، بلندی السندیان در روستای معدر را هم تصرف کرده‌اند.
نیروی هوایی ارتش هم با هماهنگی واحدهای توپخانه‌ای و موشکی مقاومت و ارتش، نقاط تجمع تروریست‌ها را (از جمله در اطراف میدان المحطة در مرکز شهر و محله‌ی النابوع در شمال غرب زبدانی) هدف قرار دادند.
 
 
در ادامه هم رزمندگان مقاومت و ارتش سوریه، در آستانه‌ی سالروز شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام، به پیشروی خود ادامه داده و موفق شدند با زخمی کردن و به هلاکت رساندن تعدادی از تروریست‌ها، بر برخی دیگر از بلندی‌های مسکونی تروریست‌ها در محله‌ی الزهره در شمال غرب زبدانی (از جمله بر قلعه الزهرا) مسلط شوند. خبرهای رسیده حاکی از آن است که نیروهای مقاومت در حال حاضر توانسته‌اند ضمن سیطره بر برخی مزراع و ساختمان‌ها در دو طرف خیابان اصلی شهر (که به
محله‌ی السلطانی داخل می‌شود)، بر کل این خبابان اشراف آتش پیدا کنند.
 
[نیروهای ارتش سوریه در زبدانی]
وجود افراد غیرنظامی در شهر و تلاش نیروهای مقاومت برای صدمه ندیدن این افراد باعث شده که سرعت پیشروی‌ها در شهر زبدانی نسبت به دیگر نبردهای مقاومت (که در دشت یا کوه رخ می‌داد) کمتر باشد، اما در هر حال، رزمندگان مقاومت و ارتش سوریه که در این مدت تجربیات بسیار خوبی درباره‌ی جنگ شهری و تاکتیک‌های تروریست‌ها در این نبردها به دست آورده‌اند، همچنان به پیشروی‌هایشان (هرچند آهسته، ولی پیوسته) ادامه می‌دهند.
 
[دو تن از شهدای حزب الله در نبردهای زبدانی]
 
[برخی تصاویر منتشر شده توسط حزب الله از نبردهای زبدانی]
نکته‌ی مضحک در این بین، پیام صوتی‌ای است که از طرف ابومالک التلی (امیر جبهه النصره در منطقه‌ی قلمون) منتشر شده است. ابومالک التلی که از زمان آغاز نبردهای اخیر قلمون توسط حزب الله و ارتش سوریه، بدون استثنا (با تأکید کامل: «بدون استثنا») تمامی نبردها را باخته و برخی از مهم‌ترین نقاط استراتژیک جبهه النصره در مرز سوریه و لبنان را (که گذرگاه‌های حیاتی تروریست‌ها محسوب می‌شد) از دست داده است، در پیام خود به رزمندگان حزب الله وعده داده که در زبدانی آنها را شکست خواهد داد!
 
[ابومالک التلی]
 
امیر جبهه النصره در این پیام به یاران گمراه خود اعلام کرده: «پس بر ما واجب است که خود را به بالاترین درجات صبر آراسته کنیم چرا که در کنار صبر، پیروزی خواهد رسید.» ترجمه‌ی عملی این کلام آن است که همچنان به شکست‌های سنگینی که تحت فرماندهی من می‌خورید ادامه دهید و صبر داشته باشید!
 
[تعدادی از اسرای تکفیری ها در زبدانی]
 
در این بین خبر می‌رسد، که «مجلس شورا» گروه‌های مسلح در وادی بردی (در جنوب زبدانی و شمال غرب دمشق که رودخانه بردی از آنجا عبور می‌کند و به دمشق می‌رود) تهدید کرده‌اند که آب دمشق را در راستای «یاری رساندن به زبدانی» قطع خواهند کرد و به اجازه‌ی وصل شدن آب را نخواهند داد «تا وقتی که بمباران شهر متوقف شود.»
 
 
اما در غوطه‌ی شرقی دمشق هم «اتاق فرماندهی واحد» تروریست‌ها با صدور بیانیه‌ای آغاز نبرد «ایام بدر» را به منظور سیطره بر برخی نقاط راهبردی در محله‌ی جوبر اعلام کرده‌اند تا به قول خود «از پیروزی‌های سلف صالح در ماه مبارک رمضان تمین و تبرک برگیرند.» 
صدور این بیانیه‌ همزمان شده است با خمپاره‌اندازی شبانه و بدون توقف تروریست‌ها به مردم بی‌گناه در محله‌های العباسیین و باب توما. تروریست‌ها همچنین محله‌های العماره و باب المصلی و منطقه‌ی الازبکیه را نیز هدف خمپاره‌ قرار دادند که در اثر آن یک کودک کشته شده و ۵ تن (که چهار تن از آنان نیز کودک بودند) زخمی شدند.
[یکی از تروریست ها در محله جوبر]
 
 
در همین منطقه ارتش هم برخی پایگاه‌های تروریست‌ها در شرق میدان جوبر و منطقه‌ی الدباغات در همان محله را زیر آتش گرفته است.
همچنین نیروهای ارتش موفق شدند یک بمب کارگذاشته شده در نزدیکی مسجد کبیر (همان مسجدی که چندی پیش شیخ سلیمان الافندی در آنجا ترور شد) را خنثی نمایند.
[شیخ سلیمان الافندی]
 
 
هنوز خبر خاصی از تحرک تروریست‌ها به گوش نمی‌رسد و معلوم نیست بیانیه‌ی آنها شانتاژ رسانه‌ای (جهت حفظ روحیه‌ی تکفیری‌ها) بوده یا برنامه‌ای برای تولید مشکل دارند.
[غوطه شرقی دمشق]
 
جبهه‌ی حماه
نام منطقه‌ی سرسبز «سهل الغاب»، در روزهایی که بیمارستان ملی جسرالشغور در محاصره‌ی تروریست‌ها بود بسیار به گوش می‌رسید. این منطقه که در ریف شمال غربی حماه و جنوب غربی ادلب قرار دارد، نقطه‌ی تمرکز و تجمع نیروهای ارتش سوریه بود و در همین نقطه بود که نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت موفق شدند جلوی پیشروی‌های جیش الفتح ادلب را (پس از تصرف قسمت‌های مهم استان ادلب) سد نمایند. 
در این منطقه، چند روستا همچنان در تصرف تروریست‌ها باقی مانده بود که اولا می‌تواند در آینده به عنوان سرپل پیشروی احتمالی تروریست‌ها به کار گرفته شود ثانیا با وجود این مناطق، ارتش نمی‌توانست به خیال آسوده به سمت ادلب پیشروی داشته باشد. در همین راستا نیروهای ارتش سوریه و هم‌پیمانانش تصمیم گرفته‌اند روستاهای این منطقه را از وجود تروریست‌ها پاکسازی نمایند.
 
 
 
در همین راستا نیروهای ارتش در چند روز گذشته ضمن درگیری با تروریست‌ها موفق شدند بر دو روستای الکریم و قبر فضة (که در شرق مراکز ارتش در شطحه و مرادش قرار دارند) سیطره پیدا کنند. این دو روستا که در غرب کوه الزاویه قرار دارند، در فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری جنوب روستای الزیاره واقع شده‌اند. 
طبق خبرهای رسیده نیروهای ارتش سوریه همچنین موفق شده‌اند وارد روستاهای الاشرافیه و التمانعه و الرمله در ریف غربی حماه شوند.
در این درگیری‌ها، یکی از فرماندهان «لشگر مهاجرین و الانصار» (وابسته به جنبش احرار الشام) با نام محمد ابومنیر (ملقب به الدبوس) در اطراف روستای قبر فضه زخمی شده است.
 
 
 
در ادامه، نیروهای ارتش ضمن تثبیت مواضع خود در روستاهای تازه تصرف شده، موفق شدند به پیشروی در شرق سهل الغاب ادامه دهند. تروریست‌ها که نتوانسته بودند جلوی نیروهای ارتش را بگیرند، برای انتقام‌گیری، پایگاه‌های ارتش در جورین و مرادش را با موشک‌های گراد هدف قرار دادند.
 
[یکی از تروریست ها در سهل الغاب]
 
به گفته‌ی منابع میدانی، یکی از دلایل پیشروی‌های ارتش در چندروز گذشته در سهل الغاب، نقش پررنگ خلبانان و هواپیماهای فرودگاه حماه بوده است.
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : تهدید تروریست‌ها به قطع کامل آب دمشق در پاسخ به پیشروی حزب الله و ارتش در زبدانی!

تهدید تروریست‌ها به قطع کامل آب دمشق در پاسخ به پیشروی حزب الله و ارتش در زبدانی!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS