امروز دوشنبه 07 اسفند 1396
ساعت 03:18:35
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21939

تاریخ انتشار : 17/04/1394 - 17:05

بازار نابسامان و آشفته میوه در مازندران

این جای بسی تأمل است که استان مازندران که به‌عنوان قطب تولید بسیاری از میوه‎ها در کشور است اما بسیاری از اقشار کم‌درآمد استان قادر به خرید میوه‌های نوبری و تابستانی نباشند.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،

 

نبود يک مكانيزم مناسب برای تنظيم بازار، وجود پررنگ دلالان، عدم نظارت صحیح و یکپارچه بر بازار، همه و همه باعث شده تا وضعيت ميوه و بازار آن در شيب نامناسب قيمتی قرار بگيرد و با سونامی جديدی در قيمت ميوه روبه‌رو شويم.

هرساله در دو نوبت ایام پایانی سال و ایام آغازین تابستان شاهد افزایش بی‌رویه قیمت میوه و تفاوت فاحش قیمت‌ها در بازار هستیم.

در سال جاری نیز باوجود فراوانی میوه‌های تابستانی نظیر هندوانه، آلوچه، زردآلو و ... در بازار اما متأسفانه شاهد قیمت‌های متنوع و بالای آن هستیم؛ به نحوی که به‎طور مثال قیمت هندوانه در بازار با تفاوت فاحش بیش از 1000 تومانی از 600 تا 1800 تومان به‌فروش می‌رسد.

این جای بسی تأمل است که استان مازندران که به‌عنوان قطب تولید بسیاری از میوه‎ها در کشور است اما بسیاری از اقشار کم‌درآمد استان قادر به خرید میوه‌های نوبری و تابستانی نباشند.

بهای توریستی بودن استان، گرانی است، گرانی که دلالان و سودجویان بالاترین نفع را از آن می‌برند و باغ‌داران زحمتکش مازندرانی اندرخم یک کوچه به‌دنبال هزینه‌های باغداری، نگهداری، سموم و ... پایین‌ترین درآمد را کسب می‌کنند.

هرچند از کنار اوضاع نابسامان فروش میوه در مدخل ورودی شهرها نمی‌شود گذشت اما عدم اخذ تمهیدات لازم از سوی دستگاه‌های ذیربط موجب رویش قارچ‌گونه چرخی ها و ماشینی‌ها در حاشیه شهرها شده که این امر نیز نیازمند اخذ برنامه‌ریزی‌های لازم است.

در سال جدید شاهد وفور انواع میوه‌های تابستانی در بازار بودیم اما این موضوع سبب نشد تا شاهد قیمت‌های متنوع و نجومی میوه‌ها نباشیم.

گفتنی است تفاوت قیمت‌های فاحش و بازار آشفته و نابسامان میوه‌ها دلیل محکمی بر حضور کماکان و پررنگ دلالان میوه و تره‌بار و نیز سوء مدیریت مسئولان استانی که حاصل این گره کور چندین و چند ساله، دودی است که تنها به چشم مردمان بومی استان می‌رود.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : بازار نابسامان و آشفته میوه در مازندران

بازار نابسامان و آشفته میوه در مازندران

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS