امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 16:08:51
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21932

تاریخ انتشار : 17/04/1394 - 16:59

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر:

استفاده از توان نخبگان در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد علمی کشور می‌شود

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر گفت: وقتی خط مشی‌ها سیاسی باشد حقیقت نادیده گرفته می‌شود و به جای اینکه از توان نخبگان در زمینه‌های علمی‌استفاده کنیم، برای جهت گیری‌های سیاسی صرف می‌شود.

جویباران ـ

به گزارش بلاغ، محمدحسین شعبانی در گفت‌وگو با خط امید اظهار کرد: با توجه به پایگاه استنادی جهان اسلام و بررسی مقالاتی که دانشمندان ما ارائه می‌کنند، سطح علمی کشور خوب به نظر می‌رسد اما تاکید مقام معظم رهبری بر این است که مقالات ارائه شده کاربردی باشد.

وی افزود: چون این مقالاتی که ارائه می‌شود کاربردی نیست و استفاده چندانی از آن‌ها در کشور نمی‌شود باید مقالاتی ارائه شود که ماحصل آن باعث پیشرفت کشور شود، در صورتی که کشورهای دیگر از این مقالات بیشتر استفاده می‌کنند.

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر دلیل کاربردی نبودن مقالات را وجود ارتباط ضعیف با صنعت عنوان و تصریح کرد: این امر یکی از نقاط ضعف اصلی دانشگاه‌های ما به حساب می‌آید.

شعبانی اضافه کرد: رشد صنعت کشور آنطور که باید و شاید نبوده و در حدی که از این مقالات استفاده لازم را داشته باشد نیست.

وی با بیان اینکه صنعت ما به این باور نرسیده که می‌تواند نیازهای خود را از دانشمندان و متخصصان داخلی برطرف بکند، خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم که گرایش به غرب در صنعت بیشتر است.

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر ادامه داد: از طرفی هم دانشگاه تک بعدی عمل می‌کند به اینگونه که فقط به دنبال ارائه پژوهش و مقاله است و اینکه آیا صنعت می‌تواند یا می‌خواهد از این مقاله و پژوهش استفاده کند یا خیر را در نظر نمی‌گیرد و این نشان می‌دهد که تفاهم‌نامه لازم و درست بین دانشگاه و صنعت امضا نشده است.

شعبانی گفت: اساتید در درجه اول تخصص و علاقه خود را در نظر می‌گیرند و یا اینکه می‌خواهند مقاله‌ای را بنویسند و پیرامون موضوع مورد پژوهش خود برای دانشجو موضوع تعیین می‌کنند اما اگر صنعت اعلام نیاز کرده و خط و مشی را مشخص کند بخشی از مشکلات و نیازهای علمی‌کشور برطرف می‌شود.

استفاده از توان نخبگان در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد علمی کشور می‌شود

این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: مسائل سیاسی در رشد و یا عدم رشد علمی دانشگاه  و کشور بی‌تاثیر نیست.

وی افزود: وقتی خط مشی‌ها سیاسی باشد، حقیقت نادیده گرفته می‌شود و به جای اینکه از توان نخبگان در زمینه‌های علمی‌استفاده کنیم، برای جهت گیری‌های سیاسی صرف می‌شود و این یک آفت بوده که جلوی رشد و ترقی کشور را می‌گیرد.

شعبانی با بیان اینکه در دانشگاه علم باید حرف نخست را بزند و هرکس که علم بیشتری دارد جایگاهش حفظ شود، اذعان کرد: اما اگر به جای اینکه دنبال شایسته‌‌سالاری باشیم به جنبه‌های سیاسی توجه کنیم و تصمیمات سیاسی بگیریم، دانشگاه را از هدف اصلی خود دور کرده و این موضوع مانع ارتقای سطح علمی‌ کشور می‌شود.

فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها نظر مقام معظم رهبری را تامین نمی‌کند

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی در راستای منویات و خواسته‌های نظام فعالیت فرهنگی انجام می‌شود اما کافی نیست، اظهار کرد: دلیل این گفته، تبلیغات گسترده رسانه‌ها و فضای فرهنگی حاکم بر جامعه است، از طرفی شاکله فرهنگی دانشجو در خانواده شکل می‌گیرد که این امر پرداختن به برنامه‌های فرهنگی را با مشکل روبرو می‌کند.

شعبانی با اشاره به کم شدن فعالیت و مشارکت فرهنگی دانشجویان، تصریح کرد: در گذشته کانون‌های دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی فعال‌تر بودند اما متاسفانه این فعالیت‌ها کمرنگ‌تر شده و دیگر شور و هیجان گذشته وجود ندارد.

وی با بیان اینکه امتیازات لازم در دانشگاه برای فعالیت فرهنگی فراهم نیست و محدودیت‌هایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر مدیر فرهنگی دانشگاه از لحاظ مادی و معنوی مورد حمایت قرار گیرد طبیعتا شاهد رشد فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه خواهیم بود.

این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: در حوزه جنگ نرم نیز برنامه‌هایی وجود دارد اما این برنامه‌ها و اقدامات، نظر مقام معظم رهبری را تامین نمی‌کند و در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن کافی و پاسخگو نیست.

شعبانی تاکید کرد: اگر بخواهیم در این زمینه فعال‌تر باشیم همان‌طور که برای  فعالیت‌های فرهنگی برنامه مشخص می‌کنیم باید برای اساتید دانشگاه نیز چند واحد موظف، برای فعالیت در حوزه فرهنگی مشخص کنیم که مشارکت این اساتید یقینا نقش به‌سزایی در مرتفع کردن نیازهای فرهنگی دانشجویان و ارتقای دانشگاه دارد.

موضوع بورسیه‌ها آن‌گونه که رسانه‌ای شد نبود

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر با بیان اینکه در خصوص بورسیه‌ها بزرگنمایی شده است، افزود: آن‌گونه که در ابتدا مطرح کردند و رسانه‌ای شد، نبود و دیدیم که تنها 36 نفر تخلف کرده بودند که خوب ممکن است اعمال نظر و سلیقه هم در این موضوع انجام شد.

وی در پایان تاکید کرد: البته نظرات با هم متفاوت است، یک وزیر نظرش این است که امکانات بیشتری داده شود تا اساتید، رشد علمی داشته باشند و به دنبال آن شاهد رشد علمی‌کشور باشیم و در حقیقت برای کشور مفید واقع شوند، اما وزیر دیگری اعتقاد دارد که در این موضوع با تساهل برخورد شده یا ممکن است گروهی این موضوع را لازم بدانند و گروهی خلاف این نظر را داشته باشند.
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : استفاده از توان نخبگان در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد علمی کشور می‌شود

استفاده از توان نخبگان در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد علمی کشور می‌شود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS