امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 00:25:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 21931

تاریخ انتشار : 17/04/1394 - 16:57

تحلیلی بر ظهور و بروز گروه‌های اصلاح‌طلب در رامسر

از قاپیدن بیانیه در روز روشن با طعم اصلاح‌طلبانه تا تناقض آشکار گفتاری با رویه منفعلانه

با یک پیمایش ساده چند کلید واژه از بیانیه فوق می‌توان دریافت که عبارت‌های این بیانیه متاسفانه عیناً و بدون حتی کمترین جابه‌جایی و ویرایش از بیانیه اعلام موجودیت برخی حزب‌های مسبوق به سابقه است.

جویباران ـ

به گزارش بلاغن نیمه پر، فعالیت‌ها و کنش‌های سیاسی برای عرض اندام در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در حدود ۹ ماه مانده به این انتخابات در کشور به صورت جلسات خصوصی درون‌حزبی آغاز شده است و در شهرهای مختلف کشور نیز این فعالیت‌ها به نحوی به چشم می‌خورد.

بر همین اساس در روز گذشته در شهرستان رامسر جمعی از جوانان این شهر با انتشار بیانیه‌ای از آغاز به کار شورای هماهنگی جوانان اصلاح‌طلب در رامسر خبر دادند و حتی در نشست همدلی گروه‌ها و فعالان سیاسی که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شده بود، در حضور مسئولان عالی رتبه شهرستانی و فعالان سیاسی و اجتماعی، بخش‌هایی از این بیانیه را نیز قرائت کردند.

نکته ای که در این بین از دید هر شخص فعال سیاسی بدور نمی ماند این است که حضور و اعلام موجودیت این نوع شوراهای هماهنگی آن هم در شهرهای کوچکی همچون رامسر به مثابه امتیاز گیری انتخاباتی بیشتر شبیه می باشد تا فعالیت های گفتمانی در سطوح مختلف سیاسی و مطمئناً ظهور و بروز این امتیازگیری های در آینده نزدیک و در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به وضوح دیده خواهد شد.

البته باید گفته شود که این فعالیت‌ها در کنار آزادی سیاسی همراه با رعایت قانون اساسی کشور شاید محل بحث نباشد اما با وجود فقدان چهره شاخص اصلاح‌طلب در زمره کاندیدای احتمالی غرب مازندران، این سوال را به وجود می‌آورد که با وجود نکات قابل تاملی که در ذیل به آن اشاره می‌کنیم، این اقدام دقیقاً با چه مبنا و هدفی صورت گرفته است؟! و آیا این اقدام نشأت گرفته از احساسات سیاسی که در پایان منجر به ضربه بر شاکله‌های سیاسی و اجتماعی انقلاب اسلامی می‌شود نخواهد بود؟!

از همه این مباحث رنگ و رو باخته سیاسی که بگذریم، متاسفانه نکته قابل تاملی که در پس اعلام موجودیت این گروه مشاهده شده است، کپی‌برداری بیانیه اعلام موجودیت شورای هماهنگی جوانان اصلاح‌طلب رامسر از بیانیه اعلام موجودیت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی و همچنین بیانیه اعلام موجودیت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آیت‌الله بروجردی بوده است.

در مورد این نکته باید اظهار کرد که با یک پیمایش ساده چند کلید واژه از بیانیه فوق می‌توان دریافت که عبارت‌های آن عیناً و بدون حتی کمترین جابه‌جایی و ویرایش از بیانیه اعلام موجودیت این حزب‌های مسبوق به سابقه است.

حال بی‌اطلاعی و ناآگاهی مسئولان عالی‌رتبه سیاسی و بدتر از آن بی‌گانه بودن و ناآشنایی هسته اولیه و شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان رامسر با مرامنامه و بیانیه منتشره یک حزب رسمی اصلاح‌طلب، جای بسی تامل دارد و باید اشاره شود که چگونه گروهی که خود را به عنوان شورای هماهنگی جوانان اصلاح‌طلبان در رامسر خود را معرفی می‌کند حتی نمی‌تواند چند بندی از تفکرات و اهداف اعلام موجودیت خود را به نگارش درآورد و با کمال تاسف رویه کپی پیستی را به کار برده است.

بر همین اساس ذکر این نکته مهم و اساسی است که با این وجود این اعلام موجودیت نه تنها بر اساس تفکری دور اندیشانه و مبتنی بر اهداف عالیه نظام اسلامی نبوده است بلکه می‌توان این‌طور تحلیل کرد که این موجودیت اقدامی منفعلانه و فقط برای عرض اندام رسانه‌ای و سیاسی که بیشتر نشأت گرفته از احساسات سیاسی تلقی می‌شود در اذهان عمومی اعلام شده است.

با چنین تحلیلی این سوال پیش می‌آید که آیا به بازی گرفتن افکار عمومی و ناآگاه پنداشتن آنان با استفاده از عناوین و القاب پرطمطراق پوشالی از طریق بازنشر مرامنامه و بیانیه گروهی در یک شهرستان چند ده هزار نفری، در جهت تحقق آرمان‌های والای انقلاب اسلامی سال ۵۷ و تقویت حرمت و کرامت انسان در جامعه است؟

جالب‌تر اینکه اصلاح‌طلبان شهرستان که علی‌الظاهر از جریان سیاسی خود به‌عنوان تعیین‌کننده سرنوشت هر انتخاباتی یاد می‌کنند، باگذشت بیش از ۱۵ سال از ظهور تفکر اصلاح‌طلبی تاکنون حتی یک انتخابات تشکیلاتی درون‌حزبی را نتوانسته‌اند برگزار کنند و این‌گونه به نظر می‌رسد که کرسی‌های شورای هماهنگی این حزب در شهرستان، موروثی و مشابه بسیاری از نظام‌های پادشاهی کشورهای همسایه باشد.

به واقع آیا می‌توان به‌راحتی از کنار این تناقض و وارونگی گفتاری و عملکردی کاریکاتوری گذشت و صرفا به استماع شعارها دل بست؟!

حال آنکه در هفته اخیر نیز کسی که به عنوان لیدر اصلاحات در رامسر و حتی غرب مازندران شناخته می‌شد با قبول انتصاب خود بر کرسی ریاست یک اداره در منطقه با وجود اینکه احتمالات شرکت او به عنوان کاندیدای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی وجود داشته است، شکست زود هنگام انتخاباتی و خودکشی سیاسی جبهه اصلاح‌طلبان را در رامسر و حتی غرب مازندران نوید داده است.

از ذکر این مورد نیز اگر بگذریم و اگر در پایان به موضوع بیانیه اعلام موجودیت شورای هماهنگی جوانان اصلاح‌طلب رامسر بپردازیم، باید تاکید کنیم که ظهور خلق‌الساعه و یک‌باره تشکل‌ها و گروه‌های بدون مجوز و تنظیم و انتشار بیانیه‌ها و فراخوان‌های متعدد مجازی و حقیقی و هر بار با نشان و عناوینی متمایز از بار قبل، که به نظر می‌رسد در پشت صحنه همه این تشکل‌ها کمتر از انگشتان دو دست حاضر باشند، نشان از بلاتکلیفی و عدم تفکری درست برای توسعه و پیشرفت سیاسی شهرستان و حتی توسعه و پیشرفت در دیگر مسائل اجتماعی است که به‌طور مصداقی می‌توان به انتشار بیانیه کمیته جوانان شورای راهبردی، انشار بیانیه جوانان حامی دولت و بیانیه اخیر اشاره کرد که ناشی از اقدامات منفعلانه و نبود هیچگونه تشکیلات قابل اتکایی است.

حال با وجود این گفتار تحلیلی قضاوت را برعهده مردم می‌گذاریم و امیدواریم که همه احزاب سیاسی و تشکل‌ها در جهت ارتقای سطح سیاسی و اجتماعی با به‌کارگیری شاخص‌های توسعه‌ای در این بخش‌ها کمک‌کننده پیشرفت و تعالی گفتمان انقلاب اسلامی در زمینه‌های مختلف اجتماعی باشند.

 

۲۲

۴۴ ۵۵ ۶۶

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : از قاپیدن بیانیه در روز روشن با طعم اصلاح‌طلبانه تا تناقض آشکار گفتاری با رویه منفعلانه

از قاپیدن بیانیه در روز روشن با طعم اصلاح‌طلبانه تا تناقض آشکار گفتاری با رویه منفعلانه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS