امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 23:12:07
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22065

تاریخ انتشار : 18/04/1394 - 16:43

معاون اداری‌مالی سابق وزارت علوم:

آنهایی که داستان غم‌انگیز بورسیه را راه انداختند، خود محصول بورسیه هستند

معاون اداری‌مالی سابق وزارت علوم گفت: این افراد که بعد سال 92 در وزارت علوم سرکار آمدند در فتنه سال 88 نقش داشتند و مسلما از آنها انتظار نمی‌رفت زمانی که سرکار آمدند بخواهند به امورات دانشگاه بپردازند.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

 

علی‌اکبر متکان در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: برای اینکه دانشگاه به‌ویژه پژوهش در خدمت جامعه قرار بگیرد، باید از مسائل حاشیه‌ای و مسائلی که مربوط به حوزه دانشگاه و تحقیقات است پرهیز شود.

وی افزود: متاسفانه گروهی هستند که هر زمان به قدرت می‌رسند سعی می‌کنند دانشگاه و دانشگاهیان را به‌عنوان ابزاری در خدمت بگیرند و جامعه را به تنش بکشانند تا به اهداف خود برسند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه هر زمان این تشکیلات بر سر کار آمد دچار مشکل شدیم، خاطر نشان کرد: این تشکیلات قبل از سال 84 به جای اینکه در دانشگاه‌ها به حل مشکلات کشور بپردازند، بیشتر به‌دنبال تنش و درگیری و مسائلی که در حوزه دانشگاهیان نبود بودند و آنها را از رسالت اصلی خود باز می‌داشتند.

متکان با اشاره به اینکه این عوامل باعث شد که رتبه علمی ما بالای 50 باشد، تصریح کرد: اما در بین سال‌های 84 تا 92 دانشگاه داشت به رسالت اصلی خود نزدیک می‌شد، که سند آن به‌دست آوردن رتبه 15 ایران در دنیا بود.

وی اضافه کرد: اما بعد از سال 92 دانشگاه در اختیار افرادی قرار گرفت که می‌خواستند همان شبکه قبل از سال 84 را حاکم کنند.
معاون مالی، اداری سابق وزارت علوم اظهار کرد: با درایت و پیش‌بینی رهبری انقلاب و تذکراتی که دادند و همچنین واکنش جامعه دانشگاهیان، اگرچه نتوانستند اهداف خود را عملیاتی کنند، اما رشد علمی هم نداشتیم.

وی با تاکید بر اینکه رشد علمی کشور از سال 84 تا 92 بسیار سریع بود، اضافه کرد: بعد از سال 92 منحنی رشد جریان صعودی نداشته بلکه حالت سکون داشته است.

متکان اظهار کرد: فکر می‌کنیم وزیر علوم باید این فضا را مدیریت کند و بتواند فضای رشد علمی کشور را به فضای قبل سال 92 بکشاند و همان انگیزه، رشد و شوق را در بین دانشگاهیان به‌وجود بیاورد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر این اراده محقق شود، دانشگاهیان و پژوهشگران این پتانسیل را دارند که طی چند سال آینده بهترین مقام پیشرفت علمی را نه تنها در منطقه بلکه در جهان به‌دست بیاورند.

وی با اشاره به مطرح شدن بورسیه‌ها از سوی دولت یکی از اهداف آن را ایجاد تنش و التهاب در حوزه دانشگاه و دانشگاهیان دانست و گفت: این افراد که بعد سال 92 در وزارت علوم سرکار آمدند در فتنه سال 88 نقش داشتند و مسلما از آنها انتظار نمی‌رفت زمانی که سرکار آمدند بخواهند به امورات دانشگاه بپردازند.

متکان تاکید کرد: اینها با مطرح کردن سه هزار بورسیه‌ای که با ضوابط مصوب شورای مرکزی بورس انتخاب شده بودند، شروع به زیر سوال بردن عملکرد دولت گذشته کردند تا بلکه بتوانند انتقام خود را از بابت فتنه سال 88 بگیرند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: در کجای دنیا مصوبات قانونی دولت قبلی را یک دولت جدید بدون اینکه مستنداتی ارائه کند یا بدون اینکه به مصوبات قانونی شورای بورس توجه کند، زیر سوال ببرد.

وی تصریح کرد: اگر واقعا بورسیه‌ها مشکل داشتند چرا قبول‌شدگان بورسیه قبل که از نظر فکری با آنها سنخیت داشتند پرونده آنها را زیر سوال نبردند، بلکه افرادی که از نظر فکری و اعتقادی با آنها سنخیت نداشتند دچار مشکل کردند.

متکان با بیان اینکه در مورد پرونده بورسیه‌ها مدعی خود قاضی شده و حکم داده در صورتی که قاضی دستگاه‌های نظارتی هستند و نه افراد خاص وزارت علوم، بیان کرد: در کدام قانون آمده مسئولان یک وزارت خانه درباره مصوبات دولت گذشته بدون ارجاع به نهادهای قانونی خودشان تصمیم بگیرند و رای صادر کنند.

وی به بورسیه شدن افرادی در زمان مسئولیت این گروه اشاره کرد و گفت: نگاهی به افرادی که در دفتر امور دانشجویان معاون وزیر مشغول شدند بیندازید و ببینید که آنها چگونه درس خواندن و بورسیه گرفتند، اینها در زمانی که خودشان مسئولیت داشتند بورسیه شدند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: به‌عنوان مثال مدیر نظارت و ارزیابی، رئیس امور دانشجویان، معاون دانشجویان داخل و ده‌ها افراد دیگر چگونه بورسیه گرفتند و عضو هیئت علمی شدند.

متکان تصریح کرد: قصد این نیست بخواهیم افشاگری کنیم، بلکه باید گفت کسی که خودش در گذشته از سهمیه بورسیه استفاده کرده چگونه می‌تواند با آبروی سه هزار نفر دانشجوی ایرانی بازی کند.

وی خاطر نشان کرد: خیلی از افرادی که بورسیه هستند به دکتر روحانی رای داده بودند حال آنها از خود می‌پرسند چگونه به دولتی که رای دادیم با آبروی ما بازی کرد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : آنهایی که داستان غم‌انگیز بورسیه را راه انداختند، خود محصول بورسیه هستند

آنهایی که داستان غم‌انگیز بورسیه را راه انداختند، خود محصول بورسیه هستند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS