امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 04:58:52
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21935

تاریخ انتشار : 17/04/1394 - 17:02

شهروندان تنکابنی از تغییر رنگ و وجود ذرات معلق در آب شرب گلایه دارند

شهروندان تنکابنی با گلایه در باره کاهش کیفیت آب آشامیدنی این شهرستان ازتغییر رنگ و وجود ذرات معلق در آن خبرداده و خواستار رسیدگی فوری مسئولان شدند.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ،

تعدادی از شهروندان تنکابنی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن انتقاد از آنچه که بی تفاوتی مسوولان و نهادهای مربوطه در رفع این مشکل نامیدند ، بر ضرورت توجه بیشتر مدیران این منطقه به حوزه سلامت شهروندان تاکید کردند.

یک شهروند تنکابنی ساکن منطقه سنگسرک در این باره گفت: آب آشامیدنی این منطقه پر از املاح و ذرات معلق است به طوریکه رنگ آن کاملا تغییر کرده اما هر بار که به اداره بهداشت این مساله را بازگو کردیم آنها منکر شده اند و آلودگی آب را تکذیب می کنند.

محمد بدری افزود: من و بسیاری از مردم منطقه دچار بیماری های دستگاه گوارش همچون میکروب معده شده ایم که پس از مراجعه به مراکز درمانی، پزشکان علت آن را مصرف آب آلوده عنوان کرده اند.

وی ادامه داد: به ناچار مجبور به نصب دستگاه تصفیه آب در منزل شده ام و هربار که صافی آن را عوض می کنم گل و لای و سنگریزه در آن به وفور مشاهده می شود.

این شهروند با ابراز نگرانی از ادامه این وضعیت تصریح کرد: این مساله سبب شده تا بسیاری از خانواده ها بویژه آنانی که کودکان خردسال دارند و یا آنها که از داشتن کلیه های سنگ ساز رنج می برند، در سختی به سر ببرند و مشکلات زیادی را برای آنها به وجود آورده است.

شهروند دیگری با انتقاد از وضعیت آب آشامیدنی گفت: هر بار که مشکل آلودگی آب را با مسوولان در میان می گذاریم ، آنها کمبود اعتبارات جهت رفع این مشکل را عامل اصلی بروز این اتفاق می دانند.

حبیب همرنگ افزود: متاسفانه مدیران اجرایی شهرستان بی تدبیری خود را پشت کمبود اعتبارات مخفی کرده اند و در این زمینه پاسخگو نیستند.

وی تاکید کرد: اگر این روند همچنان ادامه یابد بیماری های ناشی از مصرف آب آلوده در منطقه گسترش یافته و هزینه های درمانی سنگینی را در این شرایط بد اقتصادی به مردم تحمیل خواهد کرد.

همرنگ خواستار توجه بیشتر مسوولان به مشکلات سلامت مردم شد.

یک کارشناس محیط زیست حفاظت از سیستم توزیع را برای فراهم کردن آب آشامیدنی سالم ضروری دانست و اظهار کرد: با توجه به ماهیت سیستم توزیع که ممکن است شامل چندین کیلومتر لوله‌گذاری، مخازن ذخیره سازی و نقاط برداشت برای مصرف کننده های صنعتی باشد، همواره احتمال ایجاد مشکل و آلودگی های شیمیایی و میکروبی در مسیر آن وجود دارد.

سیدرضا غلامی با بیان اینکه آب ورودی به سیستم توزیع باید از لحاظ میکروبی مطمئن و ایده آل و از نظر بیولوژیکی پایدار باشد ، افزود: سیستم توزیع خود باید مانعی در مقابل آلودگی ایجاد کند تا آبی سالم را به مصرف کنندگان انتقال دهد.

وی تصریح کرد: ثابت شده است که کلر آمین ها در کنترل نگلر یا فاولری در آب و رسوبات خطوط لوله های طویل موفق بوده و ممکن است قادر به کاهش رشد مجدد لژیونلا در داخل ساختمان نیز باشد.

این کارشناس محیط زیست خاطرنشان کرد: بیشترین آلودگی در سیستم توزیع اتفاق می افتد که به منظور جلوگیری از آن، سیستم توزیع آب باید به طور کامل آب بند و مخازن و تانک های ذخیره نیز می بایست با زهکشی خارجی پوشش داده شود.

غلامی با اشاره به اینکه کنترل اتصال کوتاه و جلوگیری از رکود در ذخیره سازی و توزیع به جلوگیری از رشد میکروبی کمک می کند، یادآور شد: اقداماتی از قبیل وسایل جلوگیری از جریا برگشتی، حفظ فشار مثبت در سراسر سیستم و کاربرد روش های تعمیر و نگهداری کارآمد می تواند به حفظ کیفیت آب در سیستم توزیع کمک کند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان تنکابن نیز گفت: متاسفانه پس از تهیه شناسنامه بهداشتی از تمامی روستاها متوجه شدیم که بسیاری از مردم از داشتن آب آشامیدنی بهداشتی محرومند و باید هرچه سریع تر نسبت به رفع این مشکل اقدام شود.

جعفر طیبی افزود: نامناسب بودن کیفیت آب چاه ها و چشمه ها به علت نداشتن سفره های زیرزمینی مناسب و غنی، کافی نبودن آب و آهن بالای آن و ایجاد رسوب در مسیر و کاهش آب چشمه ها به دلیل بارش کم باران در سال جاری از عمده مشکلات این بخش است.

وی به شبکه فرسوده آبرسانی روستایی این شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: لوله گذاری بیشتر این شبکه در اوایل انقلاب اجرا شده و عمر مفید آن 20 تا 25سال است و متاسفانه60 درصد آن فرسوده شده و سبب هدر رفت و آلودگی آب می شود.

طیبی خاطرنشان کرد: بالا رفتن کدورت آب چشمه ها با بارش طولانی مدت در برخی فصول، افزایش مصرف آب در تابستان به دلیل ورودگردشگران و استفاده از آب آشامیدنی به منظور آبیاری زمین ها و باغ های کشاورزی و گل وگیاه از دیگر دلایل کاهش آب در منطقه است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی تنکابن با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 35 میلیارد ریال برای پروژه های آبرسانی در منطقه در نظر گرفته شد، تصریح کرد: در حال حاضر 10 پروژه فعال آبرسانی در روستا ها داریم و تاکنون 19 میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.

وی یادآور شد: هم اکنون پروژه های آبرسانی به روستاهای سرفقیه آباد، رودبارکنار، آبکله سر بزرگ، معلم کوه، شاقوزکوتی، زوار، میرشمس الدین و امامزاده قاسم با پیشرفت فیزیکی بین 60 تا 95 درصد در دست اجراست و در صورت تامین اعتبار سایر روستاها نیز از این نعمت الهی بهره مند خواهند شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تنکابن آلودگی آب آشامیدنی در حوزه شهری را تکذیب کرد و یادآور شد: تاکنون هیچگونه آلودگی در آب آشامیدنی شهرهای شهرستان از نظر میکروبی و میزان کلر استاندارد مشاهده نشده و شهروندان با خیال آسوده از آب آشامیدنی استفاده کنند.

نیما نژادمقدم تصریح کرد: با نظارت مستمر و دقیق، از تمامی منابع ذخیره آب و شیرهای خانگی و عمومی از نظر میزان کلر باقی مانده و یا آلودگی میکروبی نمونه برداری انجام می شود و هیچگونه آلودگی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی افراد سودجو از جانب شبکه بهداشت و درمان در تماس تلفنی با شهروندان، آب آشامیدنی شهرستان را آلوده اعلام کرده و درصدد هستند تا از این طریق دستگاه های تصفیه آب خود را به فروش برسانند که باید با آنها برخورد شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تنکابن یادآور شد: البته در برخی از روستاها با مشکلاتی در تامین آب آشامیدنی مواجه هستیم که امیدواریم هرچه سریع‌تر برطرف شود.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری تنکابن نیز با اشاره به اعتباراتی که در سال 93 به پروژه های آبرسانی شهرستان اختصاص یافت، گفت: در بخش توسعه شبکه آبرسانی 400 میلیون ریال اعتبار مصوب شد که 270 میلیون ریال آن تخصیص یافت.

خسرو کشاورزی با بیان اینکه از 11 هزار میلیون ریالی که جهت اصلاح شبکه آبرسانی مصوب شد، 10 هزار و 190 میلیون ریال آن اختصاص یافته است، افزود: برای اجرای طرح های آبرسانی 15 هزار و 340 میلیون ریال اعتبار پیشنهاد شد که 10 هزار و 30 میلیون ریال آن اختصاص یافت.

وی اظهار کرد: در بخش جمع آوری فاضلاب شهری نیز 27 هزار و 100 میلیون ریال اعتبار پیشنهاد شد که 12 هزار میلیون ریال آن اختصاص یافت.

کشاورزی همچنین به طرح های مختلف آبرسانی به روستاها اشاره کرد و بیان کرد: تاکنون اقداماتی خوبی از قبیل لوله گذاری شبکه های داخلی و خط انتقال، بهسازی چشمه ها، احداث مخازن بتنی، حفر چاه و حوضچه پمپاژ جهت بهبود وضع آب آشامیدنی روستاها صورت گرفته است.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری تنکابن خاطرنشان کرد: در سال گذشته 25 هزار و 150 میلیون ریال برای بهبود وضع آب روستاها مصوب شد که تنها 11 هزار و 3 میلیون ریال آن اختصاص یافت.

شهرستان 150 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : شهروندان تنکابنی از تغییر رنگ و وجود ذرات معلق در آب شرب گلایه دارند

شهروندان تنکابنی از تغییر رنگ و وجود ذرات معلق در آب شرب گلایه دارند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS