امروز سه شنبه 25 مهر 1396
ساعت 18:43:21
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 22053

تاریخ انتشار : 18/04/1394 - 16:32

تیشه گازرسانی به گور اشکانیان/سارقان زودتر رسیدند

در روزهای اخیر، در مسیر گازرسانی سمنان به مازندران، گور دسته‌جمعی متعلق به دوره اشکانیان کشف شده که حاشیه‌های مربوط به خود را ایجاد کرده است.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

خبر از کشف یک اثر تاریخی در مازندران رسانه‌ها را به تکاپو انداخته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در این باره گفت: در مسیر انتقال خط لوله گاز دامغان-نکا در وستمین کیاسر محوطه‌ای باستانی نمایان شد که بعد از انجام تحقیقات و کاوش مشخص شد این محوطه بقایای یک گورستان است.

دلاور بزرگ‌نیا با اشاره به اینکه تعدادی از این گورها توسط قاچاقچیان و تعدادی نیز توسط بولدوزر در جریان عملیات عمرانی تخریب شده بود، افزود: این گور دخمه‌ها مربوط به دوره اشکانی بوده و از تعداد 15 گور دخمه تعداد 9 گور سالم مانده است.

وی ادامه داد: در دوران اشکانیان 13 روش تدفین وجود داشته که یکی از این روش‌ها روش گور دخمه است و این گور دخمه از نوع دسته جمعی و یا خانوادگی است و تدفین تا سه نفر در آن دیده شده است به این ترتیب که هر بار درب گور باز شده و جسد دیگری در آن قرار می‌گرفت با استفاده از قرار دادن لاشه سنگ و ملات گل ورودی گور را مسدود می‌کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران همچنین در توصیف معماری گور‌ها بیان کرد: معماری گورها متشکل از یک فضای مستطیلی به عرض 70، طول حدود 170 و عمق 2 تا 2.5 متر است که در این فضا به سمت دیوار غربی دخمه‌ای زده شده و فضای گنبد گونه‌ای به ارتفاع 1.5 تا 1.7 متر ایجاد شده که در داخل آن تدفین انجام می‌شد.

این مسئول اشیا درباره کشف شده نیز خاطرنشان کرد: در فضای این گورها اشیایی از جنس سفال، شیشه، سنگ و فلز همچون سفالینه، ابزار جنگی، سرپیکان، سرنیزه، شمشیر، اشیای تزیینی، گوشواره، دستبند و گردنبندهای مهره‌ای یافت شده که مطالعات بر روی آنها شروع شده است.

بزرگ‌نیا در باره ادامه پروژه خط لوله گاز سمنان مازندران نیز گفت: فعلاً در حال مطالعه باستان‌شناسی هستیم و با هماهنگی‌های لازم تصمیم در باره تغییر مسیر لوله گرفته خواهد شد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : تیشه گازرسانی به گور اشکانیان/سارقان زودتر رسیدند

تیشه گازرسانی به گور اشکانیان/سارقان زودتر رسیدند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS